FIFA a anuntat finalistii Balonului de Aur

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 6 decembrie 2010, 13:30 Sport | Fotbal

Nominalizatii Balonului de Aur
Foto: francefootball.fr
FIFA si publicatia franceza France Footbal au anuntat, luni, numele celor trei jucatori ce se lupta in acest an pentru titlul Balonul de Aur 2010. Din lista celor 23 de fotbalisti nominalizati, au fost alesi doar trei sportivi, in baza voturilor jurnalistilor sportivi, selectionerilor si capitanilor de echipa ale celor 208 tari afiliate la FIFA. Barcelona a fost in topul preferintelor, astfel ca finalistii sunt Andres Iniesta, Lionel Messi si Xavi Hernandez.

Aceasta este a treia oara in istorie cand un singur club ofera finalistii Balonului de Aur. AC Milan este cea care a realizat "dubla" in 1988 si 1989. Marco van Basten a castigat trofeul in ambele editii, locul doi a revenit lui Ruud Gullit ('88) si Franco Baresi ('89), Franck Rijkaard clasandu-se pe locul al treilea.

Wesley Sneijder este absenta surpriza din acest Top 3, dupa ce olandezul a avut un an 2010 extraordinar: titlul in Liga Campionilor, campionatul in Serie A, Cupa Italiei si finalist la Cupa Mondiala.

Gala de la Zurich, Elvetia, in care va fi anuntat castigatorul Balonului de Aur 2010 va fi in 10 ianuarie 2011.


Andres Iniesta:

Spaniol. 26 ani. 54 selectii la nationala, 7 goluri
Post: mijlocas
Club: FC Barcelona
Palmares 2010: Cupa Mondiala ; Campionatul Spaniei; Supercupa Spaniei
Sezon 2010-11: participa in Liga Campionilor, s-a calificat in optimile de finala
Locul la Balonul de Aur 2009: 4


Lionel Messi:

Argentinian. 23 ani. 54 selectii la nationala, 15 goluri
Post: mijlocas
Club: FC Barcelona
Palmares 2010: Campionatul Spaniei; golgeter in La Liga (34 goluri); Supercupa Spaniei; golgeterul Ligii Campionilor (8 goluri)
participa in Liga Campionilor, s-a calificat in optimile de finala
Locul la Balonul de Aur 2009: 4


Xavi Hernandez:

Spaniol. 30 ani. 99 selectii la nationala, 8 goluri
Post: mijlocas
Club: FC Barcelona
Palmares 2010: Cupa Mondiala ; Campionatul Spaniei; Supercupa Spaniei
Sezon 2010-11: participa in Liga Campionilor, s-a calificat in optimile de finala
Locul la Balonul de Aur 2009: 3


Citeste mai multe despre   






















3064 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Iniesta / Messi (Luni, 6 decembrie 2010, 13:36)

    adi [anonim]

    Bataia este intre Messi si Iniesta. Xavi a fost nominalizat pentru ca merita dar inca nu mai mult decat ceilalti doi.

    Cred ca Messi o sa ia titlul. Cel putin el merita din punctul meu de vedere.

    Iniesta e bun, dar nu ajungea pana aici fara golul din Finala CM.
  • -2 (2 voturi)    
    penibil (Luni, 6 decembrie 2010, 13:43)

    disneyland [anonim]

    In anul CM, un jucator care nu a castigat nici un trofeu ajunge sa fie favorit la Balonul de Aur. Ce stupid....
  • 0 (2 voturi)    
    messi? (Luni, 6 decembrie 2010, 13:53)

    gechi [utilizator]

    ok, Iniesta si Xavi au castigat campionatul mondial, dar Messi ce cauta pe lista aia? Barcelona n-a castigat nimic sezonul asta, despre nationala Argentinei mai bine nu vorbim. In primii 3 ar fi meritat sa fie si Snejder, a castigat tripla cu inter si a jucat finala campionatului mondial. Dar ce sa-i faci, PR-ul isi face datoria.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce a facut Sneijder... (Luni, 6 decembrie 2010, 14:04)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui gechi

      ...in turul asta de campionat? Nimic. Daca ai valoare nu poti sa cazi asa deodata...Tripla a luat-o Mourinho, nu Inter sau Sneijder. La fel si Messi...nici el nu avea ce cauta acolo, desi e mult peste orice jucator din lumea asta... Pe al 3-lea loc trebuia sa fie Forlan. Castigarea Cupei Uefa si parcursul Uruguayului pana in SF se datoreaza exclusiv lui...
      • 0 (0 voturi)    
        !? (Luni, 6 decembrie 2010, 14:40)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        si Messi ce a facut in returul campionatului trecut? Dar la campionatul mondial?Ce-a fost cu caderea aia, n-are valoare?
        Tripla a luat-o Mourinho? Cate goluri a marcat, ca nu mai tin minte? Despre Forlan sunt de acord, a fost declarat cel mai bun jucator de la Campionatul Mondial.
    • +1 (3 voturi)    
      Da, Messi !! (Luni, 6 decembrie 2010, 14:17)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gechi

      Da, chiar, ce cauta "prostul" de Messi intre ei... Cum spuneai si tu, trofeele le castiga echipele. Barcelona nu a fost cea mai buna in acest seson, la fel si Argentina. Insa aici este vorba de un trofeu acordat unui jucator, iar Messi este cu siguranta intre primii 3 jucatori ai lumii... Eu ma uit cu placere la Barcelona si pt ca acolo joaca Xavi sau Iniesta, dar mai ales pt Messi. Pe langa faptul ca este cel mai bun jucator pe care l-am vazut in ultimii ani, este si spectaculos! De asta este pe lista!!
      • -1 (1 vot)    
        messi (Luni, 6 decembrie 2010, 14:36)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui alex

        o fi Messi cel mai bun din lume, dar cert e ca in 2010 Sneijder a fost mai bun.
  • +1 (1 vot)    
    conteaza si jocul prestat (Luni, 6 decembrie 2010, 14:15)

    eu [anonim]

    Parerea mea e ca nu conteaza cate trofee ai castigat, ci mai degraba cum ai jucat in perioada respectiva, daca ai facut meciuri bune, dc ai tras echipa dupa tine, etc. Daca e sa o luam dupa trofee, si rezervele echipelor respective le au in palmares. Nu fiti asa duri cu Messi, chiar a facut multe meciuri bune sezonul trecut (a fost si golgeter in primera totusi). Nu tin cu el in mod special, insa mi-a placut cum a jucat.
    • -2 (2 voturi)    
      corect, de-aia messi n-are ce cauta pe lista de 3 (Luni, 6 decembrie 2010, 14:48)

      luk [anonim] i-a raspuns lui eu

      Vad ca se ia mai mult forma de moment. Pai Messi a fost o cizma la CM, penibil de-a dreptul. Sneijder a facut un CM exceptional, a luat o caruta de trofee, dar nu e asa spectaculos ca Messi.
      Din cei trei l-as alege pe Xavi fara sa ma gandesc de doua ori. Omul ala e inima Barcelonei, fara baloanele de la el Messi e un oarecare.
    • +1 (1 vot)    
      Inca ceva (Luni, 6 decembrie 2010, 15:15)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui eu

      ganditi-va ca se acorda trofeul pt intreg anul fotbalistic 2009/2010 inclusiv inceputul de campionat pana in decembrie. din cauza asta poate sneijder a picat din top3. te uiti la inter si nu mai joaca nimic. in top3 nu mai este. cat daca stai sa vezi pe messi ce face acuma in campionat si CL, nu ai de ce sa te miri ca e in top3. intr-adevar nu a castigat CL, dar a fost golgheterul CL, a fost gheata de aur a europei, a marcat 46 goluri in toate competitiile in sezonul trecut. poate is subiectiv ca tin cu barca, dar daca stai sa vezi cam cine a luat balonul de aur, si care s-au clasat pe locurile 2 si 3 in fiecare an, vei vedea ca sunt si din cauza PR. despre messi nu stiu daca poti zice ca din cauza PR, dar nu este exclus. treaba lor, doar antrenorii si jucatori plus jurnalisti au decis. dati vina pe ei si cereti-le socoteala pentru acest lucru.
      • 0 (0 voturi)    
        Conteaza sau nu, (Luni, 6 decembrie 2010, 16:13)

        eu [anonim] i-a raspuns lui silviu

        Poate si PR-ul are un cuvant greu de spus, nu zic nu. Interul sincer nu a avut vreun jucator care sa iasa foarte mult in evidenta, insa au fost o echipa, o masinarie care a mers foarte bine..sneijder a jucat foarte ok sezonul trecut, intr-adevar. Dupa parerea mea, diego frolan merita din plin un loc in primii 3, dc nu si trofeul, a avut un an exceptional cu atletico si cu nationala uruguayului, atras dupa el toata echipa. Cei 3 jucatori sunt extrem de buni, insa de cativa ani parca barcelona si real au intaietate, conteaza foarte mult in decizia votului si prestigiul clubului la care joci. Mi-ar placea sa vad suprize si outsideri castigand.
  • -1 (1 vot)    
    parerea mea e ca (Luni, 6 decembrie 2010, 16:39)

    Jimbo [utilizator]

    Xavi merita sa castige, tinand cont ca nu Sneijder nu e pe lista.
  • +1 (1 vot)    
    Foarte interesant este faptul ca... (Luni, 6 decembrie 2010, 19:13)

    Motanu [anonim]

    cele 96 de milioane de euro, pardon cristiano ronaldo nu se afla in acest clasament !!!
    Oricum, dintre cei 3 fara discutie va iesi castigator Lionel Messi !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Cu siguranta nu... (Luni, 6 decembrie 2010, 23:55)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

      Chiar daca evolutia din intreg sezonul conteaza, Messi nu a castigat nici liga campionilor, nici campionatul mondial, deci sare din discutie.