Arsenal a urcat pe primul loc in clasamentul Premier League dupa ce dubla lui Nasri le-a oferit tunarilor victoria in meciul cu Fulham, scor 2-1. Chelsea a obtinut doar un egal pe propriu teren cu Everton, scor 1-1, si, cu doar cinci puncte castigate in ultimele sase partide, elevii lui Ancelotti au coborat pana pe locul al treilea in clasament.

Nasri, dubla pentru ArsenalFoto: Reuters

Didier Drogba a deschis scorul in minutul 42, din lovitura de la 11 metri, insa Beckford a adus un binemeritat punct pentru Everton, egaland cu patru minute inainte de final.

Partida dintre Blacpool si Manchester United a fost suspendata din cauza terenului inghetat, data disputarii meciului urmand a fi stabilita in zilele urmatoare de catre Federatia engleza.

Premier League, etapa a XVI-a:

Sambata:

Arsenal - Fulham 2-1 (Nasri '14, '76/ Kamara '30)

Birmingham City - Tottenham 1-1 (Gardner '81/ Bassong '19)

Blackburn - Wolverhampton 3-0 (Dunn '29, Emerton '43, Nelsen '55)

Chelsea - Everton 1-1 (Drogba '42-penalty/ Beckford '86)

Manchester City - Bolton 1-0 (Tevez '4)

Wigan Athletic - Stoke City 2-2 (Collins '30-autogol, Cleverley '40/ Huth '18, Etherington '31)