Romania si Italia au incheiat la egalitate, 1-1, intr-un amical disputat la Klagenfurt (Austria). "Tricolorii" au dominat prima repriza, cand au si deschis scorul (Marica, 34). In aceasta perioada, fotbalistii romani au impresionat prin angajamentul fizic, supunand Italia unui pressing de multe ori eficient.

Ciprian Deac, cu un pas in Giulesti Foto: Reuters

La reluare, Italia a renuntat la formula experimentala si a folosit trei campioni mondiali din 2006 (Pirlo, De Rossi, Gilardino): terenul "s-a inclinat" spre poarta noastra, iar egalarea a venit in minutul 82, cand lovitura lui Quagliarella a fost transformata de Marica in autogol...

"Meritam sa castigam, judecand dupa ardoarea cu care am muncit. Anul acesta, am primit gol la fiecare eroare, speram ca de la anul sa se intoarca si norocul de partea noastra. Daca vom lupta pentru fiecare minge, cum am facut-o astazi, sunt convins ca ne vom califica" - Razvan Lucescu (sport.ro).

Romania: Pantilimon (Tatarusanu) - Rapa, Tamas, Chivu (Goian), Rat - Torje (Tanase), Ropotan (Alexa), Florescu, Deac - Marica, Bogdan Stancu.

Cristian Chivu a fost schimbat in minutul 15, cu Dorin Goian, fiind suspect de intindere musculara.