Remiza in "Gruia", intre CFR Cluj si Gaz Metan Medias: in pofida unui start excelent (gol De Zerbi in primul minut), CFR Cluj nu a putut sa pastreze cele trei puncte acasa, fiind victima unui (nou) autogol - Edimar a deviat in propria poarta o centrare a lui Eric (minutul 12), restabilind egalitatea pe tabela. Rezultatul de 1-1 nu a mai putut fi modificat, in pofida unei ofensive sustinute a echipei campioane.

CFR Cluj a mai fost victima autogolurilor in acest sezon: in Champions League, a pierdut cu 3-2 pe terenul lui Bayern, in urma unui joc halucinant, in care Cadu si Panin si-au trimis mingea in poarta proprie, iar golul al treilea al bavarezilor a fost rezultatul unui carambol nefericit, provocat de capitanul Cadu.

Gaz Metan isi consolideaza pozitia in zona europeana a clasamentului, dupa ce a depasit doua deplasari dificile: a castigat in Ghencea, etapa trecuta, si a luat un punct din "Gruia" - echipa lui Cristi Pustai are 26 de puncte si ocupa locul 4 in clasamentul Ligii 1. CFR Cluj (23p) ramane la 10 puncte distanta de prima pozitie (Otelul, 33p, urmeaza sa joace in aceasta runda pe terenul lui Poli Timisoara).