Cupa Romaniei Dinamo - Craiova 1-1 (prel), 3-1 (lov. dep.)/ "Ghilotina" loviturilor de departajare

de A. S.     HotNews.ro
Miercuri, 10 noiembrie 2010, 20:34 Sport | Fotbal

Ioan Andone, antrenor Dinamo
Foto: Agerpres
Dinamo a avut nevoie de prelungiri si lovituri de departajare pentru a elimina Universitatea Craiova, intr-un sfert de finala disputat in Bucuresti, pe stadionul din "Stefan cel Mare".

Dupa 120 de minute, scorul a fost egal 1-1. Craiova a deschis scorul prin Dina (min. 31), gratie unei prestatii superioare din punct de vedere tactic. In repriza secunda, Dinamo a reactionat si a dominat copios. Catalin Munteanu a egalat in minutul 67, golul fiind o recompensa pentru intrarea sa in joc, foarte eficienta (Catalin fusese rezerva, iar Andone l-a introdus in minutul 46). Pana la finalul celor 90 de minute, s-au produs doua modificari de efectiv: au fost eliminati Dilevski (min 71) si Liviu Ganea (76).

In prelungiri, Dinamo a cautat sa speculeze slabiciunea fundasului David Lopes, introdus de Piturca in minutul 90 - Andrei Cristea si  Torje l-au depasit de cateva ori, dar suturile lor au fost blocate de Stanca. In ultimul minut, Craiova a avut o sansa uriasa - Mihai Costea a intrat in careu si a sutat, fara marcaj, milimetric pe langa poarta dinamovist.

Loviturile de departajare au dat castig de cauza echipei care a folosit jucatorii mai experimentati: Dinamo s-a impus cu 3-1, prin loviturile transformate de Andrei Cristea, Catalin Munteanu si Adrian Cristea. A ratat Bordeanu. Pentru Craiova, a marcat Ologu, dar au ratat Gaman, Barboianu si Mihai Costea.




Citeste mai multe despre   























10825 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    hai Craiova (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 21:33)

    suca [anonim]

    Avem echipa, avem valoare :)
    • +7 (11 voturi)    
      protv (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:41)

      suca [anonim] i-a raspuns lui suca

      rugati comentatorii sa fie impartiali.
      ca sfat... prea sunt pe fata.

      pana una alta dinamo se chinuie sa castige pe terenul lor.
  • -1 (15 voturi)    
    dinamo (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:31)

    anyyyyyy [anonim]

    hai dinamooooooooooooooooooo
  • -7 (9 voturi)    
    _|_ dinamo (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:57)

    ionut [anonim]

    ce meci de ....au facut astia lu borcea dar ce sa faci cine are bani castiga asta a fost hotie pe fata
    • +1 (9 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 11 noiembrie 2010, 1:38)

      ws [anonim] i-a raspuns lui ionut

      doua penalty-uri pentru d in prima repriza.

      ganea nu trebuia eliminat.

      data viitoare foloseste-ti neuronul. e greu, dar nu imposibil.

      regards,
      ws
  • -4 (12 voturi)    
    comentatori de doi lei (Joi, 11 noiembrie 2010, 0:04)

    nmbm [anonim]

    comentatorii dinamovisti pe fata ! RUSINE PRO TV !!!!!!!!
    • +3 (11 voturi)    
      poftim? (Joi, 11 noiembrie 2010, 0:30)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui nmbm

      cand va fi unul macar de la pro macar impartial cu Dinamo inseamna ca eu sunt papa...
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Joi, 11 noiembrie 2010, 9:55)

      serbanica [utilizator] i-a raspuns lui nmbm

      cand au fost dinamovisti ? inainte sau dupa ce au strigat "haaidee costea" chiar inainte de ultimul sut al craioveanului ?
  • +1 (5 voturi)    
    Oltenii au (Joi, 11 noiembrie 2010, 11:34)

    Adidasul Torsion [anonim]

    1(una)victorie in fata lui Dinamo in ultimii 12 ani...Important e ca vor mereu sa bata...Cu pututul e mai greu.Poate dupa inca 12 ani...
  • -3 (3 voturi)    
    hotie pe fata (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:43)

    gechi [utilizator]

    Dinamo a avut 4(PATRU) penalty-uri din care a marcat 3 goluri, Craiova un jucator eliminat. Asa inteleg arbitrii sa fie impartiali.

    PS: cam asta le place suporterilor romani sa citeasca, ma mir ca nici un "ziar" de sport n-a titrat asta. In realitate a fost doar un meci intre doua echipe de la mijlocul clasamentului, si asta s-a vazut din plin.