Barcelona - Real Madrid 5-0/ Umilinta in Clasico

de A. S.     HotNews.ro
Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:05 Sport | Fotbal

Xavi, in istoria Barcelonei
Foto: Reuters
FC Barcelona a pulverizat pe Real Madrid, in derby-ul campionatului spaniol: 5-0 pentru echipa catalana care urca pe primul loc in Primera, cu doua puncte avans fata de trupa madrilena, pregatita de Jose Mourinho (dupa 13 etape).

Scorul a fost deschis de Xavi (minutul 10), iar Pedro a stabilit scorul primei reprize (18). La reluare, Villa a ridicat scorul la 4-0 cu o "dubla" (minutele 55 si 58), iar Jeffren a inchis tabela in prelungiri (90+1).

"Sunt dezamagit de rezultat, pentru ca asteptam altceva de la acest meci, si eu, si echipa. Barcelona a jucat foarte bine, a facut un meci fantastic. Sezonul insa nu s-a terminat" - Jose Mourinho, antrenor Real Madrid.

"Sunt multumit cu o asemenea victorie, dar cursa pentru titlu este lunga. Mai este pana la castigarea titlului" - Josep Guardiola, antrenor Barcelona.























18458 vizualizari

  • -18 (28 voturi)    
    mda o zi proasta (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:13)

    benu [utilizator]

    pentru urmatoarele comentarii nu uitati de 8-1 incasat de barcelona de la madrid... pentru cunoscatori doar :p
    • +9 (13 voturi)    
      drusimus@yahoo.it (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:28)

      drusimus [utilizator] i-a raspuns lui benu

      cand, in 1943 cand era Franco la putere??? Cunoscatorule!
    • +5 (7 voturi)    
      Pentru cunoscatori doar... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:31)

      Jimbo [utilizator] i-a raspuns lui benu

      Hala(l) Madrid!
    • +12 (14 voturi)    
      asa e, mah (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:34)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui benu

      trebuie sa fii cunoscator ca sa stii cand a batut real pe barca...
      • +4 (4 voturi)    
        mda (Marţi, 30 noiembrie 2010, 1:13)

        leon [anonim] i-a raspuns lui if0014

        desi tin cu realul cam de cand am aflat ce e fotbalul tind sa fiu de acord cu tine....
      • +2 (2 voturi)    
        statistic vb.... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:24)

        me [anonim] i-a raspuns lui if0014

        real are mai multe victorii...
        intr-adevar in ultimii 3 ani parca nu a prea pupat puncte realu in fata barcei... dar presupun ca ai mai mult de 3 ani , deci ar trebui sa stii asta...
      • +1 (1 vot)    
        da da asa cunoscator cum zici tu (Marţi, 30 noiembrie 2010, 14:54)

        mai conteaza [anonim] i-a raspuns lui if0014

        din 1929 pana astazi sau jucat 161 meciuri barcelona vs. real madrid din care madrid a castigat 68 iar barca 63 iar egalitate au fost 30 dar fi atent din 2008 barca nu a
      • +1 (1 vot)    
        asa si ce vroiam sa spun (Marţi, 30 noiembrie 2010, 14:56)

        mai conteaza [anonim] i-a raspuns lui if0014

        ca din 2008 barca nu a mai pierdut nici un meci in fata madridului si sa vedem ce va fi in aprilie 2011 cand vor juca din nou
    • +6 (10 voturi)    
      raspuns (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:43)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui benu

      Mda....8-1 in ce an? parca 1943? pai vorbim de acum 60 de ani cand Real era un fel de Steaua in perioada comunista? Superioritate a fost evidenta , atat ca echipa cat si din punct de vedere al caracterului pe care il au unii jucatori ai realului...
    • +3 (3 voturi)    
      he he... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 10:03)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui benu

      Real e o echipa fabuloasa, a luat doar 5 fata de amaratii aia care au luat 8 :D
    • +2 (2 voturi)    
      Voi n-ati vazut fotbalul? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 11:08)

      fotbal [anonim] i-a raspuns lui benu

      Ce conteaza rezultatul? S-a jucat fotbal adevarat!
    • 0 (0 voturi)    
      mda, cand (Marţi, 30 noiembrie 2010, 15:12)

      17 nentori [anonim] i-a raspuns lui benu

      si cand anume se intampla asta?
  • +9 (11 voturi)    
    Realul a mai patit-o odata asa cu barcelona ! (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:13)

    Motanu [anonim]

    02.05.2009 Real Madrid 2 - 6 FC Barcelona

    Oricum, acum umilinta a fost mult mai mare pentru real decat a fost atunci !!!
  • +15 (19 voturi)    
    :) (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:15)

    bgd [utilizator]

    Imi spunea cineva acum cateva zile ca Realul de fapt joaca frumos cu Mourinho pe banca... normal...cand joci cu echipe de mana a 2-a si te apari 10 minute din 90, cred si eu... Dar cand joci cu echipe de nivelul tau uite ce se intampla.... o echipa urata, plina de frustrati, cu jucatori supraevaluati care a facut auto-baza tot meciul. Viziune 0....cum spuneam...un fel de Cârtu la nivel inalt.
    Penibil.
    • +9 (9 voturi)    
      comentarii (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:36)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Nu spuneau aia de la Real ca Barca da 8 goluri in meciuri trucate, dar o sa se vada cand o sa joace pe bune cu ei... s-a vazut :)
  • +7 (9 voturi)    
    Barca (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:26)

    danandreipaval [utilizator]

    este o echipa adevarata... imi pare rau ca nu am urmarit meciul.

    Real-ul nu imi pare a fi o echipa in sensul de familie. O simpla adunatura de vedete (supervedete are Barca) si care incearca sa joace fotbal.... Doar incearca.

    Barca merita tot respectul.
    • +1 (3 voturi)    
      era tot o mare de stele (Marţi, 30 noiembrie 2010, 7:58)

      marele je [anonim] i-a raspuns lui danandreipaval

      cand era Del Bosque, dar ala avea magia sa ii puna in valoare! Avea clasa omul ala - de care s-au descotorosit ca si de Figo si alti mari pe care i-am iubit pe Bernabeu. Sa plece Mourinho, ca nu merge sistemul lui la oricine si la infinit! Hay que quemar el Nou Camp! Hala Madrid!!!
  • +1 (1 vot)    
    Real s-a stins odata cu Zidane (Marţi, 30 noiembrie 2010, 5:44)

    Cristi [anonim]

    De cand s-a dus Zidane de la echipa nu mai este ce era odata,degeaba investeste zeci de milioane...
  • +1 (1 vot)    
    Off-off, mai-mai (Marţi, 30 noiembrie 2010, 7:16)

    Reader [anonim]

    Imi aduc aminte de un tip care are o echipa de fotbal si care, dupa un meci (al propriei echipe), a iesit cu mainile in solduri si zicea intr-una: "tiki-taka barcelona, tiki-taka barcelona". Dupa meciul de aseara, stau si ma intreb daca nu cumva personajul respectiv are probleme cu vederea, sau poate crede ca daca echipa (lui) reuseste (cand reuseste) sa lege 3-4 pase inseamna tiki-taka.

    Lasand gluma la o parte, pot spune (dupa parerea mea de privitor de circ) ca a fost un meci frumos, genul de meci pe care noi nu-l vom vedea niciodata in campionatul intern.
  • +3 (3 voturi)    
    The special one??? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:27)

    Ronin [utilizator]

    Eventual "The special five"! Sau "Give me five"! Cum doriti....
    • +3 (3 voturi)    
      mai degraba (Marţi, 30 noiembrie 2010, 10:06)

      Oana [anonim] i-a raspuns lui Ronin

      the special None
      • +2 (2 voturi)    
        The special none... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 10:47)

        Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Oana

        ...buna asta...
  • -1 (1 vot)    
    un meci (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:28)

    ploiesteanu [utilizator]

    in care barcsa si-a facut jocul ei de pase tica-taca , sistem pentru care nu s-a prea gasit antidotul pana acum. Ce-ti trebuie pentru asta, jucatori de mare tehnicitate , deplasari pe locatii intermediare, inainte de ajunge mingea la tine, tu trebuie sa sti cui sa i-o dai , pasa in spate pentru coechipierul care are o viziune mai buna a terenului advers si deschideri in spatele fundasilor pentru cei care , in mod inconstient , incearca sa joace la offside inalt (de mijlocul terenului), asa cu s-a intamplat cu Realul aseara. Cred ca , singura modalitate de a combate acest sistem este presingul in viteza, om la om , sufocant. Daca intri in jocul lor ametitor, te vei misca in ritm lent de vals (asa cum se misca si jucatorii barcsei) vei fi ametit de pase si nu vei sti cand se declanseaza pasa in adancime.
    • +1 (1 vot)    
      stil (Marţi, 30 noiembrie 2010, 12:15)

      val [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Acest stil de joc , de "adormire" a adversarului cu multe pase in triade de jucatori si apoi deschideri surprinzatoare in adancime pentru un jucator venit din linia doua nu a fost creat de Barca ci de brazilianul Tele Santana cu echipa Braziliei din anii 1980 cu Zico , Falcao si Socrates !! Daca cineva isi aduce aminte cate goluri marca atunci Junior care juca un fel de banda stanga , mai mult fundas !!!! Din pacate acea echipa a ratat doua mondiale pa mana sa , desconsiderand adversarii, ce pareau , si chiar erau , mult mai slabi.
      • 0 (0 voturi)    
        Total football (Marţi, 30 noiembrie 2010, 13:43)

        bcilviu [anonim] i-a raspuns lui val

        nu a fost inventat in 1980. cu 10 ani inainte la nationala olandei acest stil de joc era deja practicat si aproape dus spre perfectiune. era pe vremea lui cruyff johann, atat la nationala cat si la ajax. dupa aceasta acest stil de joc a fost imprumutat si au fost aduse imbunatatiri: brazilia cea care ai zis tu si barcelona sunt doar 2 exemple care imprumutasera acest stil de joc.
  • +1 (1 vot)    
    cunoscatorii ! (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:50)

    dallara [utilizator]

    Niciodata nu a existat 8-1 pentru nici o echipa iar in 1943 a fost in cupa Spaniei :Semi final 1st leg FC Barcelona Real Madrid 3–0 (2–0)
    2nd leg Real Madrid FC Barcelona 11-1 (1-1) Barinaga (4) Pruden (3) Alonso (2) Botella y Alsua Martín....iar aseara real a primit 5 pentru mistourile din cursul saptamanii adresate de CR si JM barcei intrebandu-se cine e almeria ,a fost un accident si sa nu uite ca joaca cu real ceea ce e alta mancare de peste.....si s-a vazut ca e alta mancare de peste....Barca - Real 5 - 0
  • +4 (4 voturi)    
    Superb ! (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:08)

    ionut [anonim]

    Un meci superb, cum nu am mai vazut de mult.
  • +3 (3 voturi)    
    o fi fost blat (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:10)

    radu [anonim]

    sau o fi fost de vina arbitrul
  • +4 (4 voturi)    
    tiki aia (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:19)

    mc [anonim]

    Nu am mai vazut de mult o echipa sa aiba asa serii lungi de pase,dintr-o atingere, cum avea Barca in repriza a 2-a. Pur si simplu i-au umilit cu posesia. Am ramas incantat. Dincolo, doar niste jucatori care au copiat caracterul infect la antrenorului. Ce diferenta intre portughezii care bateau cu 4-0 recent Spania, si caricaturile lui Mourinho: CRonaldo, Carvalho.
  • -2 (4 voturi)    
    ok... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:26)

    me [anonim]

    barcelona a fost mai buna, recunosc asta desi tin cu real si imi pare rau de ei DAR
    romanii sunt niste mari ipoctiti!
    daca batea real erau exact invers comentariile. asa se intampla la cam orice sport ... unde cine bate e laudat cine pierde nu, parca sustinatorii dispar imediat la infrngere sau schimba taberele.
    singuru spot unde e relativ cinstita balanta e tenisul (cel putin pe acest forum).
    • +3 (3 voturi)    
      Prietene, (Marţi, 30 noiembrie 2010, 10:05)

      giga [anonim] i-a raspuns lui me

      cred ca gresesti. Nu e vorba ca romanii sunt ipocriti (nici nu stiu de ce vorbesti de romani in general), ai dreptate cu comentariile dar ar trebui sa te gindesti ca erau alti comentatori. Care acum tac; de fapt ce poti sa zici in conditiile in care Real chiar a fost umilita, mie mi se pare mai mult din atitudinea lor decit de meci (care a fost superb).
      Apropo de loviturile de la sfirsitul meciului; mi-am adus aminte de Timisoara- Steaua 1-8 de acum citiva ani cind fanii timisoreni au cintat incontinuu. Asta ca sa nu mai aud si de gradul de civilizatie de la noi fata de altii.
      O zi buna.
    • 0 (0 voturi)    
      Tenis (Marţi, 30 noiembrie 2010, 10:07)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui me

      La tenis sunt mai putine comentarii deplasate pentru ca nu tot cocalarul se pretinde ca se pricepe.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu prea le ai cu fotbalul fato !!! (Marţi, 30 noiembrie 2010, 16:57)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui me

      Daca tu la 0-5 cu barcelona il mai lauzi pe mourinho, nu numai ca nu le ai cu fotbalul, dar te-as sfatui sa te joci cu papusile, asa cum fac fetele de varsta ta !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Fantastic!!!! (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:29)

    Dudu Capshunaru [anonim]

    Nu cred ca exista sau a existat vreodata o echipa mai buna decat Barcelona de astazi. Realul parca nu a existat pe teren...au parut pur si simplu niste amatori aseara, iar Mourinho a zis-o f bine: "m-as fi simtit umilit daca ne batea o echipa in fatza careia aveam sanse, dar azi nu am cum sa ma simt umilit"
  • +2 (2 voturi)    
    El Clasico (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:48)

    Un stelist [anonim]

    Din start tin sa precizez ca sunt fan RM...
    Sa nu uitam ca aceeasi Barca care aseara a administrat acest rusinos 5-0 a pierdut, tot pe Camp Nou, 0-2 la nou nou promovata Hercules, asa ca mai e mult pina la sfarsitul campionatului.RM a dovedit ca se poate mobiliza impotriva oricarei echipe, Barca a dovedit ca poate avea si zile mai putin faste in care jocul nu le iese; aseara Barca a prins o zi de exceptie si RM una foarte slaba, asta e frumusetea fotbalului!
    Eu unul zic ca RM va castiga anul asta cel putin campionatul si CL!
  • 0 (0 voturi)    
    individual si colectiv (Marţi, 30 noiembrie 2010, 10:44)

    cititor hotnews [utilizator]

    Se dovedeste inca o data,ca fotbalul este un joc colectiv.
    Barcelona este o echipa.
    Real Madrid formata din stele care nu formeaza o constelatie.(in acest caz o echipa).
    Titlul se joaca in continuare,si ramane de vazut daca a fost doar un simplu accident,o zi nefasta pentru real madrid.
  • +1 (1 vot)    
    BARCELONA E SUPERIOARA (Marţi, 30 noiembrie 2010, 10:52)

    UN CUR [anonim]

    desi sunt fan Real Madrid, aseara n-am vazut decat o singura echipa pe teren, si n-a fost RM... statistica meciului indica 67% (!!!!) posesie pentru Barcelona si doar 33% pentru Real. Aseara tactica pregatita de Mourinho a fost falimentara, el a incercat sa repete apararea de pe vremea Inter-ului, dar nici Pep nu e prost, si cu atat mai putin nu-s prosti Xavi, Iniesta sau Messi. CR7 a fost un anonim ieri, la fel si Benzema sau Xabi Alonso. RM a avut doar 2 suturi pe poarta in 90 si ceva de minute! iar Barca a inceput cu o bara a lui Messi in minutul 6...asta spune multe, pur si simplu te indragostesti de jocul de pase tesut de Messi et co.
  • +1 (1 vot)    
    Fan fan (Marţi, 30 noiembrie 2010, 11:02)

    Joe [anonim]

    Nu trebuie sa spui ca esti stelist,se simte,RM are sanse....:)) ,exact gandirea stelista expusa :)) pierde otelul cu vaslui,poli face egal cu rapid si ne apropiem de podium :)).Calcule ale neputintei.Nu exista sansa,nu exista noroc sau bara,este imprecizie,mediocritate si o echipa adversa bine organizata.
    • -1 (1 vot)    
      eu vorbeam de RM nu de Steaua (Marţi, 30 noiembrie 2010, 12:17)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui Joe

      De unde ai scos "gandirea stelista"?!?
      Eu am vb de RM si chiar au sanse, sunt la 2 pcte de Barca, nu ca Steaua la 10 de Otelul!!!
      Sansa exista in fotbal si asta s'a vazut de ffff multe ori, esti orb cand spui ca e vb doar d eimprecizie si mediocritate; cum a fost Barca la meciul peirdut acasa cu Hercules?Mediocra?Nu cred, a fost lipsita de sansa doar ... qed.
  • 0 (0 voturi)    
    un comentariu (Marţi, 30 noiembrie 2010, 11:05)

    asd [anonim]

    sunt fan Barca. nu vreau sa fac acuma declaratii gen"barca 4 ever...cea mai buna...castiga tot etc" cert e ca joaca un fotbal spectaculos si ca meciul de aseara nu a fost DOAR o palma peste fata rivalei rm ci mai multe. 1 a lui david villa fata de mourinho care s-a cam legat de el au vreo 2-3 saptamani ca nu inscrie 2 pentru ronaldo ca zicea ca o sa vada daca le da si lor 8(8 nu e 5 desi e aproape da almeria nu e nici pe departe rm) 3 INFRANGERE SPECIALA...asteptam finalul de campionat
  • 0 (0 voturi)    
    Pepe (Marţi, 30 noiembrie 2010, 12:03)

    cristian [anonim]

    Frumos meciul.Era si mai frumos daca se juca la ambele porti si nu doar la una.
    Eu unu ma intreb ce cauta cheliutza ala de Pepe in apararea lui Rm.Eu zic ca al nostru roman Cristian Chivu s-ar fi descurcat mult mai bine decat Pepe..

    Parca ar fi fost mai frumos sa se fi terminat 3-2 pt Barcelona dar sa fi fost spectacol de ambele parti.
    Parca as fi vrut sa intre mingea lui Messi , sa fie 1-0 in loc de 2-0 in minutul 20.O bijuterie de executie.
  • +1 (1 vot)    
    FOTBAL ADEVARAT (Marţi, 30 noiembrie 2010, 12:18)

    Axel [anonim]

    Meciul a fost incredibil de frumos,A fost demonstratie de fotbal din partea Barcei,zici ca era pe playstation! Real nu a demonstrat nimic decat aroganta flegmaticului C Ronaldo si Murinho au iesit in evidenta. 5 - O. FATALA
  • +1 (1 vot)    
    da (Marţi, 30 noiembrie 2010, 13:37)

    jay [anonim]

    eu tin cu realu dar adevarul e ca barcelona i-a spulberat
  • 0 (0 voturi)    
    100 (Marţi, 30 noiembrie 2010, 17:49)

    HESS [utilizator]

    Milioane euro pe Cristiano.HAHAHAHA.Ce teapa au luat.Ca aseara au fost umuliti?Nici vorba.Realul a fost umilit cand a luat 4-o de la o echipa de secunda ,daca nu ma insel ALCORCON.Si asta cu 3 sau 2 ani in urma.
    • 0 (0 voturi)    
      Informatii mai corecte: (Marţi, 30 noiembrie 2010, 19:11)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Real a fost umilita de Alcorcon( care atunci era in Liga 3) cu 4-0, iar meciul s-a jucat Marti 27 Octombrie 2009 !!!

      Deci, in concluzie nu inteleg cum tie 2010-2009 ti-a dat 3 sau 2 !!!
  • 0 (0 voturi)    
    :D (Marţi, 30 noiembrie 2010, 18:04)

    Olimp [anonim]

    barca e prea buna in momentul de fata pentru fotbalul ce se joaca....daca Realu nu a facut fata.....intrebarea e cine oare ii poate face fata Barcelonei? Poate tineti minte finala CL Barcelona - Manchester U la fel sa intamplat si acolo ...10 minute a durat pana sau incalzit spaniolii apoi englezii nu sau mai intalnit cu mingea... Orcum dupa cum sau prezentat cei de la RM aseara Barca ii batea si in 10 oameni :)
  • 0 (2 voturi)    
    Fotbalul nu mai inseamna nimic... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 22:32)

    Aeso [anonim]

    ... pentru cei ce au sansa, zic eu, sa fie jurnalisti. Degeaba am vazut cel mai frumos fotbal practicat de o echipa in ultimii 20 de ani, pentru jurnalisti, sa le spunem inca asa, totul se reduce la "a umili". "Barca a umilit Realul!" scriu toti profesionistii condeiului. Messi si coechipierii nu paseaza hipnotizant, vorba lui jiji, ci umilesc. Madrilenii n-au prestat aseara un meci modest ci "au fost umiliti". Atat inteleg deontologii ziarelor din frumusetea de meci de aseara. Altfel nu le citesc toti retardatii cronicile. Daca la ziarele de rahat -sportiv e normal sa fie asa, ei altceva nu mai stiu sa faca, la Hotnews m-as fi asteptat sa nu citesc despre umilite ci despre bucuria fotbalului.
    In alta ordine de idei, se insala acela ce crede ca Mourinho e omul care sa fi predat aseara armele. A pierdut o lupta nu si razboiul. Acest scor va conta doar pentru cei care nu au ce face decat sa scormoneasca in statistici, daca titlul va reveni intr-un final Realului. Jose este ca Ion Iliescu. Va trai(in Spania) pina isi va lua revansa, cu virf si indesat, as zice eu.
  • 0 (0 voturi)    
    Tin cu... Real si Steaua. (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 22:13)

    StatuiaNuda [anonim]

    Pentru "cunoscatorii" de pe aici...
    :)
    Lasati-ne cu Francooo... ne-ati axfisiat. Ok, stim povestea cu Franco. Ok, stim ca Real a castigat in fata Barcelonei pentru ca asa a vrut Franco... cand era bunica fata mare.
    :)
    Haideti sa ne referim la trecutul recent si la prezent. Realitatea este ca intre Real Madrid si Barcelona exista un oarecare echilibru, iar in ultimii 3 ani Barcelona i-a batut pe Madrileni la scor. Le-a dat rusine, ce sa mai.
    :)
    Insa ceea ce imi provoaca greata este fanatismul cu care foarte multi romani sustin Barcelona... Iar asta deoarece, am eu asa... o vaga impresie... deoarece echipamentul Barcei este ros-albastru, ca al Stelei...
    Steaua, cea mai iubita echipa romaneasca, insa o echipa care s-a dus demult pe apa sambetei... iar majoritatea sustinatorilor sai si-au transferat simpatia la Barcelona, cred eu.
    :)
    Cat despre El Clasico... ce sa zic! Bravo Barcei, rusine Realului... Are sa se intoarca roata in urmatorii ani, poate chiar urmatorul sezon, sau, de ce nu!, in urmatorul meci. Ramane de vazut.
    :)
    P.S.
    Barcelona n'a maturat niciodata vreodata Champions League asa cum a facut-o Real Madrid, si n'are palmaresul Madrilenilor.