Rivalele Manchester City si Manchester United au incheiat la egalitate, scor 0-0, derby-ul etapei a XII-a din Premier League, formatia lui Sir Alex Ferguson fiind singura echipa neinvinsa inca in acest sezon. Fernando Torres a inscris din nou pentru Liverpool, insa "Cormoranii" au obtinut un singur punct din confruntarea cu Wigan.

Manchester City, remiza cu Man. UnitedFoto: Reuters

Derby-ul din Manchester nu a avut prea multa stralucire, insa tensiunea s-a simtit pe finalul partidei. Manchester City a suferit in ultimele trei minute, temandu-se sa nu se repete ghinionul din sezonul trecut, cand United a castigat si in tur (4-3) si in retur (1-0), cu cate un gol marcat in prelungiri.

Chelsea isi pastreaza fotoliul de lider in Premier League, golul lui Essien fiind suficient pentru ca echipa lui Ancelotti sa se impuna in fata lui Fulham, echipa ce nu a mai castigat pe Stamford Bridge din 1964.

Torres a marcat al treilea sau gol pentru Liverpool din ultimele doua meciuri, insa Gerrard si compania au fost egalati de Wigan in minutul 52, scor 1-1. Dubla lui Chamakh a adus cea de-a saptea victorie a lui Arsenal din campionat, "tunarii" pastrand diferenta de cinci puncte fata de liderul Chelsea.

Premier League, etapa a XII-a:

Marti:

Stoke City - Birmingham City 3-2 (Huth '44, Fuller '71, Whitehead '85/ fAHEY '74, Jerome '76)

Tottenham - Sunderland 1-1 (Van der Vaart '64/ Gyan '67)

Miercuri:

Aston Villa - Blackpool 3-2 (Downing '28, Delfouneso '60, Collins '89/ Harewood '45, Campbell '87)

Chelsea - Fulham 1-0 (Essien '30)

Newcastle - Balckburn 1-2 (Carroll '47/ Pedersen '3, Roberts '82)

West Ham United - West Bromwich Albion 2-2 (Parker '43, Piquionne '50-penalty/ Odemwingie '38-penalty, Ibanez '71)

Wigan Athletic - Liverpool 1-1 (Rodallega '52/ Torres '7)

Wolverhampton - Arsenal 0-2 (Chamakh '1, '90)

Everton - Bolton 1-1 (Beckford '90/ Klasnic '79)

Manchester City - Manchester United 0-0