Presa olandeza: Cel putin trei stelisti trebuiau eliminati, Stancu a taxat-o pe Utrecht

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 5 noiembrie 2010, 10:31 Sport | Fotbal

Steaua - Utrecht
Foto: HotNews.ro / DP
Steaua a trecut de Utrecht (scor 3-1), iar pentru formatia din Ghencea sperantele calificarii in primavara Europa League au revenit in forta. "Romanii au fost mai ambitiosi. Cel putin trei stelisti trebuiau eliminati. Bogdan Stancu a pedepsit defensiva lui Utrecht", a titrat presa olandeza.

"Utrecht a cedat in doua minute si a inregistrat o infrangere care s-ar putea s-o coste in final. Utrecht a plecat invinsa de la Bucuresti, lucru care n-ar fi trebuit sa se intample. Gazdele au decis jocul in doua minute. Martinovici trebuia eliminat, dar a luat doar galben. In doua minute Stancu l-a invins de doua ori pe portarul lui Utrecht, care a pierdut astfel punctele" - De Telegraaf, citat de Mediafax.

"Steaua a fost prea ambitioasa, Utrecht va avea o misiune grea in ultimele doua meciuri pentru a incerca sa se califice. Utrecht a fost aproape sa faca 2-1, dar de marcat a marcat Steaua prin dubla lui Stancu. Apoi, Utrecht a mai incercat cate ceva, dar increderea disparuse" - Algemeen Dagblad.

"Invincibilitatea lui Utrecht, trei meciuri egale pana acum, s-a frant la Bucuresti" - V-Bal.

"Utrecht cade dupa pauza. Utrecht a egalat la unu, dar a scapat jocul din mana doua minute, cand Stancu a pedepsit defensiva olandeza. Steaua trece peste Utrecht" - Publicatia Voetbal International.

"Utrecht a facut prea multe greseli in defensiva, Steaua a profitat" - NU Sport.

"Doua goluri in doua minute o rapun pe Utrecht. Romanii au jucat agresiv, cel putin trei stelisti trebuiau eliminati. Oricum, Steaua a aratat o mai mare dorinta de victorie. Stancu a scapat din marcaj de doua ori si a parafat victoria" - Elf Voetbal (conform Mediafax).

Grupa K

Liverpool - Napoli 3-1
(Gerrard 75, 88 pen., 89 / Lavezzi 28)

Steaua - Utrecht 3-1
(Gardos 29, Stancu 52, 53 / Mertens 33

Clasament:
1. Liverpool 8
2. Steaua 5
3-4. Napoli, Utrecht 3.




















4160 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    Mda... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 10:44)

    George [anonim]

    Una dintre cele mai nemeritate victorii obtinute de Steaua... Intr-adevar, arbitrul trebuia sa elimine trei jucatori de la Steaua. Pe de alta parte norocul a avut un factor hotarator. O victorie fara glorie si absolut nemeritata. Cei care vor sustine altceva fie n-au vazut meciul, fie sunt doar niste fanatici suporteri ai acestei echipe.

    P.S. O brigada de arbitrii foarte slaba.
    • 0 (4 voturi)    
      penalty (Vineri, 5 noiembrie 2010, 10:53)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui George

      Cu toate astea, Steaua ar fi meritat un penalty la 3-1. Slabi intr-adevar arbitri, slabut si meciul, am adormit la 3-1 si m-am trezit la timp ca sa vad rezumatul :)
    • +5 (7 voturi)    
      super fan????? (Vineri, 5 noiembrie 2010, 10:53)

      aurel [anonim] i-a raspuns lui George

      ce oare dracu v-ar mai putea multumi?
    • +5 (9 voturi)    
      Nu, Numai ca......! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 10:57)

      gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui George

      esti dinamovist, dar nici organul gindirii nu te ajuta. Cred ca matale ai vazut alt meci,...dar la "inteligenta " ta se mai intimpla. De!!
    • +7 (9 voturi)    
      invidie (Vineri, 5 noiembrie 2010, 10:59)

      Lu7 [anonim] i-a raspuns lui George

      Daca aveai putina idee de fotbal te uitai la statistica meciului si vedeai ca a fost echilibrat. A fost un meci deschis, pe contre, in care oricare din echipe putea castiga, dar asta nu inseamna ca steaua nu a meritat victoria. Cat despre arbitraj , stelei i s-a refuzat un penalty indiscutabil asa ca ar trebui sa tii cu o echipa romaneasca inainte sa dai crezare frustrarilor ziarelor din Olanda.
      Ti-am raspuns doar pentru ca am ramas uimit ca un om atat de ingust la minte ( "cine nu zice ca mine e prost") poate folosi calculatorul
    • -2 (6 voturi)    
      Te cred (Vineri, 5 noiembrie 2010, 11:00)

      mass [anonim] i-a raspuns lui George

      Eu nu am vazut meciul dar cred ceea ce spui gandindu-ma la ce joc mediocru presteaza Steaua de ceva ani buni. Dar sa stii ca multe echipe mari au avut victorii fara glorie, rusinoase uneori sau obtinute cu un noroc fantastic. Sansa e o realitate in sport, nimeni nu o contesta.
      Daca te-ai simtit dator sa subliniezi lipsa de merit a echipei invingatoare, ma simt si eu obligat sa remarc lipsa ta de fair-play cand vorbesti despre victoria unei echipe romanesti. Sau poate ca nu esti roman?!....
    • 0 (0 voturi)    
      habar nu ai....esti ...pe langa.. (Vineri, 5 noiembrie 2010, 13:04)

      geo04 [anonim] i-a raspuns lui George

      te-ai uitat la milan cu real madrid? sa vezi acolo intrari si imbranciri ca pe maidan si nu a mai dat nimieni rosu...aberezi...cand a prelungit 8 minute partida si steaua a luat gol...ce mai ai de zis..?!?! rpd si tu de colo...
    • 0 (0 voturi)    
      nu fanatici ....suntem romani (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 6:12)

      k7 [utilizator] i-a raspuns lui George

      atunci ce sa mai vorbim de arbitrajul de la meciul RAPID-PANDURII.....
  • -5 (7 voturi)    
    Offside si penalty neacordat (Vineri, 5 noiembrie 2010, 10:58)

    Istvan13 [anonim]

    Al treilea gol a fost marcat din offside de Steaoaia, insa au avut si un penalty neacordat.
    Ciobanul a dansat pe caruta la cererea oilor.
    • +5 (5 voturi)    
      Dinamo sau Tg. Mures? (Vineri, 5 noiembrie 2010, 11:24)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui Istvan13

      Care este echipa preferata? Dupa limbaj mai degraba dinamovist.
      Lasa ca joaca Dinamo de rupe prin Europa, mai citeste forumul vostru preferat sa vezi acolo jale :).
  • 0 (2 voturi)    
    Evident ca olandezii nu sunt de acord (Vineri, 5 noiembrie 2010, 11:03)

    Andu [anonim]

    Evident ca olandezii nu sunt de acord, doar nu v-ati fi asteptat sa tina cu Steaua.
    Insa Steaua a jucat execrabil in aparare, ma uitam la nr. 23 sau 29 care a gresit doua pase simple la rand in careul nostru si au avut olandezii doua faze extrem de periculoase. Ca sa nu mai zic de greselile copilaresti ale lui Latoplevici si alti colegi in aparare.
    Cu o astfel de aparare, ne luam vreo 4 de la Liverpool, plus vreo 2-3 de la Napoli.
    • +1 (1 vot)    
      Somn usor,"Nadu"! (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 4:28)

      vt [anonim] i-a raspuns lui Andu

      Cre ca ai vazut meciul in vis...Nr.29, Bomfim, nici nu a jucat! Idem cu "Latoplevici"! Prietenii stiu de ce...
  • +4 (4 voturi)    
    steaua e numai una (Vineri, 5 noiembrie 2010, 11:08)

    steaua [anonim]

    hai steaua....sunt stelist si sunt bucuros.
  • -3 (3 voturi)    
    Ce stiti voi!!!! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 11:20)

    Telefonistul de la Loja [anonim]

    Bai hehelelelor, ce stiti voi ca vine SUPERDERBY-ul cu superechipa Gaz Metan (Etapa 15 nu 14). Atunci sa ne bucuram daca scoatem un 1-0 scremut(ajutati de arbitrii), ca meciu' cu Rapid e mai simplu. Adica ii batem cu tzashpe(15) la 0...
  • -1 (1 vot)    
    Joc extraordinar facut de steaua ! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 13:32)

    Motanu [anonim]

    Macar ei sa ne reprezinte in primavara europeana, ca cfr cluj m-ai mult de locul 4 nu obtine in grupele ligii sezonul acesta, iar dinamo numai ne-a facut de ras in cupele europene !!! I-auzi, sa te elimine NEC Nijmegen...LOL
  • +2 (2 voturi)    
    Comentatori olandezi (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 2:06)

    AB [anonim]

    Crainicul TV al postului olandez la care au fost transmise fazele jocului nu a spus nici macar un cuvant legat de o eventuala eliminare a vreunui stelist. In plus, a afirmat clar ca a fot penalty la Surdu, ca si faptul ca interventia in careu la varful olandez nu putera fi taxata cu un penalty. Si despre golul al teilea, a zis sportiv (si respectand adevarul!)ca offside-ul a fost evitat la limita.


    De cate ori nu i-am auzit pe comentatorii nostri facand adevarate drame din orice faza discutabila (mereu arbitrii, complot international, etc.). Ceea ce vedem scris in articol sunt traduceri mai mult sau mai putin aproximative din diverse ziare olandeze; nu stiu cat pot fi de incredere interpretarile.