Sorin Cartu, anchetat de UEFA

de L.A.     HotNews.ro
Joi, 25 noiembrie 2010, 18:20 Sport | Fotbal

Sorin Cartu
Foto: Reuters
Federatia Europeana de Fotbal (UEFA) a anuntat, joi, ca va deschide o ancheta impotriva CFR-ului, dupa ce, marti, in meciul din Liga Campionilor dintre FC Basel si CFR Cluj, antrenorul Sorin Cartu a vandalizat banca de rezerve, spargand cu piciorul geamul de plexiglas. Ca urmare a gestului sau, Cartu a fost demis de catre oficialii clujeni.

"Un caz disciplinar a fost deschis impotriva CFR Cluj  pentru comportamentul neadecvat al antrenorului Sorin Cartu in timpul meciului din Grupa E a Ligii Campionilor impotriva FC Basel de marti seara", se arata in comunicatul forului european. Dupa gestul tehnicianului, oficialii clujeni au anuntat ca in cazul in care UEFA va decide sa amendeze CFR-ul pentru acea izbucnire a lui Cartu, clubul nu va plati nimic, suma respectiva urmand a fi scazuta din salariul antrenorului.

De asemenea, UEFA a confirmat si deschiderea unei anchete in cazul Real Madrid, investigand comportamentele neadecvate ale lui Jose Mourinho, Xabi Alonso, Sergio Ramos, Iker Casillas si Jerzy Dudek, din timpul meciului cu Ajax Amsterdam. Alonso si Ramos sunt suspectati ca ar fi luat intentionat cartonase galbene, pentru a fi disponibili in meciurile din optimi. 

Ambele cazuri vor fi analizate de catre Comisia de Disciplina si Control a UEFA, marti, in 30 noiembrie.


Citeste mai multe despre   






















2171 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    pana la urma... (Joi, 25 noiembrie 2010, 18:50)

    egroeg [anonim]

    ca se recupereaza sau nu de la Cacartu amenda, nici nu mai conteaza. Raul pe care l-a facut CFR-ului si Romaniei cine-l mai poate indrepta?
  • +5 (5 voturi)    
    Un țăran... (Joi, 25 noiembrie 2010, 18:54)

    Eclesiastul [utilizator]

    O amendă pe măsură si interdicție vreo 12 luni pe stadion pentru vandalism. Asta merită dl. Cârțu. Data viitoare va fi cu siguranță mai atent. Nu știu de ce nu s-au autosesizat FRF-ul si LPF-ul (ca de obicei organismele dorm) pentru acest comportament de neanderthal care prejudiciază imaginea fotbalului românesc (nu că ar fi una impecabilă)
    • +7 (7 voturi)    
      Pentru ca... (Joi, 25 noiembrie 2010, 20:53)

      tzetze19 [anonim] i-a raspuns lui Eclesiastul

      ... de ani buni se accepta iesirile colerice ale antrenorilor si patronilor din fotbalul nostru. Si chiar se incurajeaza de federatie si liga. Initial CFR-ul n-a fost deranjat de isprava lui Cartu, apoi cineva a aflat ca poate deveni extrem de GROASA si a incercat sa preintimpine ceea ce pare sa fie o ancheta asupra clubului. E anormal la noi sa accepti cu demnitate un esec. Tipi, urli, te zbati, cauti vinovati si te porcaiesti in public. Asta e normalitatea mahalalei romanesti educata la greu de niste televiziuni tabloidizate
  • +3 (3 voturi)    
    Real Madrid (Joi, 25 noiembrie 2010, 19:58)

    cristi [anonim]

    Dar cu Real-ul ce are ? Care e problema ? :)
  • +1 (1 vot)    
    Cu real (Vineri, 26 noiembrie 2010, 3:00)

    . [anonim]

    La real e alta poveste . 2 jucatori aveau galben si jose mourinho ia pus sa faca in asa fel sa mai ia un galben :) sa fie eliminati.(stau pe banca in ult meci din grupa) oricum sunt calificati...
  • +2 (2 voturi)    
    fotbalita (Vineri, 26 noiembrie 2010, 8:28)

    nico [anonim]

    Cartu e un om demn de compatimit, bolnav de fotbalita. Pentru sanatatea lui mintala si fizica, el ar trebui sa stea cit mai departe de stadioane si de fotbal.Sau sa i se dea o echipa perfecta ( de la jocuri mecanice)care nu rateaza niciodata.
  • -3 (5 voturi)    
    Am ras cu lacrimi (Vineri, 26 noiembrie 2010, 10:30)

    Horea [anonim]

    Hai bah, dati-o dracului, in definitiv ce mare rau a facut Cartu? A spart un geam, dar n-a lovit pe nimeni, nu a jignit pe nimeni.
    OK, am ajuns poate in atentia presei internationale, dar in definitiv gestul in sine a fost foarte comic, eu unul nu am mai ras demult atat de bine si cred ca oricine a vazut faza respectiva a perceput-o cu umor.
    • -1 (3 voturi)    
      O reactie normala (Vineri, 26 noiembrie 2010, 11:05)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Horea

      Au facut-o si antrenori straini, dar pe ei nu i-a mai vazut nimeni. Ferguson a dat cu o gheata in capul lui Beckham si n-a murit nimeni de grija lui. Bine ca presa noastra deosebita il "desfiinteaza" pe Cartu ca a spart un geam, in timp ce nu mai stie cum sa-l pupe in ... pe MM Stoica, om care a facut ceva mult mai grav, lovind un suporter.
  • +2 (2 voturi)    
    Golanilor!!! (Vineri, 26 noiembrie 2010, 17:07)

    menandy [utilizator]

    E, vedeti de ce se intampla marlaniile astea in fotbal? Pentru ca totdeauna se vor gasi golani care sa le incurajeze! Gen ozzy etc....