FC Timisoara s-a impus in duelul cu FC Vaslui din cea de-a XIV-a etapa a Ligii 1, scor 2-1, si ramane singura echipa din campionatul intern ce nu a cunoscut gustul infrangerii in acest sezon. Dupa o partida in care nervii au iesit la suprafata iar doi jucatori au primit direct cartonasul rosu (Canu in minutul 45 si Zicu in minutul 57), Viorel Hizo a inregistrat prima sa infrangere din noul mandat de la Vaslui.

Cosmin Contra, demis de la FC TimisoaraFoto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Prima jumatate de ora a intalnirii dintre Timisoara si Vaslui a avut un ritm lent, fara ocazii prea mari la cele doua porti, insa a fost marcata de o faza controversata. In minutul opt al meciului, Kuciak l-a faultat in careu pe Axente, banatenii au cerut lovitura de la 11 metri, insa Marius Avram nu a acordat nimic.

Primul gol al partidei a venit in minutul 32, internationalul de tineret Paul Papp inscriind cu un sut spetaculos, din cadere, dupa o centrare din corner a lui Adailton. Timisorenii au fortat egalarea, care a venit in cele din urma pe finalul primei reprize. Zicu a fost faultat in careu de catre Canu (min. 42), iar Marius Avram i-a aratat direct cartonasul rosu jucatorului vasluian. Dupa cateva minute de proteste ale oaspetilor, Zicu a transformat penalty-ul (45+2).

Repriza a doua a fost intesata de cartonase galbene, dar si de un nou cartonas rosu. De data aceasta Ianis Zicu a fost cel eliminat pentru o presupusa lovitura in figura aplicata lui Papp (min. 57) si astfel Marius Avram a restabilit egalitatea pe teren. Dupa o ratare imensa a vasluienilor, sutul centrare a lui Burdujan s-a scurs prin fata portii, banatenii au marcat golul victoriei. Dorin Goga a stabilit scorul final reluand cu capul in poarta, dupa o centrare venita de la colt.

FC Timisoara a urcat pana pe locul al doilea in clasamentul Ligii 1 si isi poate pastra pozitia daca Rapidul face egal sau pierde in derby-ul de luni, cu Steaua.

Echipe de start:

FC Timisoara: Pantilimon, Scutaru (Contra '70), Luchin, Cisovsky, Sepsi, Alexa, Bourceanu, Helder, Goga (Popovici '76), Zicu, Axente (Nikolic '67)

Rezerve: Taborda, Burca, Nikolic, Zaluschi, Tames, Contra, Al. Popovici

FC Vaslui: Kuciak, Milanov (Costin '75), Papp, Canu, Balace, Genchev, Burdujan, Wesley, Adailton (Yero Bello '46), L. Sanmartean, Pouga (Farkas '46)

Rezerve: Cerniauskas, Campano, Milisavljevic, Yero Bello, Farkas, R. Costin, Gheorghiu