UEFA, drastica cu Real/ Galacticii nu sunt de acord cu decizia forului european

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 1 decembrie 2010, 10:20 Sport | Fotbal

Jose Mourinho
Foto: Reuters
Dupa episodul eliminarilor din finalul partidei cu Ajax Amsterdam (din Liga Campionilor), Realul a primit o amenda de 120.000 de euro, in timp ce Jose Mourinho a fost suspendat pentru doua etape si amendat cu 40.000 de euro. Decizia forului european nu a fost pe placul galacticilor, vicecampioana Spaniei gandindu-se la un recurs, informeaza presa iberica.

Xabi Alonso si Sergio Ramos au fortat primirea celui de-al doilea cartonas galben
(la indicatiile lui Mourinho), iar UEFA s-a autosesizat in acest caz.

Decizia UEFA a fost una categorica: Realul a primit o amenda de 120.000 de euro, Jose Mourinho a fost suspendat pentru doua etape si amendat cu 40.000 de euro, in timp ce fotbalistii Xabi Alonso (20.000 de euro), Sergio Ramos (20.000), Jerzy Dudek (5.000 de euro) si Iker Casillas (10.000 de euro) au fost amendati.

In ceea ce-l priveste pe Mourinho, acesta va lipsi de pe banca echipei sale doar un meci, a doua etapa de suspendare fiind una care se va activa doar in functie de comportamentul antrenorului in urmatorii trei ani.

Oficialii Realului au precizat ca decizia forului continental este una drastica, formatia de pe Santiago Bernabeu intentionand sa faca recurs (au la dispozitie trei zile pentru acest demers).


Citeste mai multe despre   






















2284 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 11:35)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Prea s/au obisnuit "hahalacticii" sa obtina tot ceea ce vor!
    Iar Mourinho, primeste ceea ce sadeste!
  • 0 (4 voturi)    
    sunt tare curios... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 11:38)

    me [anonim]

    pe ce baza legala au dat aceasta sanctiune.
    murinho este un om josnic, ce a facut nu este moral. dar nu este interzis de nici un regulament.
    nu poti repara o greseala cu alta greseala si o ilegalitate pe deasupra!
    pe langa asta, pentru sanctiuni ai nevoie de dovezi. care sunt dovezile ca chiar s-a comandat asta? s-a auzit ce vorbeau? puteau sa spuna despre amante, neveste etc... evident ca nu a fost asa, dar pentru o actiune disciplinara ai nevoie de dovezi palpabile nu de presupuneri!
    ce sa zic... credeam ca odata cu venirea lui platini, uefa va fi redata fotbalului si nu arbitrajelor corupte etc... se pare ca m-am inselat. sunt toti o apa si-un pamant...
    • -2 (2 voturi)    
      Lamureste-ma te rog (Miercuri, 1 decembrie 2010, 12:13)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui me

      De ce e imoral ce a facut Mourinho? Sincer, nu inteleg, te rog explica-mi cu rabdare daca ai timp si bunavointa cu un naiv...:)
      • -4 (4 voturi)    
        mda (Miercuri, 1 decembrie 2010, 12:25)

        io [anonim] i-a raspuns lui Florin

        nu e imoral e interzis. De ce? simplu: faultul se considera o greseala a unui jucator(teoretic este facut fara vointa). in cazaul unui fault voit se da cartonas rosu + suspendarea jucatorului. De ce nu e corect ce a facut Mourinho? simplu: daca unul dintre jucatorii faultati suferea o accidentare? nu poti sa comanzi sau sa faci un fault voit si sa te intrebi cu ce ai gresit...
        • +3 (3 voturi)    
          Nici vorba de fault, nu a suferit nimeni (Miercuri, 1 decembrie 2010, 12:32)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui io

          Jucatorii au fost eliminati pentru tragere de timp, nu au facut rau nimanui, intentionat sau nu, ok?
    • 0 (2 voturi)    
      Ce a facut Manchester Untd ieri e moral? (Miercuri, 1 decembrie 2010, 12:24)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui me

      A intrat in cupa cu echipa de juniori/rezere si a pierdut la scor, banuiesc ca asta i-a aranjat, vor fi pedepsiti? Judecati moral? Sunt josnici? Explica-mi, te rog, poate ma ajuti sa inteleg mai mult, multumesc
  • +1 (3 voturi)    
    UEFA - O RUSINE (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:11)

    Marian [anonim]

    Pe langa faptul ca e sau nu regulamentara tragerea de timp la indicatia antrenorului (nu e echipa sa nu traga de timp in situatii care sa-i avantajeze), pe ce dovezi se bazeaza uefa? A avut Mourinho microfon la el? Au cea mai mica dovada reala, acceptabila juridic, ca a fost ceva premeditat acolo? Macar niste stenograme, i-a audiat pe jucatori si au recunoscut?...Sau uefa mai nou judeca dupa ce citeste in tabloide. Pe scurt, RUSINICA!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Tot asa (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:18)

    costinvlad [anonim]

    Se pare ca nu se intampla doar in Romania...tot asa este si in afara tot asa, fenomenul justitiar vrea sa arate ca tot el este seful suprem ca tot el este cel care are ultimul cuvant si uite, tot asa Realul s-a ales cu o amenda total nejustificata din punct de vedere legal!! Bv comisilor Uefa ............