Rapid cere rejucarea meciului cu Pandurii

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 2 noiembrie 2010, 12:15 Sport | Fotbal

George Copos, actionar majoritar Rapid
Foto: AGERPRES
George Copos va face o propunere la Federatia Romana de Fotbal (FRF) si la Liga Profesionista de Fotbal (LPF), pentru a cere rejucarea meciului cu Pandurii Targu Jiu, din etapa a XIII-a a Ligii 1, scor 1-1, informeaza Mediafax. Actionarul clubului din Giulesti a luat aceasta decizie, dupa ce greselile de arbitraj din partida de luni au dezavantajat ambele echipe.

Copos a avut o discutie marti dimineata cu presedintele clubului Pandurii, Marin Condescu, ambii hotarand sa se rejoace partida. "Vom face o propunere la LPF si FRF pentru a rejuca aceasta partida, pentru ca nu este nici in spiritul gorjenilor si nici al giulestenilor ca un arbitru sa intervina de o asemenea maniera in stabilirea unui rezultat. Au fost greseli foarte mari de arbitraj si de o parte si de cealalta, dar trebuie sa fim de acord ca au fost mai vizibile cele in defavoarea formatiei Pandurii", a declarat George Copos pentru Mediafax.

"In prima repriza arbitrul trebuia sa le arate de doua ori cartonasul galben lui Cardoso si Voiculet. Au fost niste faulturi grosolane care au fost nesanctionate. De aceea spun ca greseli au fost si de o parte si de cealalta. Cei de la Pandurii au facut un joc exceptional aseara. Trebuie sa recunoastem ca au jucat mai bine decat noi, cel putin in prima repriza nici n-am vazut mingea. Au o echipa frumoasa. Tocmai de aceea ma bucur ca domnul Condescu este de acord cu rejucarea, pentru ca este incorect, iar noi nu ne putem bucura de un punct castigat in acest fel. Noi, rapidistii, preferam o bara frumoasa decat un gol urat", a adaugat actionarul majoritar al Rapidului.

UPDATE: Dumitru Dragomir, presedintele LPF, a mentionat ca rejucarea meciului nu poate fi luata in calcul: "Conducerile cluburilor Rapid si Pandurii au facut o propunere la noi pentru rejucarea partidei de aseara, dar nu se poate. Regulamentul nu permite rejucarea, ce sa facem? Nu avem litera de regulament pentru a rejuca un meci care a fost influentat de greseli de arbitraj".


Citeste mai multe despre   























2190 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    O oferta de bun simt.... (Marţi, 2 noiembrie 2010, 12:27)

    Claude [anonim]

    .... vreti sa-i mai furati odata?
  • 0 (6 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 2 noiembrie 2010, 12:28)

    Uau [anonim]

    O raza de bun simt si respect intr-o tara aflata in bezna de cateva decenii.

    Din pacate cu o floare nu se face primavara...
    • +2 (4 voturi)    
      Copos.....si bunul simt... (Marţi, 2 noiembrie 2010, 12:38)

      Zeus [anonim] i-a raspuns lui Uau

      Ce face milogul de Copos este doar o chestiune de imagine.
      Meciul NU se va rejuca pentru ca o sa ia foc UEFA/FIFA. Chiar daca el va face aceasta cerere catre LPF si FRF stie dinainte ca va fi refuzata.
      • +1 (5 voturi)    
        si daca ar fi castigat? (Marţi, 2 noiembrie 2010, 13:08)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Zeus

        daca r fi castigat meciul ar fi cerut rejucarea? sau merita miscarea asta de imagine cu gandul ca oricum nu se aproba si ca daca s-ar aproba nu pot decat sa piarda un punct sau sa castige 3 puncte. la pachet cu imaginea
  • +3 (7 voturi)    
    Copos.... (Marţi, 2 noiembrie 2010, 12:45)

    Cristi [anonim]

    dupa cum spuneam Claude....vreti sa-i mai furati o data??
    Calculele dl. Copos sunt simple...Iese cu o declaratie de fair-play, praf in ochi, ca decat sa piarda 2 puncte acasa in lupta pentru titlu, mai bine cere rejucare si incearca sa castige 3 puncte si da si bine la public...Mars bai!!!
    Si la loto a mai tras o data si i-a lasat fara sedii....
  • +1 (3 voturi)    
    Copiii au idei trăznite (Marţi, 2 noiembrie 2010, 13:00)

    pushcush [anonim]

    Dacă tot au copiii idei trăznite, de ce să se rejoace meciul şi să nu se valideze cele două goluri ale Pandurilor? Copos continuă să creadă în continuare că vorbeşte cu proştii.
  • -2 (6 voturi)    
    Foarte frumos! (Marţi, 2 noiembrie 2010, 13:17)

    Fiu de rapidist [anonim]

    Aceasta sportivitate este in spiritul Rapidului. Sa ne amintim de gestul superb al lui Costin Lazar, care a cerut arbitrului sa anuleze un gol al sau, pentru ca fusese marcat din offside! Sigur, milogarii si lasii nu sunt incantati de aceasta mostra de fair-play, de care ei n-ar fi in stare...
    Aplauze, pentru cea mai eleganta si mai sportiva echipa a campionatului!!!
    PS: nu sunt rapidist, taica-meu este. Nu e un comentariu parti-pris.
    • +2 (4 voturi)    
      Asa este! (Marţi, 2 noiembrie 2010, 14:03)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Fiu de rapidist

      In spiritul rapidului este si faza cu magazinele Smsung pentru arbitri!
      In acelasi spirit este i o finala de cupa pe care doar Dumnezeu nu a vrut s/o castige echipa... pestelui oceanic!
      Eleganta in giulesti?
      Sportivi acolo?
      Glumesti, amice!
      Ceea ce face copos este doar un joc de imagine!
      Daca ar fi vrut fair-paly, cerea sa piarda meciul!
      Asta caruia i se scufunda planeta... (in ce oare) ii moare capra cand vecinului ii merge bine!
      Doar cei ca tine mai cred in copos!
  • +3 (3 voturi)    
    pericol (Marţi, 2 noiembrie 2010, 13:42)

    mircea [anonim]

    S-ar creea un precedent periculos. Dar, parca nici sa ramana un rezultat profund viciat nu este mai drept. Nici un arbitru nu este perfect.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 2 noiembrie 2010, 15:00)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Ar fi un gest care ar duce la un adevarat razboi intre cluburi si FIFA/UEFA. S-ar clatina din temelii toata industria fotbalistica ridicata in ultimii ani. Nu numai la noi ;)

      Dar ca idee suna bine.
  • -1 (1 vot)    
    re (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:22)

    laurentiu [anonim]

    inainte sa aruncati cu noroi si sa faceti presupuneri artificiale ar trebui sa va reamintiti ca deocamdata in campionatul national de fotbal singurul jucator care a refuzat un penalty incorect acordat de arbitru a fost costin lazar, jucator al echipei rapid care intr-un meci disputat cu otelul galati a intervenit la arbitru care dictase penalty si l-a "convins" ca de fapt interventia asupra sa (costin lazar) a fost corecta si nu se impune acordarea unui penalty pt echipa rapid...
    vorbim mult, gandim putin...
    restul e tacere...
    • 0 (0 voturi)    
      era la 3-0 pentru rapid (Marţi, 2 noiembrie 2010, 18:49)

      rnr [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      cand lazar a refuzat penalti-ul era deja 3-0 pentru rapid...nu sunt foarte convins ca ar fi facut acelasi lucru daca rapid era condusa cu 3-0. dar gestul ramane, ca un gest unic de fair play.

      la fel si gestul lui copos, cu rejucarea meciului. daca castiga rapidul nu-l mai auzeati sa ceara rejucare pentru ca rezultatul a fost viciat de arbitru.

      cam ieftina retorica lui george copos, ma tem ca n-a convins pe nimeni. nice try!
  • 0 (0 voturi)    
    re (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:24)

    laurentiu [anonim]

    referitor la posibilitatea de a rejuca meciul, toata lumea stie, inclusiv conducerea pandurilor, conducerea ligii, conducatorii celorlalte echipe , ca la rejucarea meciului exista o foarte mare probabilitate ca rapid sa castige meciul...ori asta cine-si doreste? :))
    nu e nici regulamentar si nici dorit acest lucru, de a rejuca...e doar can-can :)