Criza la Olympique Lyon se adanceste. Dupa un start slab in Ligue 1 (locul 14 dupa zece etape), Lyon a primit miercuri seara o noua lovitura, fiind eliminata in optimile Cupei Frantei de catre PSG. Suporterii nu mai suporta sa-si vada echipa, care in urma cu doua sezoane se lauda cu sapte titluri consecutive de campioana nationala, chinuindu-se si au cerut demisia antrenorului Claude Puel.

Suporterii lui Lyon cer demisia antrenoruluiFoto: Reuters

Lyon a inceput bine meciul cu PSG, Briand deschizand scorul in minutul 38, insa cu patru minute inainte de final, fostul mijlocas de la Lyon, Bodmer, a egalat. In prelungiri, Giuly a dat lovitura decisiva, dupa o faza de ping-pong in careul lui Lyon. Suporterii Lyonului si-au huiduit fotbalistii la finalul meciului si i-au cerut demisia lui Claude Puel, considerandu-l pe acesta principalul vinovat deoarece echipa nu a mai castigat nimic de la venirea sa la club, in 2008.

Cupa Frantei, optimi de finala:

Marti:

Monaco - Lorient 1-1/ 5-3 dupa lovituri de departajare (Hansson '99/ Diarra '118)

Montpellier - Ajaccio 2-0 (Kabze '32, Koita '90)

Valenciennes - Boulogne 4-0 (Aboubakar '11, '65, '86, Bong '37)

Saint-Etienne - Bordeaux 1-0 (N'Daw '11)

Miercuri:

Guingamp - Marseille 0-1 (Ayew '43)

Lille - Caen 4-1 (Cabaye '8, '44-penalty, Gervinho '53, Hazard '74/ Yatabare '13)

Auxerre - Bastia 4-0 (Quercia '8, Sammaritano '25, '79, Hengbart '68) - Bastia, 2 juc eliminati Sans in min. 26 si Harek '35

Lyon - Paris Saint-Germain 1-2 (Briand '38/ Bodmer '86, Giuly '101)