Otelul - CFR Cluj 1-1/ Remiza in noua oameni

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:23 Sport | Fotbal

Dorinel, din nou pe prima pozitie din Liga 1
CFR Cluj a terminat partida de la Galati in noua jucatori, Traore si Veloso fiind eliminati (galateanul Giurgiu a vazut si el rosu - 74'). Cu toate acestea, campioana a reusit sa obtina un punct in minutul 90, atunci cand Peralta a marcat cu largul concurs al portarului Grahovac (pentru gazde a punctat Iorga '58). S-a terminat 1-1, iar Otelul ramane lider cel putin inca o etapa.

Click aici pentru rezultate si clasament.

Liderul la zi si campioana en-titre au prestat un fotbal sarac in prima repriza a disputei de la Galati, cele doua echipe fiind preocupate sa se anuleze reciproc. Fazele importante si-au facut aparitia in al doilea mitan, unul din care s-au aratat trei cartonase rosii (Giurgiu de la gazde, respectiv Traore si Veloso de la oaspeti).

Iorga a deschis scorul cu un sut senzational ('58), iar egalarea a survenit in minutul 90, atunci cand Peralta a salvat un punct dupa o faza in care Grahovac (portarul oaspetilor) a avut partea lui importanta de vina.

S-a terminat 1-1, un rezultat care, paradoxal, ii multumeste mai mult pe moldoveni (raman cel putin pentru inca o etapa lideri) decat pe ceferisti (sunt departe de primele pozitii).

"Echipa care ne-a vizitat astazi a prestat cel mai bun joc dintre toate cele pe care le-am intalnit pana acum. Avem o echipa muncitoare, nu senzationala, dar care se daruieste enorm. Mai avem multa treaba serioasa de facut la Galati.  Fiecare echipa e facuta dupa chipul si asemanarea conducerii. Principiile dupa care mergem noi nu fac rating, nu vand ziare, dar aduc rezultate. Nu vorbesc de arbitraj, eu zic ca e un rezultat echitabil" - Marius Stan, presedintele galatenilor, la gsptv.

"Eliminarea lui Traore a fost absolut penibila. Acolo trebuia dat simulare si eliminare pentru jucatorul Galatiului. Mai ales in repriza secunda a fost un arbitraj cu doua unitati de masura diferite. Problema nu este cand un arbitru nu are valoare, ci atunci cand judeca acelasi tip de faze cu doua unitati diferite de masura" - Arpad Paszkany, patron CFR Cluj (digisport).

Otelul: Grahovac - Rapa, Perendija, Sergiu Costin, Salageanu - Neagu, Giurgiu - Iorga, Viglianti, S. Ilie - Gabi Paraschiv

Rezerve: Branet, Antal, Sarghi, Ochirosii, Cojoc, Pena, Borbely

CFR: Stancioiu - Tony, Cadu, Alcantara, Rada - Costa - Bastos, Emil Dica, Peralta, Culio - Traore

Rezerve: Nuno Claro, Piccolo, Panin, Edimar, Bjelanovici, Leo Veloso, Bud.

4360 vizualizari

• +8 (10 voturi)
    arbitraj penibil (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 16:34)

srpc [utilizator]

in loc sa acorde golul valabil marcat de Traore in prima repriza, acest arbitru il elimina aiurea pe atacant in repriza a doua! care echipa e favorizata de arbitri, apropo?
  • +1 (7 voturi)
    dezgust si scarba (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 17:24)

costi [anonim]

asa cceva nu cred sa se intample nici in cea nai izolata regiune din amazonia. daca astia sunt arbitri [ cel de aseara si cel de azi] atunci nu mai e nimic de facut. O ITREBARE PT MEDIAS SI CFR; DE CE NU VA RETRAGETI DIN ACEST CAMPIONAT? CREDEAM CA DUPA REVOLUTIE SCAPAM DE CELEBRELE ECHIPE ATOTCASTIGATOARE. RUSINE!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    • -4 (4 voturi)
      Hai ma, meri in ... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 21:41)

Je [anonim] i-a raspuns lui costi

Ce sa zic, CFr-ul mereu furata de arbitri si Otelul aia care cumpara arbitri.
        nu mereu (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 23:38)

srpc [utilizator] i-a raspuns lui Je

azi!
  • -1 (5 voturi)
    deci (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 21:05)

ws [anonim]

cfr e impinsa de la spate meci de meci, acum nu, si deci cfr e echipa aia mica care e furata si care lupta cu sistemul.

dinamo e facuta varza cu carnita de arbitri de cativa ani buni, aseara un arbitru a comis-o de ambele parti, deci dinamo e echipa securitatii si ar trebui desfiintata.

misto logica, misto suporteri, fotbal pe masura.

regards,
    ws
    • -1 (1 vot)
      dinamo campioana deja (Luni, 1 noiembrie 2010, 0:12)

laurentiu [anonim] i-a raspuns lui ws

Cred ca esti multumit de titlu meu. Eu nu. Sigur esti dinamovist si nu cred ca fair play-ul te caracterizeaza. Oricum privind retrospectiv, cate puncte in clasamentul continental a adus dinamo si infrangeri rusinoase pe care le-a suferit in ultimii 20-30 ani, ar trebui sa te mai tempereze in afirmatii atat pe tine cat si pe borcea! nu pot sa uit o declaratie a lui borcea care cerea alte echipe cu care sa joace pt. ca nu mai avea echipe de fotbal in Romania! Si, pe urma...?
        serios (Luni, 1 noiembrie 2010, 12:17)

dj [utilizator] i-a raspuns lui laurentiu

vezi ca prin ultimii 20-30 de ani Dinamo a jucat o semifinala de cupa europeana. Si in ultimii ani in meciurile directe tot isi bate rivala traditionala. Si acum vreo 3 ani trecea de grupe in EL. Anul trecut a fost singura echipa romaneasca care n-a terminat pe locul 4 din 4 in grupele EL. Astea sunt fapte; dar unii nu vor sa le vada. In general cei cu brichete si valize...
    de corectat (Duminică, 31 octombrie 2010, 1:12)

unu_de_aiurea [anonim]

ceva nu se leaga, vezi citatele:

"Otelul - CFR Cluj 1-1"

"atunci cand Peralta a salvat un punct dupa o faza in care Grahovac (portarul oaspetilor) a avut partea lui importanta de vina"

"Otelul: Grahovac - Rapa, Perendija"