Cum sunt confiscati sportivii de politicieni pentru imagine. Lucian Bute, ultimul exemplu

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 17 noiembrie 2010, 16:57 Sport | Fotbal

Lucian Bute
Foto: Hotnews
Lucian Bute este unul dintre cei mai in forma sportivi romani ai momentului, iar acest lucru nu le-a scapat politicienilor. Sosit in tara dupa victoria cu Jesse Brinkley, "Mister KO" a fost invitat la Parlament si la Ministerul Turismului, unde politicienii au incercat sa-si agate imaginea de cea a campionului mondial. De-a lungul timpului, personajele aflate la guvernare (indiferent de culoarea politica) au apelat la imaginea sportivilor pentru a se ridica in sondaje.

Cateva episoade in care politicul a profitat din plin de imaginea sportului:

- Intre 1993 si 1998, Anghel Iordanescu a fost antrenorul echipei nationale a Romaniei (primul mandat). In aceasta perioada, "Generalul" a asociat de mai multe ori imaginea primei reprezentative cu PSD-ul (fost PDSR).

- In perioada guvernarii liberale, selectionerul Victor Piturca a fost alaturi de PNL. "Invincibilul" Piti a aparut intr-o poza alaturi de liderii PNL Bucuresti. Succesele echipei nationale erau si victoriile partidului de guvernamant. Ulterior, tehnicianul s-a dezis de politica, precizand ca a fost la o reuniune a PNL doar pentru a ridica un premiu.

- In 2008, Traian Basescu a decorat mai multe personalitati ale fotbalului romanesc. Nume mari precum Ilie Balaci, Gino Iordanescu, Mircea Sandu, Gheorghe Hagi, Cristi Chivu, Rodion Camataru si Florin Raducioiu (lista este mult mai cuprinzatoare) au fost decorate de presedintele tarii. Pe la Cotroceni au mai trecut, de asemenea, gimnastele de aur ale tarii (ex. Lavinia Milosovici, Andreea Raducanu, Daniela Silivas etc) si handbalistii care au facut istorie pentru Romania (Cristian Gatu, Cornel Otelea etc).

- In 2009, Nadia Comaneci, Gica Hagi si Ilie Nastase (trei dintre cei mai mari sportivi romani ai tuturor timpurilor) au fost cooptati in mai multe spoturi care sustineau imaginea turistica a Romaniei peste hotare. Ministerul condus de Elena Udrea a fost asociat cu imaginea unor personaje cunoscute in toata lumea.

- Noiembrie 2010: Lucian Bute, unul dintre cei mai in forma sportivi romani ai momentului, a fost ales sa promoveze imaginea turistica a tarii. "Imaginea Romaniei este promovata mult mai bine de mari sportivi decat de mari politicieni", a precizat Elena Udrea, ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului.

Relateaza-ne episoade similare in care politicul a profitat de rezultatele unor sportivi pentru a-si face imagine.


Citeste mai multe despre   






















943 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Ce prostie (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 17:18)

    Paulp [utilizator]

    Adica e gresit sa ne promoveze imaginea un sportiv de valoare? Preferam sa agatam frunza de tiganii din Franta sau de cei din Italia?
    De data asta madam Udrea a facut ce trebuia, a ales ca imaginea noastra sa fie aratata in afara de valorile noastre, nu doar de non-valori sau de fapte rele.
    Se face un lucru bun, si se trezeste nenea ziaristu sa spuna ca Bute nu e bun sa promoveze imaginea Romaniei... sau ca a gresit Udrea ca i-a propus asta...
    Era mai bine daca ii propunea lui Gutza sau lu Adi Minune?
    • +1 (3 voturi)    
      esti pe langa (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 17:21)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Paulp

      cred ca era vorba, cel putin asta inteleg eu, de faptul ca pana acum ceva timp, guvernantii nu stiau nimic de bute. cum a castigat si a iesit in evidenta, l-au si bagat in seama. data trecuta, daca imi aduc bine aminte, i-au promis dupa victorie ca-i organizeaza meciul la bucuresti. si asa a fost, nu?
      • 0 (2 voturi)    
        sa nu va suparati pe mine... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 17:49)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui ioan

        Udrea e lipsita de bun simt, nu se cade sa profite de Bute, era mai bine sa il lase in pacea lui necunoscut in Romania si sa nu se implice in aducerea unui meci la Bucuresti. ...o adevarata nesimtire.
        Parerea mea e ca si cu democratia trebuie sa procedam la fel. Acum ca am vazut ca este de cacao ar trebui sa ne intoarcem la comunism. Mai moare unul doi disidenti prin inchisoare, dar va fi pentru o cauza nobila, toti nesimtitii vor sta la coada la ulei si zahar si nu vor mai avea oczia sa se manifeste. Vom fi toti egali din nou. Egal de prosti.
    • 0 (0 voturi)    
      alta chestie (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 17:23)

      anghel [anonim] i-a raspuns lui Paulp

      cu unul necunoscut de nu-si promoveaza imaginea??? dc tot sunt corecti...nu, se sare direct la pestele cel mare
  • 0 (0 voturi)    
    Sa moara capra vecinului. (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 18:00)

    mircea [anonim]

    Articol scris parca din invidie.Cum d-le,sa fie Bute imaginea Romaniei?Unii au ceva cu Udrea.si in general cu femeile.De obicei femeile barfesc una despre cealalta.De data asta autorul s-a aliat cu Ponta si Antonescu,niste masculi care nu suporta victoria feminina.Dar nici minte nu au pentru a-si dovedi barbatia.
    • 0 (0 voturi)    
      Reciproc avantajos (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 19:07)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui mircea

      In definitiv castiga amandoi din aceasta relatie, Udrea capital politic, Bute un meci in Romania. Ei, tocmai asta-i problema pentru romani: cum se poate sa castige ambii parteneri ai contractului? E imoral asa ceva, unul trebuia sa piarda ca altfel avem noi de pierdut! Pana la urma logica e buna daca tinem cont ca economia e un joc cu suma nula.
    • 0 (0 voturi)    
      feministule... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 21:39)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Daca vrei sa discutam despre femei care au ceva de spus in politica, datorita calitatilor lor reale, hai sa vorbim de Frau Angela Merkel, Margaret Thatcher, Elisabeta I a Angliei, Golda Meir... Opinia ta cred ca este putin pe langa subiect, domnule.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai luat-o razna. (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:57)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Discutam despre Romania.Comparatiile tale nu-si au sens.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitarile noastre (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 19:33)

    Matei [anonim]

    Cred ca Elena Udrea si Lucian Bute merita felicitarile noastre pentru modul in care vor promova tara.
  • -2 (2 voturi)    
    nu e in regula (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 20:17)

    Horatiu [anonim]

    Nu mi se pare deloc normal ca un individ care cara pumni in cap altuia sa devina imaginea unei tari, oricat de bun ar fi la acest "sport". Mai normal mi s-ar parea ca imaginea unei tari sa fie reprezentata de un intelectual de marca sau daca tot se cauta un sportiv, in nici un caz un boxer.
  • 0 (0 voturi)    
    dezolat, (Joi, 18 noiembrie 2010, 6:56)

    or something [anonim]

    draga hotnews!
    cum a scapat inconsistenta asta de articol. exemple fara nicio legatura unul cu altul vandute impreuna. plus parfumul de interactivitate. putin mai multa aplecare asupra fondului si sensului lucrurilor.
    cum isi permite femeia asta sa foloseasca persoane notorii pentru promovarea turismului?
  • 0 (0 voturi)    
    Castigam noi toti (Joi, 18 noiembrie 2010, 9:53)

    Simona [anonim]

    Bute promoveaza Romania si castigam noi toti. Laudabila initiativa Elenei Udrea in cazul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    halal ziarist... (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:49)

    lucyan [utilizator]

    daca asa gandesti, este o explicatie pentru ce se intampla cu tara asta... mai avem pretentii la politicieni sa-si lase deoparte interesele proprii si orgoliile...