Olanda ataca dur FIFA: Banii si coruptia au decis gazdele Cupei Mondiale

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 3 decembrie 2010, 15:05 Sport | Fotbal

Blatter si Putin la Zurich
Foto: Reuters
Comitetul Executiv al FIFA a hotarat ca Rusia (2018) si Qatar (2022) sa gazduiasca Cupa Mondiala de Fotbal, iar presa din Olanda (batavii au dorit sa organizeze turneul final alaturi de Belgia) a lansat un atac violent al adresa forului condus de Sepp Blatter: "Banii si coruptia au decis castigatoarele". De aceeasi parere sunt si britanicii, gazetarii din Regat precizand ca "FIFA a vandut fotbalul catre seici". 
 
"Banii si coruptia au decis cine va gazdui Cupa Mondiala de Fotbal. Olanda si Belgia au sperat ca FIFA va tine cont de aspectul ecologic al organizarii. Ideea a fost spulberata insa odata cu alegerea Qatar-ului pentru organizarea turneului final din 2022. Vor fi aparate imense de aer conditionat pe stadioane, iar consumul de energie va fi unul impresionant", se precizeaza in cotidianul AD.

"Oficialii FIFA au recurs la cea mai incorecta modalitate de a acorda organizarea Cupei Mondiale de Fotbal. Nu s-a putut vorbi de ceva democratic in stabilirea gazdei" - Volkskrant.

"Lupta a fost inegala, iar rezultatul final era cunoscut de multi inainte de anuntul oficial" - Trouw.

Nici Barack Obama, presedintele SUA, nu s-a declarat multumit dupa decizia FIFA de la Zurich, oficialul american fiind de parere ca forul mondial nu a luat decizia buna. "Cred ca FIFA a luat o hotarare eronata", a precizat Obama

"Tocmai patria fotbalului a fost lasata fara organizarea Cupei Mondiale. FIFA a declansat un nou razboi rece la nivel mondial dupa deciziile luate la Zurich. Blatter a vandut Campionatul Mondial catre seici", se precizeaza in presa din Regat.

Pentru organizarea Cupei Mondiale de Fotbal din 2018 s-au luptat Belgia/Olanda, Spania/ Portugalia, Anglia si Rusia, in timp ce pentru gazduirea Cupe Mondiale de Fotbal din 2022 s-au luptat Australia, Coreea de Sud, Qatar, SUA si Japonia.


Citeste mai multe despre   






















4220 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Ce sa facem... (Vineri, 3 decembrie 2010, 15:15)

    Hopeless [anonim]

    ....daca ne trebuie gaze si petrol...Rusine FIFA! Rusii primisera deja cadou umatoarea editie a JO de iarna, deci puteau sa mai astepte. Se pare insa ca gazele si cooperarea cu NATO sunt foarte, foarte scumpe... Cat despre Qatar...no comment... bine ca nu au dat Qatar-ului Olimpiada de Iarna...
  • +1 (7 voturi)    
    Ce inseamna sa nu stii sa pierzi cu demnitate ... (Vineri, 3 decembrie 2010, 15:28)

    zwilling [anonim]

    Presa engleza scrie ca "Blatter a vandut Campionatul Mondial catre seici", dar de fapt Qatar-ul (pentru 2022) nu a fost o contracandidata a Angliei (pentru 2018).

    "Olanda si Belgia au sperat ca FIFA va tine cont de aspectul ecologic"
    Din cate am inteles emisiile de CO2 datorate aparatelor de aer conditionat in timpul desfasurarii CM din 2022 vor fi ... nule conform planului prezentat de Qatar. Se planuieste ca aparatele de aer conditionat ce vor fi instalate pe stadioane pentru a mentine o temperatura de vreo 26-27 de grade sa fie alimentate cu energie produsa de panouri solare, deci chiar nu conteaza cat de super-mega-enorm de mari sunt aceste aparate sau cat de multa energie consuma. Poate ca tocmai acest aspect a inclinat balanta in favoarea Qatar-ului.
    • +1 (1 vot)    
      aiurea (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:12)

      Ipse [anonim] i-a raspuns lui zwilling

      Iti dai seama de cita energie este nevoie ca sa construiesti asemenea aparate. Aia tot solara este? Unde nu-i cap ...
      • 0 (2 voturi)    
        cica... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 20:02)

        iulia [anonim] i-a raspuns lui Ipse

        Qatarul oricum construieste aparatele alea, draga Ipse....dar, of course, ce poate stii cineva din Romania ce se construieste intr-o tara bogata din Golf? Ca si tine, majoritatea sunt doar invidiosi si arunca cu noroi...eh...vrei nu vrei, Qatarul tot a luat bid-ul, si chiar nu-i pasa de parerea ta!
  • +3 (7 voturi)    
    Cand dau ei spaga nu e coruptie ...e LOBBY (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:03)

    Banu [anonim]

    da dom'le ce chestie??? Asa coruptie....incredibil.
    Da sa ne spuna noua occidentalii astia despre coruptia asta ceva mai multe...sa fi aparut ea doar acu cand au data aia organizarea la neprietenii lor Rusii si Arabii????
    sau cand a urlat omenirea ca Olimpiada centenara care trebuia acordata Atenei fusese acordata Atlantei sa nu mai zic de aia de la Salt Lake ca e jenanta ca insusi fiscu Americii i-a condamnat pe spagatori.

    Adeca urlete de coruptie doar cand dau ailalti ...cand dam noi spaga nu e coruptie e...LOBBY!!!
  • 0 (2 voturi)    
    ... s-ar razgandi daca .. (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:48)

    nicolae [anonim]

    ar vedea raportul pentru pregatirile JO de iarna ... si cu crima organizata si cred ca mai au probleme, la fel si cu cu securitatea, nu anul acesta au fost cateva explozii la metrou ? ... of coruptia asta ....
  • +2 (2 voturi)    
    zwilling (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:34)

    Radu [anonim]

    Eu zic sa citesti putin pana sa te pronunti cu privire la aerul conditionat... 1 metru patrat de panou solar genereaza cam 100 de watts, asa ca daca facem un calcul asa simplu... sa zic banal... o camera normala are nevoie cam de 3 kw, asta inseamna 30 de metri patrati de panouri solare... dar un stadion cam cat crezi ca are nevoie? da poate daca pui panori solare in tot quatarul o sa fie un campionat foarte "verde"... asa ca eu sincer cred ca fifa putea sa decida altfel...
  • +1 (1 vot)    
    au mitici lor (Vineri, 3 decembrie 2010, 20:08)

    gopo111 [utilizator]

    si astia au miticii lor asa ca ce vrei chiar englezi mai cred in fair play, vise, acum totul este pe bani si cum au vindut cui a dat mai mult, neamtul et comp, arata cit de "curati" sint ei , aia e cind ai incredere in "sapunuri" avare dupa bani
  • +1 (1 vot)    
    Fotbal? Nu. (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 3:51)

    Nae [anonim]

    FIFA a acordat organizarea cupei tarilor care au semnat un document secret (pe care olandezii l-au facut public) care spune ca oricare ar fi tara aleasa trebuie sa plateasca FIFA 5 miliarde dolari tax free.
    Englezii si altii si-au pus intrebari de genul:
    -nu pot sa-ti garantez 5 miliarde,de unde stiu eu care profitul?
    -cum adica tax free?Pe orice profit se plateste taxe.

    Asa ca..Rusia si Qatar.
  • -1 (1 vot)    
    elgium (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 8:46)

    roberto [anonim]

    In cativa ani, Belgia nu va mai exista ca tara.
  • 0 (2 voturi)    
    stim... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 9:53)

    me [anonim]

    ce sa facem...
    blatter are un nume predestinat pentru hotie... fifa a devenit o gluma proasta si ce sa mai zicem, traim pe o planeta in care suntem scalvii sistemului si ai coruptiei (si din pacate nu numai in fotbal).
  • +1 (3 voturi)    
    care coruptie frate?! (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 9:55)

    me [anonim]

    odata cu sanctionarea lui murinho pentru fortarea celor 2 cartonase galbene s-a eradicat toata coruptia din fotbal