Dinamo si Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, insa cei care s-au calificat in faza urmatoare au fost alb-rosii, dupa loviturile de departajare, oltenii ratand trei penalty-uri. Arbitrajul a primit din nou o bila neagra de la oamenii din fotbal, ambele echipe contestand cele doua eliminari, ale lui Dilevski si Ganea.

U Craiova, eliminata din CupaFoto: Agerpres

Eugen Neagoe, antrenor Universitatea Craiova: "A fost un joc interesant, pe care l-am inceput bine, dar din pacate in repriza a doua nu am reusit sa marcam si am fost egalati. Jocul a fost echilibrat, putea castiga orice echipa. Cred ca Dilevski a fost eliminat usor. Universitatea Craiova este, conform statisticilor, cea mai dezavantajata echipa. Impotriva noastra s-au facut cele mai multe greseli. La penalty-uri, Dinamo a avut jucatori mai experimentati, care s-au concentrat mai bine, au fost mai calmi. Sincer, nu ma asteptam sa ratam atatea penaltiuri, pentru ca am exersat zilele trecute". (Mediafax)

Victor Piturca, manager general Universitatea Craiova: "Sunt amarat, am pierdut un joc care putea salva acest sezon. Din pacate, am pierdut dupa prelungiri, la 11 metri. Pur si simplu, jucatorii au ratat, nu si-au pregatit executiile bine si asta a fost. Mi-am felicitat baietii, au jucat foarte bine pe alocuri. Puteam obtine victoria, in prelungiri am avut ocazii mult mai clare. Le spuneam baietilor ca pe terenul lui Dinamo trebuie sa marchezi cel putin doua goluri ca sa poti invinge. Imi pare rau si pentru suporterii nostri! Se pare ca acesta nu e anul Craiovei, vom vedea ce se va intampla in anii viitori. Nu am ce sa le reprosez baietilor, au luptat 120 de minute, au facut tot posibilul pentru a castiga!". (site-ul oficial al Universitatii Craiova)

Ioan Andone, antrenor Dinamo: "A fost un meci dificil, palpitant, cu de toate, cu ocazii de gol, dar caruia i-a lipsit tempoul cand am ramas 10 la 10. Craiova ne-a surprins. S-a vazut ca nu am mai fost proaspeti in prelungiri. Dupa meciul de la Cluj am cazut fizic. Facem in continuare gafe, sunt greseli colective, dar asta e, mai avem mult de munca pana cand vom reusi. Am exersat penalty-uri si miercuri dimineata, parca a fost o presimtire. Am avut executanti mai buni la penalty-uri si Dolha a fost extrem de concentrat, desi cand am exersat loviturile nu a avut o perioada buna. Nu cred ca ajungeam la penalty-uri daca nu era eliminat Ganea, pentru ca am fi avut forta sa mai marcam, dar nu am mai vazut asa ceva, arbitrul asistent sa il influenteze in asa hal pe central".

"Important este ca ne-am calificat, dar acum cel mai important meci este cel cu Craiova de duminica, din campionat, pentru ca este decisiv. Nu ne mai putem gandi la titlu daca nu castigam acest meci. Cu arbitri sau fara arbitri nu am mai avea nicio scuza, pentru ca si noi suntem de vina. Va fi greu de ajuns Otelul daca pierdem duminica. Meciul va fi altfel, pentru ca l-am pierdut pe Ganea, Danciulescu e greu sa fie titular, voi fi nevoit sa bag jucatori proaspeti. Suporterii ne-au impins azi de la spate si cred ca duminica va fi la fel. A fost frumos ca s-a cantat imnul Craiovei pe stadionul nostru. Trebuia sa se intample aceasta tragedie cu Adrian Paunescu ca sa se intample asta? Poate si noi indepartam suporterii prin unele gesturi", a adaugat Andone. (Mediafax)

Dinamo si Craiova se vor intalni inca o data in aceasta saptamana, duminica, de la ora 19:45, tot pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare, in cea de-a XV-a etapa a Ligii 1.