Cupa Romaniei

FOTOGALERIE: Rapid - Steaua 0-1/ Calificati de Tatarusanu

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 11 noiembrie 2010, 19:46 Sport | Fotbal

Fotogalerie: Rapid vs Steaua in sferturile Cupei
Rapidul a parasit Cupa Romaniei dupa 0-1 cu Steaua, la capatul unei partide in care Tatarusanu a fost eroul formatiei din Ghencea (si-a salvat echipa in nenumarate randuri). Reusita lui Romeo Surdu (49') ii trimite pe ros-albastri in semifinalele competitiei, in timp ce Giulestiul nu a reusit sa marcheze in 180 de minute contra Stelei (campionat plus cupa).

Steaua a dominat derbiul cu Dinamo (din Liga 1), dar a plecat cu capul plecat din Stefan cel Mare. Istoria nu s-a repetat in Giulesti, acolo unde ros-albastrii au fost dominati (in multe momente) de Rapid, dar s-au impus cu 1-0.

Surdu (49') a marcat, dupa o pasa deosebita a lui Tanase, iar reusita a fost suficienta pentru ca Steaua sa se califice in semifinalele competitiei.

Eroul partidei de pe "Valentin Stanescu" a fost Ciprian Tatarusanu, portarul formatiei din Ghencea salvandu-si in mai multe randuri echipa (Marius Constantin, Costa, Spadacio si Sburlea nu l-au putut invinge pe goalkeeper-ul stelist).

Nu au lipsit nici incidentele de la acest derbi
, galeria Stelei fiind evacuata in minutul 11 dupa ce a intrerupt disputa pret de aproximativ 10 minute (au aruncat pe gazon cu petarde, fumigene si betele de la steaguri).

Dupa 1-0 in Giulesti, Steaua s-a calificat in careul de asi al Cupei Romaniei, faza a competitiei unde au mai ajuns FC Brasov, Dinamo si Gloria Bistrita.

Echipe:

Rapid: 1. Coman - 2. Rui Duarte, 4. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 14. Roman (11. Frunza '52), 8. Grigore, 30. Spadacio, 7. Cesinha (81. Candido '63) - 9. Cassio, 10. Herea (21. Sburlea '71). Antrenor: Marius Sumudica.

Steaua: 12. Tatarusanu - 18. Martinovici, 22. Galamaz, 7. Gardos, 5. Brandan - 26. Bicfalvi - 16. B. Nicolita, 20. Angelov (27. Marinescu '77), 10. Tanase (91. C. Matei '80) - 17. Bilasco (9. Kapetanos '56), 24. Surdu. Antrenor: Marius Lacatus.

Cartonase galbene: Antonio '50, M. Constantin '54, Grigore '80 / Brandan '45, Galamaz '45+9, Tanase '62, Martinovici '65, Bicfalvi '71, Gardos '85


Arbitri: Alexandru Tudor - Miclos Nagy, Mircea Orbulet.


Citeste mai multe despre   






















9369 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    rapidd! (Joi, 11 noiembrie 2010, 20:43)

    Alexx [anonim]

    HAI RAPIDU` HAI RAPIDU` HAIDE!!! (Editat de HotNews.ro)
  • +10 (18 voturi)    
    cice suporteri ?!! (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:02)

    adi [anonim]

    CUm au intrat ANIMALELE alea (ca oameni nu sunt!) cu atatea petarde, fumigene, etc ? Rusine fotbalului romanesc ! si cica vrem sa jucam in Champions League... !!?
    • +5 (13 voturi)    
      ANIMALE? (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:48)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui adi

      Dar pasarile (ciorile!) nu le-ai vazut mai devreme? Cum au intrat? Intreaba-i pe organizatori!
    • +8 (14 voturi)    
      animale (Joi, 11 noiembrie 2010, 23:10)

      Anonimul [utilizator] i-a raspuns lui adi

      Trebuia batut la ei ca la hotii de cai, sa-i putem deosebi 5 etape dupa prunele de la ochi. Da, batuti toti, dace erau si de bun simt printre ei trebuiau sa reactioneze, sa-i opreasca pe restu. Cei 400 sigur se cunosc, sigur au premediatat tot ce s-a intamplat, cei seriosi stiu ca n-au ce cauta intr-o astfel de galerie.
      • -6 (16 voturi)    
        sfat (Vineri, 12 noiembrie 2010, 0:46)

        martipanu [anonim] i-a raspuns lui Anonimul

        Intai sa mergi pe stadion, apoi sa iti permiti sa vorbesti despre batut suporteri.
        • +6 (12 voturi)    
          mda (Vineri, 12 noiembrie 2010, 1:37)

          eu [anonim] i-a raspuns lui martipanu

          Doar ca iti cam piere cheful de mers pe station cand vezi peste ce specimene risti sa dai...
          • +1 (3 voturi)    
            prietene (Vineri, 12 noiembrie 2010, 11:36)

            eu [anonim] i-a raspuns lui eu

            atunci cand te vei afla pe un stadion al tarii si vei fi evacuat in suturi si pulane,batut in strada si tinut la sectie pana a doua zi, de niste personaje cu mai putine clase decat trenul probabil iti vei schimba parerea.Daca 2-3 oameni aleg sa intrerupa un meci pentru a arunca cu torte ,pentru ca sa fim seriosi...betele alea probabil au ranit o musca in drumul lor spre gazon...,sa plateasca DOAR ei....nu in timpul meciului...si in nici un caz sa fie evacuati intr-o asemenea maniera.Cel mai bun exemplu a fost de curand..cand incidente mult mai grave au avut loc la meciul dintre italia si serbia.Ce s-a intamplat??...jandarmii lor au asteptat sa se potoleasca,pentru ca probabil daca intrau intre iei incidentul de ieri era o gluma,si dupa meci i-au identificat pe rand si i-au arestat.Asa ca data viitoare cand mai inciti la "batut la ei ca la hoti de cai" gandeste-te ca si tu ti-ai putea pierde dintii pe undeva pe vreun stadion.
            • 0 (0 voturi)    
              re : ingerasii din galerie (Vineri, 12 noiembrie 2010, 14:29)

              Razvan [anonim] i-a raspuns lui eu

              De ce trebuie sa sufere tot stadionul din cauza unor cretini?

              Trebuiau evacuati pentru ca puneau in pericol vietile oamenilor, au aruncat cu petarde si fumigene din alea care ardeau nu numai pe stadion spre jucatori, pompieri si jandarmi dar si in oamenii de la tribuna 0, oameni nevinovati, care nu aveau alta vina decat ca erau suporteri, probabil ale ambelor echipe, ca la tribuna 0 nu cred ca vin doar suporteri rapidisti.
  • +16 (22 voturi)    
    Suporteri? (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:06)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Aia sunt orice, numai suporteri nu!
    Nu au nimic in comun cu fotbalul decat, probabil, berea!
    • -3 (5 voturi)    
      de cand bambiliciu'... (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:00)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      ii fotbal?... nimeni nu ar trebui sa asiste la dansu' gainilor de pe teren sau la comentariu' papagalilor de la masa presei....
    • +4 (4 voturi)    
      Aceste animale (Vineri, 12 noiembrie 2010, 11:34)

      Alex One [anonim] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      zisi suporteri au fost permanent incurajati de presa ,in special de ziaristii de la PRO, pentru ca-l injurau pe Becali, si au ei un meci cu individul care le spune "zdrente" si le da cu cotoare de mere in cap !. Iar acum aceiasi presa nici usturoi n-a mancat nici gura nu-i miroase. De ce au fost lasati sa intre cu petarde si fumigene ? Pai nu e clar ca totul a fost aranjat in mod deliberat ? Ca sa solicite Sumudica oprirea meciului,ceea ce a si facut,si omologarea rezultatului 3-0 pentru Rapid, desi initiatorii scandalului au fost cei din galeria gazdelor, deci o replica la cazul bricheta. Este evident ca o mare parte a responsabilitatii o poarta clubul organizator.
  • +7 (17 voturi)    
    Comentatori jalnici la Pro-Tv... (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:08)

    Cristian [anonim]

    Sunt de acord sa scoti suporteri isterici afara.
    Dar sa ai comentatori isterici, nu.
    Dixit!
    • +9 (15 voturi)    
      SCHIMBATI-I! (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:49)

      ciombe [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      De unde i-au luat pe retardatii astia?
      Cred ca sunt suparati ca nu joaca dinamo!
    • +3 (5 voturi)    
      Totic comentatorii PRO sunt isterici (Vineri, 12 noiembrie 2010, 8:36)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      De parca jucatorii ar juca pe salariile lor...
  • +1 (15 voturi)    
    Ce suporteri primitivi avem ! (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:11)

    Creator [utilizator]

    Mai ales Steaua si Dinamo.
    Salbatici.
    • -2 (8 voturi)    
      Pai decat Steaua si Dinamo are suporteri (Vineri, 12 noiembrie 2010, 8:37)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Creator

      Restul echipelor au cateva palcuri de fani, maxim cateva sute in toata tara ....
      • +1 (3 voturi)    
        Confunzi o adunatura de derbedei cu suporterii. (Vineri, 12 noiembrie 2010, 10:07)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        In orice tara civilizata, persoanele te teapa celor din galeriile respective nu ar avea voie sa se apropie de un stadion atunci cand are loc un meci de fotbal. Din cauza unor adunaturi de derbedei nu poti vedea pe stadioanele noastre atmosfera din occident unde poti veni cu familia la meci fara a fi nevoit sa asculti cele mai grosolane mizerii din partea galeriilor.
        • 0 (2 voturi)    
          las-o ca macane... (Vineri, 12 noiembrie 2010, 11:01)

          me [anonim] i-a raspuns lui ....

          ... vorbesti de 'tari civilizate' dar nu stii nici macar pe jumatate ce se intampla pe stadioanele din Marea Britanie, Italia sau chiar Germania
          Eu zic sa mai studiezi si nu mai acuza fara sa ai toate dovezile...
    • +5 (7 voturi)    
      suporteri (Vineri, 12 noiembrie 2010, 9:38)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Creator

      Ai dreptate. Suporterii rapidului merg la ateneu cand nu vin pe stadion. Sa fim oameni seriosi. In acest moment, la noi (si la sarbi) galeriile organizate sunt niste hoarde de barbari care daca ar fi exterminati (la propriu), nu ar provoca nici un regret.
  • +8 (20 voturi)    
    Sumudica... (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:11)

    menandy [utilizator]

    Ce comportament de mardeias ieftin de giulesti are si ratatul asta!!! Ce exemplu da golanasul asta pitic elevilor sai???
    • +8 (14 voturi)    
      ...e cumva vreo surpriza? (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:58)

      SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui menandy

      Sumudica se comporta normal pentru nivelul lui de educatie, unul foarte scazut! In rest ce sa mai vorbim de descreieratii din asa-zisa galerie a Stelei? Niste jigodii dezaxate care de ani de zile fac mult rau Stelei prin situatiile care le provoaca pe stadioane si in afara lor. Cum sa mai joci cu daruire pentru culorile clubului cand nu are cine sa te sustina in mod civilizat si sa te motiveze. Asta e, Rapidul este intr-adevar o echipa, o echipa cu suporteri care o incurajeaza. Steaua este doar un grup de jucatori care se zbat fara orizont fara sa simta in spate ca cineva, acolo, e alaturi de ei....
    • +7 (11 voturi)    
      Seamana cu Alex Fergusson.... (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:34)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui menandy

      La sex ,binenteles.
      In rest penibil.
      Sare,urla,parca e in amok.
      Pe el de ce nu il evacueaza???
  • 0 (10 voturi)    
    Ce sa ceri (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:38)

    Duelul neputintei [anonim]

    de la oi si aviare...Scandal,ca altceva nu-i duce capul...
  • +4 (6 voturi)    
    .. (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:55)

    sentenced [utilizator]

    Bicfalvi si Banel foarte slabi (in ultimele meciuri) .
  • +6 (12 voturi)    
    spiritul rapidului (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:58)

    M [anonim]

    Ce frumos canta galeria Rapidului mult dupa finalul meciului...
    • +3 (7 voturi)    
      frumos rau (Vineri, 12 noiembrie 2010, 2:05)

      Q [anonim] i-a raspuns lui M

      galeria rapidului - cea mai frumoasa din lume. buna de pus in rama. nu canta nimeni mai frumos ca fanii rapidisti. nu scuipa nimeni mai mult si mai departe decat ei. nu manaca nimeni mai multe seminte decat ei. nu-i injura nimeni mai urat pe comunistii de la steaua si dinamo decat ei. nu plange nimeni ca ei cand aud imnul lor, pe versuri compuse de anti-comunistul convins adrian paunescu.
    • -1 (5 voturi)    
      Cantau a paguba evident !! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 8:38)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui M

      Ce puteau sa faca si ei saracii ?
      • +1 (5 voturi)    
        a paguba sau nu (Vineri, 12 noiembrie 2010, 9:25)

        rider [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        conteaza cum s-au comportat din momentul in care echipa era condusa si rata ca la un concurs de ratari :):).
        Adica au cantat, au incurajat echipa si nu au facut ca alte galerii(vezi steaua, dinamo, etc...) sa insjure, fluiere si huiduiasca jucatorii.

        cat despe meci: bravo Stelei cum a reusit sa inchida(dar parca nici asa) jocul si sa-si vada interesul ca doar rezultatul conteaza si bravo Rapidului ca incepe sa joace ceva dupa ultimele 2-3 etape.
  • +1 (3 voturi)    
    dumnul sumudica (Vineri, 12 noiembrie 2010, 9:16)

    DOMNUL SUMUDICA [anonim]

    Am vazut toate clipurile si reluarile de la meciul Steaua-Rapid .Rapidul a facut o repriza secunda formidabila si Steaua a fost in corzi .
    Am vazut din pacate si imagini cu antrenorul Rapidului , cu domnul sumudica.Ma intreb ce spunea , ca dupa gesturile de MAHALA nu cred ca recita poezi de Paunescu (sa-i fie tarina usoara ).
    Stau si ma intreb cu ce formula de politete i se adreseaza cetatenii , colegii ,jucatori si chiar ma intreb daca trebuie sa fim politicosi cu un asemenea personaj
  • -1 (3 voturi)    
    Galeria Stelei ? Sa fim seriosi (Vineri, 12 noiembrie 2010, 9:49)

    ciocoiu [anonim]

    Astia sunt din aia inchiriati ptr mitinguri pentru bani Cred ca nu e strin Vanghlie si camarila lui Copos.
  • +2 (2 voturi)    
    golanii (Vineri, 12 noiembrie 2010, 11:16)

    nahir [utilizator]

    fara complicitatea jandarmeriei sau a clubului rapid, galeria stelista nu ar fi intrat cu arsenalul cu care a provocat incidentele. ca urmare, cu aceeasi pedeapsa ar trebui sanctionati si unii si altii.
  • 0 (0 voturi)    
    dezamagire (Vineri, 12 noiembrie 2010, 12:42)

    Catalin Poparlan [anonim]

    Fratilor, pana aseara am fost rapidist convins dar acum va declar ca mana pe inima ca nu ma tin cu aceasta formatie. Nu are rost, joaca jalnic, nu face faza ofensiva corect doar apararea ce mai misca. Sincer dezolat dar nu mai pot tine cu Rapidul, mi s-a luat. O vreme nu mai tin cu nimeni, ma voi uita fara sa sprijin nici o echipa.
    • 0 (0 voturi)    
      un rapidist (Vineri, 12 noiembrie 2010, 13:12)

      rider [anonim] i-a raspuns lui Catalin Poparlan

      eu sunt de parere ca un suporter "adevarat" al unei echipe, ca este Rapid, Steaua, Dinamo, Craiova, U Cluj, etc.... chiar nu conteaza, ar tr sa isi sustina echipa(si prin critica, dar nu violenta) si atunci cand aceasta joaca prost, jalnic sau cum vreti sa spuneti.
      Cine tine cu o echipa doar atunci cand merge bine, ala nu este suporter ci doar un om care tine cu cine e mai bun si merge si el cu "valul".
      Eu o sa tin cu Rapid chiar daca(Doamne Fereste :):):)) ar ajunge iar in B. Aseara au jucat slab, e adevarat, dar tot rapidist voi fi, indiferent de scorul final.
  • 0 (0 voturi)    
    Acele animale nu pot fi numiti suporteri (Vineri, 12 noiembrie 2010, 13:41)

    Motanu [anonim]

    Trebuia sa ii bata ca pe hotii de cai pe acesti suporteri, sa-i putem deosebi peste cateva etape dupa negreala de la ochi.
    Iar ceilalti suporteri care erau pe langa ei si vedeau ce fac trebuia sa ii faca sa inceteze.
    Chestia e ca ceilalti suporteri, sigur ii cunosc pe golanii acestia, deci in concluzie, sigur au premediatat tot ce s-a intamplat, cei seriosi stiu ca n-au ce cauta intr-o astfel de galerie.