Romania, schimbare la fata contra Italiei: Fara Mutu, dar cu Rapa

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 9 noiembrie 2010, 10:54 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu
Foto: Reuters
Romania va intalni Italia intr-o partida amicala (pe 17 noiembrie, la Klagenfurt), iar Razvan Lucescu este hotarat sa foloseasca o nationala tanara pentru acest important test. Cornel Rapa (Otelul Galati) ar putea fi marea surpriza a selectionerului. De asemenea, tehnicianul tricolorilor este hotarat: Adrian Mutu nu va fi selectionat pentru meciul contra campioanei mondiale din 2006.

Romania isi testeaza potentialul intr-un amical de cinci stele contra Italiei, tricolorii urmand sa-i intalnesca pe Pirlo, Gilardino si compania la Klagenfurt.

Printre stranierii care vor face parte din lotul pentru disputa cu italienii se numara Cristi Sapunaru, Gabi Tamas, Cristi Chivu, Stefan Radu, Razvan Rat, George Florescu si Ciprian Marica. Mai mult ca sigur, Adrian Mutu nu va fi selectionat de Razvan Lucescu.

"Intre Mutu si Bogdan Stancu, il prefer pe Stancu. Timpul si entuziasmul sunt de partea lui", a precizat Razvan Lucescu.

Marea surpriza a lui Lucescu junior ar putea fi Cornel Rapa, internationalul de tineret al Otelului fiind in mare forma.

Contra Italiei, Romania ar putea alinia o formula inedita cu Rapa, Torje, Deac, Ropotan si Florescu printre titulari.

De-a lungul timpului, Romania si Italia s-au intalnit de 15 ori. Peninsularii s-au impus de zece ori, trei dispute s-au terminat la egalitate, in timp ce tricolorii au castigat de doua ori.

Prima reprezentativa se va reuni in data de 15 noiembrie, in aceeasi zi urmand sa decoleze catre Austria. Disputa Romania - Italia va fi in direct pe Protv si Live Text pe HotNews.ro de la ora 21.30.


Citeste mai multe despre   























1863 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Mda (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:52)

    SKB [anonim]

    Si o sa ne fure arbitrul, terenul ii va avantaja pe italieni, etc, etc, etc.

    Nu-l apreciez pe Mutu ca om, dar e fotbalist. Un antrenor adevarat l-ar pune in slujba echipei.
    • +1 (1 vot)    
      Aducere aminte (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:30)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui SKB

      Oare cine a "ratat" in penalty tot contra Italiei ?
      Te mai risti a doua oara ?
      Juniorul este fortat sa dea rezultate, doar astea il mai tin.
      Cat il priveste pe Rapa, o fi vreun swinger de-al lui ca prin campionat nu prea a rupt gura targului ...
  • -1 (3 voturi)    
    NO MUTU! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:42)

    Cicilica [anonim]

    Destul cu Mutu! E un sportiv care nu se pretuieste ca sportiv. Pentru el insusi e un clubber si un om supus chimicalelor. Atunci pentru noi ce trebuie sa fie? Salvarea? Fotbalul se face cu entuziasm, cu mandrie, cu calitati, cu performanta! La ce a performat Mutu? Sa fii un geniu nu e de ajuns. Mai trebuie si... MUNCA! Foarte bine Lucescule! Aprecieri ca rezisti atator atacuri pe tema "Mutu - briliantul prafuit".
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea ai dreptate !!! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:20)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui Cicilica

      poate ca mutu e clubber si un om supus chimicalelor dar e un mare fotbalist.Cu toate scandalurile si problemele pe care le-a avut.....nu stiu cati ar fii rezistat.....!
      Parerea mea e ca de muncit,....munceste.Altfel nu ar juca intrunul dintre cele mai puternice campionate din lume.Nu sunt fan mutu.....dar e un jucator care valoarea unei echipe.
      In schimb lucescu.....
      • 0 (0 voturi)    
        creste valoarea unei echipe.... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:29)

        viorel [anonim] i-a raspuns lui viorel

        mutu the best
  • +2 (2 voturi)    
    of am scapat ieftin! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:52)

    min 90+16 [anonim]

    o-o romania paseaza in propriu careu RAPA se indreapta spre centru.vine in viteza mutu si cade peste rapa. lucescu isi pierde luciditatea si se arunca peste rapa sa-l scoata pe mutu. mutu se salveaza din rapa si da un autogol italienilor.s-a sfarsit am scapat usor !rapa rade rar rareori rade din rarunchi!!!
  • +1 (1 vot)    
    Eu il convocam pe Mutu... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:51)

    Claude [anonim]

    ... si il tineam rezerva tot meciul. Il bagam in min.90 la tragere de timp :)))
  • 0 (0 voturi)    
    FARA MUTU (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:57)

    Lugojanul [anonim]

    F.R.F asa ati facut si cu regretatul DOBRIN.
    DUMNEZEU sa-l ierte. Daca era dupa Lucescu
    Maradona nu ar mai fi jucat niciodata.
    Poate nu o fi Mutu un exemplu in viata privata
    dar ca fotbalist jos palaria.
    De fapt asa a procedat si F.R.F : Lucescu si nu
    Petrescu. JENANT
  • +1 (1 vot)    
    Dar cine este acest Razvanel (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 7:05)

    Iorg [anonim]

    Eu sant de moda veche am plecat de mult din tara da nu ami aduc aminte prea mult de Rasvatel doar caci era un portar mediocru si fara sclipiri spre echipe mari mai mult spre Zimbru Suceava sau Avantul Slobozia si acum hop pop la natinala pai noi unde mergem nu apreciem valorile ce le avem?cred caci nu.Un sfat bun pentru FRF sa ma cheme pe mine caci voi face mai mult decat Rasvatel promit voi califica Romania la Euro pe gratis stiu mai mult fotbal decat Rasvatel si nu am pe tata mare antrenor.PS adresa de e-mail se poate gasi pentru a fi contactat sa salvez onoarea Romaniei.