A murit caracatita Paul

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2010, 13:40 Sport | Fotbal

Cel mai cunoscut cefalopod din lume a trecut in nefiinta, la varsta de doi ani. Caracatita Paul, cunoscut pentru predictiile sale din timpul Cupei Mondiale din Africa de Sud, a murit marti dimineata din cauze naturale, au informat oficialii acvariului din Oberhausen.

"Ne-a fost drag tuturor si ii vom simti lipsa. E totusi linistitor sa stim ca a avut o viata buna alaturi de noi, ingrijita bine de o echipa dedicata", a declarat Stefan Porwoll, managerul general al acvariului. 

Nascut in ianuarie 2008, in Weymouth, Anglia, Paul a crescut la acvariul din Oberhausen, Germania si a devenit cunoscuta in timpul Campionatului European de fotbal din 2008. Atunci predictiile sale nu au fost 100% corecte, cefalopodul gresind chiar rezultatul finalei. Paul a mizat pe victoria Germaniei, insa Spania a fost cea care a ridicat deasupra capului trofeul european.

Paul a atins insa apogeul la Cupa Mondiala din acest an, cand a incantat suporterii fotbalului din intreaga lume cu prezicerile sale de la turneul din Africa de Sud. De data aceasta, toate cele sapte predictii ale sale au fost corecte, inclusiv finala dintre Spania si Olanda. 

Metoda prezicerilor caracatitei era simpla. In acvariul lui Paul erau introduse doua cutii de sticla, fiecare avand steagul a doua tari ce aveau sa se infrunte la Campionat si inauntru cate o midie. Castigatoarea partidei avea sa fie cea din a carui recipient manca prima data Paul. La finalul Cupei Mondiale, Paul a primit o replica a trofeului CM, "impodobit cu trei midii".

In urma cu doua saptamani, oficialii acvariului din Oberhausen anuntasera ca au initiat procedurile necesare pentru a-i proteja numele ca marca inregistrata in Uniunea Europeana.


Citeste mai multe despre   






















6496 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    Finala ... (Marţi, 26 octombrie 2010, 13:56)

    Andrei [anonim]

    Finala a disputat-o Spania cu Olanda nu cu Germania.
    • +1 (3 voturi)    
      reciteste (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:03)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      .
      • +1 (1 vot)    
        Nu mai dati cu pietre degeaba ... (Marţi, 26 octombrie 2010, 16:51)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        Recitind vad ca autorul articolului a corectat si a inlocuit Germania cu Olanda :
        "De data aceasta, toate cele sapte predictii ale sale au fost corecte, inclusiv finala dintre Spania si Olanda. "

        Asa ca nu mai sariti toti cu gura pe mine ca am sesizat o eroare in articol.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Miercuri, 27 octombrie 2010, 15:07)

          d [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          De fapt, autorul articolului trebuia sa anunte modificarea, ca asa se face peste tot.
    • 0 (2 voturi)    
      e corect (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:04)

      marpo [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Finala de le Euro 2008 s-a jucat intre Spania si Germania, castigand Spania.
      Finala CM din 2010 s-a jucat intre Spania si Olanda.
      Nu ai citit atent, dar nu e ceva deosebit de important.
    • 0 (2 voturi)    
      2008 nu 2010 (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:06)

      eddyiek [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Se refera la campionatul european din 2008, unde Spania a invins Germania cu 1-0 in finala
  • +7 (7 voturi)    
    asasinat (Marţi, 26 octombrie 2010, 13:58)

    dex [anonim]

    cu siguranta a fost asasinat de catre marile firme de pariuri asa cum acestea au bani sa tina fifa, uefa si pe toata lumea in frau sa nu bage informatizarea fotbalului - ca sa faca ei blaturi...
  • +14 (14 voturi)    
    pacat... (Marţi, 26 octombrie 2010, 13:59)

    gogu [anonim]

    nu l-am cunoscut personal, dar sunt convins ca a fost un om bun...
  • -2 (4 voturi)    
    "Nascuta in ianuarie" nu "Nascut in ianuarie" (Marţi, 26 octombrie 2010, 13:59)

    nornegru [anonim]

    :D
  • -5 (5 voturi)    
    finala Spania - Olanda (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:04)

    dlc [anonim]

    Finala campionatului mondial a fost Spania - Olanda, si nu Spania - Germania!
  • +5 (5 voturi)    
    R.I.P. (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:06)

    Claude [anonim]

    Nu s-a chinuit deloc. Nici macar cind i s-a solicitat o predictie privind prezenta echipei Dinamo Bucuresti in Liga Campionilor.
  • -2 (6 voturi)    
    Pacat de el...Sunt convins ca a fost un om bun (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:11)

    Motanu [anonim]

    si m-ai sunt convins ca a fost un animal simpatic, m-ai ales pentru cei care lucrau la acvariu !!!
    • +4 (6 voturi)    
      :)) (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:21)

      Cocalarul_Electronic [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

      e bine ca te-ai convins si te-ai ales, dar nu prea "faci sens".
    • +3 (3 voturi)    
      esti praf (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:28)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      invata putina gramatica.....
  • +5 (5 voturi)    
    ma speriasem ca a murit inecat... (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:18)

    zaboo [utilizator]

    imi pare rau, era un animalut pe care il pomeneam zilnic in glumele mele; acu' n-o sa imi mai arda...:(
  • +4 (4 voturi)    
    Inca ne e mort...dezinformare.. (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:32)

    Zamolxis [anonim]

    In articol scrie ca a murit marti seara... ori inca nu e seara... ce D-zeu!!
    Cred ca e in meniul ciuva, comandat in avans... poate mai are o sansa....
    • 0 (0 voturi)    
      eu cred ca... (Miercuri, 27 octombrie 2010, 9:35)

      me [anonim] i-a raspuns lui Zamolxis

      si-a prezis propria moarte
  • -1 (1 vot)    
    haa (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:37)

    florin [anonim]

    panzerele l-au lucrat...
  • 0 (2 voturi)    
    pariu (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:41)

    dan [anonim]

    a facut cineva pariu cand o sa moara....
  • +2 (2 voturi)    
    Mda... (Marţi, 26 octombrie 2010, 16:42)

    George [anonim]

    Sunt sigur ca Ahmadinejad e acum mult mai fericit, mai linistit... A murit "simbolul decadentei occidentale", asa cum sceleratul caracteriza cu ceva vreme in urma biata caracatita. RIP Paul.
  • +4 (4 voturi)    
    Requiescat in Pace (Marţi, 26 octombrie 2010, 20:32)

    Trojan.H [utilizator]

    Stie cineva, a apucat macar sa zica daca trece motiunea?
    R.I.P.
    • +2 (2 voturi)    
      pai daca te uiti ce culori a preferat Paulica (Marţi, 26 octombrie 2010, 22:26)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      in finala, intri la idei... :D
  • 0 (0 voturi)