Uruguayanul Luis Suarez, jucator care a starnit furie printre adversari la Cupa Mondiala, cand in prelungirile sfertului de finala cu Ghana a scos un balon cu mana de pe linia portii, a fost sanctionat, luni de catre echipa sa de club, Ajax Amsterdam, dupa ce sambata seara, a muscat un adversar de umar.

Suarez, suspendat de AjaxFoto: Reuters

Sambata seara, in remiza din prima liga olandeza, dintre Ajax si PSV Eindhoven, scor 0-0, Luis Suarez l-a muscat de umar pe adversarul Otman Bakkal, nefiind sanctionat de arbitrul partidei. Clubul sau a hotarat luni sa-l suspende pentru urmatoarele doua meciuri din Eredivisie, insa atacantul va putea juca marti in Liga Campionilor, contra celor de la Real Madrid.

"Ca urmare a incidentului de sambata noapte de la meciul Ajax-PSV, Luis Suarez va fi penalizat. Conducerea clubului a decis sa-l suspende pe atacant pentru urmatoarele doua meciuri din Eredivisie. De asemenea, atacantul va primi si o amenda consistenta, suma urmand a fi donata in scopuri caritabile", se arata in comunicatul lui Ajax.

Partidele pe care le va rata Suarez sunt cele impotriva echipelor VVV Venlo si NEC Nijmegen. Sanctiunile pentru Suarez nu se vor opri aici, Federatia Olandeza de Fotbal urmand a hotari in zilele urmatoare ce masura va lua impotriva atacantului.