In ultima partida de dinaintea marelui derby de pe Nou Camp cu Real Madrid, FC Barcelona nu a avut mila de adversara sa si a obtinut o victorie categorica pe terenul celor de la Almeria, scor 8-0. Lionel Messi a reusit un hat-trick, atingand cota de 101 goluri marcate pentru FC Barcelona, in prima liga spaniola.

Messi, 101 goluri in prima liga spaniolaFoto: Reuters

Messi a deschis scorul in minutul 17, iar dupa doar doua minute Iniesta ducea scorul la 2-0. Ariadela a deviat balonul in proprie poarta (min. 27), Pedro Rodriguez si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor (min. 35), iar Messi a stabilit scorul pauzei in minutul 37: 5-0. Argentinianul a mai punctat inca o data in repriza secunda (min. 67), Krkic a reusit o dubla (min. 62 si 73), dupa care Barcelona a ridicat piciorul de pe acceleratie.

Cu aceasta tripla, Messi a ajuns la 13 goluri date in acest sezon. Dupa 154 de partide jucate pana acum pentru Barcelona in Liga BBVA, argentinianul a devenit, la 23 de ani, al doilea cel mai tanar jucator din istoria primei ligi spaniole care ajunge la cota 100 goluri, dupa Raul, care a reusit aceasta performanta la 22 de ani.

Ultima victorie a Barcelonei cu 8-0 in deplasare data din sezonul 1959/1960, cand catalanii invingeau pe teren propriu pe Las Palmas. Pe propriul teren, Barcelona a castigat ultima data cu 8-0 in sezonul 1996/1997, victima numindu-se Logrones.

Urmatoarea partida a Barcelonei din Liga BBVA va avea loc in 29 noiembrie, catalanii primind pe teren propriu vizita rivalei Real Madrid.