Romania - Italia 1-1/ Marica, un gol si-un autogol

de A. S.     HotNews.ro
Miercuri, 17 noiembrie 2010, 20:56 Sport | Fotbal

Ciprian Deac, cu un pas in Giulesti
Foto: Reuters
Romania si Italia au incheiat la egalitate, 1-1, intr-un amical disputat la Klagenfurt (Austria). "Tricolorii" au dominat prima repriza, cand au si deschis scorul (Marica, 34). In aceasta perioada, fotbalistii romani au impresionat prin angajamentul fizic, supunand Italia unui pressing de multe ori eficient.

La reluare, Italia a renuntat la formula experimentala si a folosit trei campioni mondiali din 2006 (Pirlo, De Rossi, Gilardino): terenul "s-a inclinat" spre poarta noastra, iar egalarea a venit in minutul 82, cand lovitura lui Quagliarella a fost transformata de Marica in autogol...

"Meritam sa castigam, judecand dupa ardoarea cu care am muncit. Anul acesta, am primit gol la fiecare eroare, speram ca de la anul sa se intoarca si norocul de partea noastra. Daca vom lupta pentru fiecare minge, cum am facut-o astazi, sunt convins ca ne vom califica" - Razvan Lucescu (sport.ro).

Romania: Pantilimon (Tatarusanu) - Rapa, Tamas, Chivu (Goian), Rat - Torje (Tanase), Ropotan (Alexa), Florescu, Deac - Marica, Bogdan Stancu.

Cristian Chivu a fost schimbat in minutul 15, cu Dorin Goian, fiind suspect de intindere musculara.




















12013 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    eduard@gs1au.org (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 21:51)

    Eduard Pop [anonim]

    Salut,
    Unde se poate vedea meciul live pe internet?
    Multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      aici (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 22:11)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Eduard Pop

      http://www.protv.ro/live/ibu3.html
  • +6 (6 voturi)    
    Marica min. 33 (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 22:15)

    nonick [anonim]

    Ma distreaza ca ati scos faza din min. 33, "Marica isi bate jos de un nou contraatac" dupa ce a dat gol :) L-ati iertat, nu?
    • +5 (5 voturi)    
      Da, asta ma mira si pe mine :)) (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 22:32)

      LOL [anonim] i-a raspuns lui nonick

      Probabil domnii care fac live text-ul sunt cam distrati azi :) si-si fac farse slabe unul altuia...
    • +4 (4 voturi)    
      Acum au pus inapoi... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 22:39)

      Acum [anonim] i-a raspuns lui nonick

      LOL :)) iar le-a facut ceva de nu-l mai plac :) le mai trebuie un gol ;)
      • +4 (4 voturi)    
        No ca le-o dat! (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 23:13)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Acum

        Numa ca n-o deviat in poarta in care trebuia...
        • +5 (5 voturi)    
          AHAHAHAHA (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 23:27)

          LOOOOOL [anonim] i-a raspuns lui Radu

          Ce tare!
  • 0 (14 voturi)    
    sper din tot sufletul... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 22:16)

    me [anonim]

    sa mancam bataie... cat mai rau!
    nu dealta dar daca batem sau schoiatem chiar un egal iar o sa ne imbatam 2 ani de zile cu apa rece ca am batut o echipa mare...
    si noi batem cu 5-1 germania in amical... ei ajung vicecampioni mondiali, noi stam acasa... cine-o fi mai castigat?
    daca mancam bataie se poate schimba ceva (slabe sanse dar se poate), daca batem nu o sa se schimbe nimic si o sa ajungem la un nou minim istoric: locu 400 in clasamentu FIFA ;)
  • +3 (7 voturi)    
    Intrebare... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 23:01)

    S [anonim]

    De ce joaca Romania un amical in care e considerata gazda in Austria ?
    Multumesc pentru lamurire.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu exista gazda (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 23:10)

      Nu [anonim] i-a raspuns lui S

      Pe soccerway scrie Italia-Romania, deci e complet indiferent :)
    • +4 (6 voturi)    
      Suntem peste tot (Joi, 18 noiembrie 2010, 0:22)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui S

      I-am invadat pe austrieci, doar ca ei inca nu stiu asta... Mare atentie, daca veniti in Klagenfurt, Salzburg si alte zone d-astia montane sa aduceti seminte d-acasa, aici nu se gaseste!
  • 0 (2 voturi)    
    vesnica pomenire (Joi, 18 noiembrie 2010, 0:49)

    umilu [anonim]

    de ce oare mi se pare asa un clasic in ultima vreme...."echipa Romaaniei a dominuat dar la pauza adversari si-au dorit mai mult victoria!!!!!" Dorim altiiii!!!
  • +1 (1 vot)    
    Daca marica nu ar fi inscris in proprie poarta... (Joi, 18 noiembrie 2010, 6:55)

    Motanu [anonim]

    Romania ar fi castigat cu 1-0 !!!
    Oricum, a fost de treaba pentru amandoua echipele in aceasta seara ((:
  • +2 (2 voturi)    
    Marica a dat, Marica a luat :) (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:59)

    adrian [anonim]

    Dar oricum a fost un meci frumos, a fost clar altceva
  • 0 (0 voturi)