FC Brasov a invins, pe teren propriu, formatia FC Timisoara, scor 1-0, asigurandu-si primul bilet pentru semifinalele Cupei Romaniei, editia 2010/2011. Dupa ce au avut ocazii peste ocazii de-a lungul celor 90 de minute de joc, brasovenii au reusit sa obtina calificarea in prelungiri, prin reusita lui Cristescu.

Brasovul elimina pe FC Timisoara din Cupa RomanieiFoto: Agerpres

Brasov a avut prima mare ocazie de gol, dupa 21 minute de joc, atunci cand Cristescu, nemarcat in careu, a trimis peste poarta din opt metri. Dorin Goga i-a dat emotii lui Minca in minutul 39, trimitand un sut surprinzator din apropierea mijlocului terenului. Portarul Brasovului a reusit insa sa se intinda si sa respinga de sub bara.

Brasovul incepe repriza secunda mult mai hotarat si reusesc sa inscrie in minutul 50, prin Dedu, dar golul este anulat corect pe motiv de ofsaid. Ilyes apare periculos de cateva ori in fata portii lui Minca, reuseste sa si inscrie in minutul 56, insa si acest al doilea gol al brasovenilor este anulat, de data aceasta eronat, pentru o pozitie afara din joc.

Chipciu a trimis un sut violent din lovitura libera (min. 63), insa balonul deviat trece putin pe langa poarta. Brasovul ataca in valuri poarta banatenilor, dar Pantilimon are doua interventii consecutive extraordinare si isi salveaza echipa. Minutul 76 aduce o noua ocazie mare a brasovenilor, insa Cristescu trimite peste poarta din sapte metri. Dupa 4 minute, Viveiros cade in careu de langa Sepsi, brasovenii cer penalty, dar arbitrul Alexandru Deaconu nu acorda nimic.

Cand toti se gandeau deja la prelungiri, Cristescu a invins defensiva timisoareana in minutul 93, aducand echipei sale o victorie muncita si meritata.

In celalalt meci de miercuri din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, Dinamo primeste vizita Univeristatii Craiova, de la ora 20:45.

Echipe de start:

FC Brasov: Minca, Voicu, Oros, Majernik, Williams, Martinovic, Viveiros, Ilyes, Cristescu, Chipciu, Dedu (Hadnagy '60)

FC Timisoara: Taborda (Pantilimon '28), Scutaru (Chiacu '38), Luchin, Cisovski, Sepsi, Helder, Alexa, Burca, Tames, Goga, Nikolic (Axente '75)