FOTOGALERIE Rapid - Steaua 0-0/ Derby fara stralucire

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 8 noiembrie 2010, 19:26 Sport | Fotbal

Fotogalerie: Rapid vs Steaua
Rapid si Steaua si-au impartit "frateste" punctele in derby-ul etapei a XIV-a a Ligii 1, remizand pe stadionul Valentin Stanescu, scor 0-0, dupa o partida cu doua reprize diferite. Daca prima jumatate a meciului a fost fara stralucire, repriza a doua a aratat un joc mai animat, insa fara gol. Steaua a lovit de doua ori bara, in timp ce paradele lui Tatarusanu au negat golul rapidistilor.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!


Marius Lacatus, antrenor Steaua: "La pauza le-am spus sa joace fotbal! Pentru asta suntem aici. Nu am pregatit meciul ca sa stam cu fundul in poarta sau sa stam la ciupeala si sa plecam cu un punct. Vroiam victoria. Din pacate este un rezultat care nu ne avantajeaza cu nimic. Daca este sa scoatem ceva pozitiv din acest meci este ca nu am pierdut. Nu conteaza cele doua bare avute, pana la urma ramane rezultatul si mai putin impresia artistica. Meciul din cupa nu va avea nimic special. Va fi doar un pas catre semifinala".

Marius Sumudica, antrenor Rapid: "Mi-a fost un pic teama de jocul acesta. Am incercat sa nu luam gol. A fost un joc tacticizat, la mijlocul terenului, cu foarte putine faze de poarta in prima repriza. Noi am fost bine organizati iar spectacolul a avut de suferit. Este un rezultat just, sunt multumit ca am luat un punct. Urmeaza un meci de cupa. Problema noastra e ca din punct de vedere numeric lotul nostru este mai mic decat al Stelei si cand avem doi-trei accidentati se simte. Speram sa-i recuperam pana joi".


Derby-ul dintre Rapid si Steaua a inceput intr-un ritm lent, ambele echipe fiind precaute si tematoare. In primele zece minute jucatorii s-au remarcat doar prin cateva faulturi dure. Prima ocazie adevarata a meciului a venit abia dupa 20 de minute, la lovitura libera executata de Spadacio. Balonul s-a dus insa putin pe langa vinclu.

A doua si ultima ocazie de gol din prima repriza a venit tot la poarta lui Tatarusanu. In minutul 34, Marcos Antonio a reluat cu capul, din zece metri, spre poarta, dar Tatarusanu a avut o interventie extraordinara, respingand cu piciorul din cadere. Repriza s-a mai animat pe finalul reprizei, cand rapidistii s-au apropiat din ce in ce mai mult de poarta adversa. Steaua nu a contat deloc in atac, iar Lacatus a facut prima schimbare cu doua minute inainte de finalul primei reprize, inlocuindu-l pe Szekely cu grecul Kapetanos.

Sumudica muta si el in debutul reprizei secunde, introducandu-l pe Herea in locul lui Costin Lazar. Pauza a priit ambelor echipe, ritmul in repriza a doua fiind mult mai alert. Costa a sutat violent din 17 metri (minutul 48), insa Tatarusanu a avut o noua interventie foarte buna si a respins balonul. Prima mare ocazie a Stelei a venit in minutul 55, cand Tanase a sutat in bara de la marginea careului. Surdu a recuperat, insa centrarea sa in fata portii nu a putut fi ajunsa de niciun coechipier.

Bara este din nou "prietena" rapidistilor, in minutul 66. Martinovis centreaza de pe dreapta, Romeo Surdu, ramas singur la bara a doua, suteaza in bara. Cu un minut inainte de final, Sburlea a avut sansa de a aduce trei puncte Rapidului, insa lovitura sa de cap a fost parata de Tatrusanu  

Rapid si Steaua nu si-au incheiat insa "conturile" in acest an, cele doua echipe urmand a se intalni din nou peste trei zile, in sferturile Cupei Romaniei.

Echipe de start:

Rapid: Bornescu, Costa, M. Constantin, Antonio, Bozovic, Lazar (Lazar '46), Grigore, Roman, Spadacio, Frunza (Cesinha '80), Cassio (Sburlea '62)

Steaua: Tatarusanu, Martinovic, Gardos, Geraldo, Latovlevic, Ricardo, Bicfalvi, Szekely (Kapetanos '43), Stancu, Tanase (Brandan '68), Surdu


Citeste mai multe despre   























9466 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    salutare (Luni, 8 noiembrie 2010, 20:28)

    alex [anonim]

    3-0 pt RAPID!!! HAI RAPID!!!!
    • -2 (10 voturi)    
      bineee (Luni, 8 noiembrie 2010, 20:54)

      Sese [anonim] i-a raspuns lui alex

      Hai Rapid!!!
      • +1 (7 voturi)    
        Hai in B (Luni, 8 noiembrie 2010, 22:45)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Sese

        ca acolo a stat cel mai mult Rapid, asta pana sa vina cofetaru-bisnitar Copos
        • -1 (9 voturi)    
          De, ma... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 0:25)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Frankie

          Daca am fost fraieri si ne-am infiintat in 1923 in loc sa asteptam sa ne infiinteze comunistii direct in divizia A... Asa ne trebuie.
          • +1 (9 voturi)    
            bati apa-n piua (Marţi, 9 noiembrie 2010, 2:44)

            Toni [anonim] i-a raspuns lui sile

            Asta credeti voi rapidistii, macar daca ati cunoaste istorie nu ati mai spune prostiile astea. Cand s-a infiintat Steaua in Iunie '47, regele inca nu adbicase. Steaua a fost infiintata de ofiteri ai Casei Regale.
            • -1 (5 voturi)    
              Aiureli stelisto-comuniste (Marţi, 9 noiembrie 2010, 7:12)

              jaffu [utilizator] i-a raspuns lui Toni

              Ma mir ca nu scrii ca si Ceausestii au fost monarhisti;poate ca daca auzeai de CCA nu mai debitai asemenea elucubratii.
              • +1 (3 voturi)    
                lamuriri (Marţi, 9 noiembrie 2010, 10:55)

                cvi [utilizator] i-a raspuns lui jaffu

                http://en.wikipedia.org/wiki/FC_Steaua_Bucureşti
            • -1 (3 voturi)    
              misto poanta! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 9:17)

              dj [utilizator] i-a raspuns lui Toni

              tu chiar crezi...
              • +2 (2 voturi)    
                istorie (Marţi, 9 noiembrie 2010, 15:46)

                Alecu [anonim] i-a raspuns lui dj

                Dupa tine probabil nici nu a existat vreun rege. Chiar asa, stii cand a abdicat regele Mihai? Dupa tine cand a devenit Romania un stat comunist?
                Ca de facut misto vad ca stii..."misto poanta", loool.
                Daca nu ai invatat istoria macar acum poti sa folosesti google putin, si gasesti raspunsurile.
            • -3 (3 voturi)    
              monarhisti cu basca (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:10)

              schmoukiz [utilizator] i-a raspuns lui Toni

              E cea mai mare enormitate pe care am auzit-o, asta cu Steaua infiintata de Casa Regala.
              Poate oricine sa dea cautare pe Google cum arata sigla clubului din 47. Doua manunchiuri de spice de grau, intre care era steaua in cinci colturi de pe caciulile cu urechi ale Armatei Rosii.
              Deja la acea data incepeau epurarile ofiterilor patrioti de catre cei veniti cu divizia Tudor Vladimirescu, in spatele tancurilor rusesti. Cei din garda regelui s-ar fi considerat norocosi sa scape cu viata, nu le mai ardea de jucat fotbal.
              Plus ca nici nu se numea Steaua la inceput ci CCA. Ciudati monarhistii astia care alesesera sa traduca fix TSKA Moscova. Si tot coincidenta, si la sarbi se infiinta o stea rosie tot atunci.
              Daca mai ai si alte povesti fantasmagorice, astept sa ne spui cine i-a infiintat si pe Dinamo. Militieni din Casa Regala? :)))
              • 0 (0 voturi)    
                Gresesti! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 20:33)

                Un stelist [anonim] i-a raspuns lui schmoukiz

                Nici macar google nu te-a ajutat: primul nume a fost ASA, club ce nu avea emblema si prima emblema a fost o stea rosie pe fond albastru creata la sfarsitul lui '47, spicele si CCAul dateaza din '50.
                Ca fapt divers: toate cluburile romanesti de fotbal au avut contact cu comunismul, aceasta plaga a atins tot in Romania.
                Diferenta e ca azi Steaua este condusa de un cioban, alte echipe au inca la carma comunisti: alde rapid, timisoara si craiova, cluburi ce se cred necomuniste :P
  • -2 (10 voturi)    
    Hai Rapiduu!! (Luni, 8 noiembrie 2010, 20:47)

    Hasu [anonim]

    3-0 LA PAUZA pt. RAPID:))
    • 0 (6 voturi)    
      ??? (Luni, 8 noiembrie 2010, 22:35)

      drivex [anonim] i-a raspuns lui Hasu

      Aici erai Nostradamus!!! Mare dreptate ai avut!
  • 0 (8 voturi)    
    Hai Steaua! (Luni, 8 noiembrie 2010, 21:44)

    stelistu' [anonim]

    Hai Steaua!!!
  • +2 (4 voturi)    
    ...atata intuitie... (Luni, 8 noiembrie 2010, 22:00)

    SoulHealer [anonim]

    ...ma descumpaneste! Baieti, zau, va trebuie niste cursuri de predictie pentru ca indicati niste scoruri SciFi ! :)
  • -2 (6 voturi)    
    Ca la Paris (Luni, 8 noiembrie 2010, 22:06)

    scharke [utilizator]

    Nous sommes les cro-cro
    Et mangeons substance maro! ;)
  • 0 (2 voturi)    
    despre suporterii stelisti (Marţi, 9 noiembrie 2010, 10:41)

    laurentiu [anonim]

    ..care si-au mutat peluza in statie la 41...

    pe stadion nu mai vin, spectacolul din stadion nu-i mai intereseaza, nu-l mai pot face pt ca nu mai sunt in stare...suporterii stelisti isi dau demisia din peluza (vezi mesajele din meciul cu utrecht)..
    SUPORTERII STELISTI NU MAI VIN PE GIULESTI DE 3 ANI! nici aseara nu si-au facut aparitia...pt ca poate sunt depasiti de situatie..pt ca poate nu sunt demni de un asa spectacol..pt ca au motivele lor..DAR,
    daca nu mai vin pe stadion de 3 ani, ei prefera sa vina in statii de tramvai sa bata oameni..
    aseara nu au venit pe stadionul giulesti, acolo unde le este locul suporterilor si galeriilor (pe stadion) ci s-au strans in statiile de 41 inspre ghencea pentru a bate oameni, eventual rapidisti..
    pt ca e mai corect si civilizat ca sa te strangi in grup de 20 curajosi inarmati cu bate (deh..cum sta bine unor ciobani) pentru a ciomagi cate 1-2 "inamici" adunati pe rand din cate un 41...
    aseara pe peronul lui 41 de la plaza colcaiau ciobanii...
    asta e steaua 2010
    • +2 (2 voturi)    
      ...ce legatura... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:01)

      SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      ..are Steaua, ca echipa, cu astfel de rebuturi umane?! Da, am vazut si eu ieri o gramada de derbedei in tramvaiul 41 ducandu-se la stadionul din Ghencea. Iti inchipui cumva ca pentru cateva zeci sau sute de golani pot fi blamate Steaua, Rapid sau Dinamo? Astfel de scursuri au fost si din pacate vor continua sa fie cata vreme societatea, in general, nu va evolua, nu isi va intari sistemul imunitar pentru e elimina definitiv astfel de specimene de pe strada si stadioane...
      • 0 (2 voturi)    
        re (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:36)

        laurentiu [anonim] i-a raspuns lui SoulHealer

        oficialii unui club nu au legatura cu cei care in numele lui ciomagesc oameni pe strada..cum nu au legatura nici nu noi cei de scriem aici..corect ca acestia nu au legatura..

        dar un club e format din mai multe entitati, echipa, oficiali, suporteri si multe altele..cand spui steaua nu te gandesti doar la gigi sau doar la lacatus sau doar la...
        te gandesti la multe si una din aceste multe e asa zisa galerie, entitatea suporteri..si aici treaba e cum am scris is mai sus...de 3 ani nu mai vin pe stadion dar ei vin in statia 41..ca de entitatea oficiali/patron cred ca s-a plictisit toata lumea..
        ne-am lamurit si cu entitatea suporteri..
  • +1 (1 vot)    
    Un rationament eronat (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:16)

    SoulHealer [anonim]

    Cum ai ajuns la concluzia ca niste derbedei care ciomagesc oameni pe strada o fac in numele unui club?! Ce legatura are un club sportiv , cu grupuri de asa- zisi suporteri, cu un comportament primitiv? In toata lumea asta exista astfel de specimene dar nimeni nu se gandeste sa blameze cluburi ca Manchester United sau Inter, ca sa dau doar un exemplu, doar pentru modul cum se comporta pe strada astfel de indivizi. Zau, nu te mai forta sa emiti astfel de rationamente, total eronate!
    • -1 (1 vot)    
      re (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:51)

      laurentiu [anonim] i-a raspuns lui SoulHealer

      "dai pe bine pe sticla" dar incearca sa renunti la tenta superioara din discurs fata de interlocutor..
      in rest ti-am inteles punctul de vedere...ne vedem pe stadion, ca altfel vorbim degeaba..
  • 0 (0 voturi)    
    un derby se incheie 0-0, dintr-un singur motiv (Marţi, 9 noiembrie 2010, 16:39)

    Motanu [anonim]

    ambele echipe au atacanti foarte slabi !!!
    Cu asemenea atacanti steaua nu are cum sa rupa gura-targului in europa, iar rapidul inca m-ai are ,,sanse'' de a bifa al 3-lea sezon in afara europei consecutiv.