Vezi lista nominalizatilor pentru Balonul de Aur/ Cine merita sa castige?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2010, 10:53 Sport | Fotbal

Balonul de Aur
Foto: francefootball.fr
France Football a anuntat lista jucatorilor nominalizati pentru castigarea Balonului de Aur, editia 2010, 23 de fotbalisti fiind selectati pentru a cuceri prestigiosul trofeu. Casillas, Cristiano Ronaldo, Drogba, Iniesta si Forlan sunt doar cativa dintre cei alesi.

Real Madrid are patru jucatori selectati, Barcelona sase, Bayern Munchen cinci, iar Inter Milano patru. Nume mari precum AC Milan si Manchester United nu au reprezentanti pe lista.

Balonul de Aur, lista nominalizatilor 2010:

Iker Casillas - 29 de ani, portar, Real Madrid
Daniel Alves - 27 de ani, fundas, FC Barcelona
Didier Drogba - 32 de ani, atacant, Chelsea
Samuel Eto'o - 29 de ani, atacant, Inter Milano
Cesc Fabregas - 23 de ani, mijlocas, Arsenal
Diego Forlan - 31 de ani, atacant, Atletico Madrid
Asamoah Gyan - 24 de ani, atacant, Rennes
Andres Iniesta - 26 de ani, mijlocas, FC Barcelona
Julio Cesar - 31 de ani, portar, Inter Milano
Miroslav Klose - 32 de ani, atacant, Bayern Munchen
Philipp Lahm - 26 de ani, fundas, Bayern Munchen
Maicon - 29 de ani, fundas, Inter Milano
Lionel Messi - 23 de ani, mijlocas, FC Barcelona
Thomas Muller - 21 de ani, mijlocas, Bayern Munchen
Mesut Ozil - 22 de ani, mijlocas, Real Madrid
Carles Puyol - 32 de ani, fundas, FC Barcelona
Arjen Robben - 26 de ani, mijlocas, Bayern Munchen
Cristiano Ronaldo - 25 de ani, atacant, Real Madrid
Bastian Schweinsteiger - 26 de ani, mijlocas, Bayern Munchen
Wesley Sneijder - 26 de ani, mijlocas, Inter Milano
David Villa - 28 de ani, atacant, Valencia/ Barcelona
Xabi Alonso - 28 de ani, mijlocas, Real Madrid
Xavi Hernandez - 30 de ani, mijlocas, Barcelona.


Citeste mai multe despre   























2318 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Cristiano cum? (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:08)

    Florin [anonim]

    Ce cauta domnu' asta pe lista pentru balonu' de aur? Ce a realizat domnia sa anu' asta? Golu' ala superb cu nord-coreenii? Foarte urat ce fac reclamele din fotbal...

    Sunt pentru Forlan! El merita!
    • +1 (1 vot)    
      greu de ales (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:41)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Cel mai bun jucator din lista mi se pare Robben dar nu cred ca ar trebui sa castige. A ratat totusi sansa de a castiga finala cand a sutat cu ceva ghinion in piciorul lui Casillas.
      Din pct de vedere al realizarilor ar merita Sjneider-campionat,Champions League + finala World cup. A contribuit mult la toate desi ca jucator nu pare exceptional.
      Forlan de asemenea e o alegere buna. Contibutie importanta la castigarea cupei uefa+parcursul bun al Uruguayului.

      Daca ar fi sa votez si eu as alege Forlan.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu uitati ca e vorba doar de cluburi! (Marţi, 26 octombrie 2010, 13:39)

        Nu uitati [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Prestatia de la cupa mondiala nu e luata in considerare pentru balonul de aur, pentru ca acolo au jucat nationale, nu echipe de cluburi. Balonul de aur estre strict legat de performanta la echipele de cluburi in calendarul fotbalistic precedent, in cazul de fata 2009-2010.
  • 0 (0 voturi)    
    Castigator (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:31)

    Marcatorul [anonim]

    Adrian Mutu, cel mai tare din parcare!
  • -1 (3 voturi)    
    au uitat de noi (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:32)

    eu [anonim]

    au uitat nenorocitii astai de Briliantul Mutu... nu pot sa cred asa ceva.. Macar un Banel ceva ... ?! nimic ?! naspa
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-i dam in cap lu mutu! (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:53)

    ZaiR [anonim]

    1.Xavi Hernandez / Andres Iniesta
    3.Lionel Messi
    4.Bastian Schweinsteiger
  • 0 (0 voturi)    
    balon de aur (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:53)

    STEFAN ADRIAN [anonim]

    ARJIEN ROBBEN pt ca se alege pt anul 2009 iar ROBBEN A FOST IN MARE FORMA
  • 0 (0 voturi)    
    Mesut Ozil - 22 de ani, mijlocas, Bayern Munchen (Marţi, 26 octombrie 2010, 12:00)

    zwiling [anonim]

    Özil n-a jucat in viata lui la Bayern. De la Werder Bremen s-a dus la Real. Deci Realul are 4 jucatori pe lista iar Bayern cinci.
  • 0 (0 voturi)    
    corectie (Marţi, 26 octombrie 2010, 12:00)

    Tase [anonim]

    Özil n-are nici o treaba cu Bayern Munchen (joaca la Real Madrid si a jucat pina de curind la Werder Bremen).
    Atunci scade si numarul de jucatori selectati pentru Bayern de la sase la cinci!
  • +1 (1 vot)    
    XAVI (Marţi, 26 octombrie 2010, 12:14)

    geo12 [utilizator]

    sper ca macar acum sa castige XAVI... o merita din plin pt intreaga cariera si pt sezonul trecut in care a contribuit cu varf si indesat la fotbalul spectacol practicat de Barcelona si de Spania
  • +1 (1 vot)    
    xavi (Marţi, 26 octombrie 2010, 12:30)

    morometele [anonim]

    nu spun ca e departe cel mai bun, dar cred ca merita pentru ce face de vreo 3 ani. apoi, cat de bun e xavi iti dai seama cand vezi echipa fara el. i l-as da lui.
    pot sa spun ca toti jucatorii din lista merita sunt exceptionali. departajarea o va face numarul si importanta trofeelor castigate. xavi a luat cupa mondiala, cea mai importanta competitie de anul asta.
  • +2 (2 voturi)    
    as alege intre... (Marţi, 26 octombrie 2010, 14:50)

    vrajitorul din oz [utilizator]

    Eu as alege intre Sneijder si Roben... Deci probabil Sneijder
  • 0 (0 voturi)    
    l-as alege.... (Marţi, 26 octombrie 2010, 15:32)

    real madrid [anonim]

    l-as alege or pe xavi ori casillas:X
  • +1 (1 vot)    
    yoes (Marţi, 26 octombrie 2010, 16:43)

    unu [anonim]

    Sneijder, Robben sau Forlan ...
  • 0 (0 voturi)    
    Maestrul Xavi Hernandez (Marţi, 26 octombrie 2010, 17:46)

    Paul [anonim]

    Xavi Hernandez nu doar ca merita Balonul de Aur dar IMO l-a meritat si in 2008 si 2009 pentru reaizarile de la Campionatul European si Campionat apoi in 2009 un parcurs fenomenal al Barcelonei datorat in mare parte lui! Sa nu uitam de pasele lui geniale, unele pe Bernabeu care au dat de pamant cu Real Madrid in acea victorie fenomenala 6-2.
    In 2010 el, Iniesta si Forlan merita sa fie in top 3.
    El este probabil singurul jucator din lotul Spaniei fara de care nu s-ar fi castigat acel titlu mondial in rest, fiecare are un inlocuitor.
    • 0 (0 voturi)    
      fără David Villa Spania nu trecea de grupe... (Marţi, 26 octombrie 2010, 18:11)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui Paul

      Hai să lăsăm laudele astea bombastice și fără acoperire auzite la știrile sportive de la jurnaliști sportivi semidocți...
  • 0 (0 voturi)    
    Wesley Sneijder (Marţi, 26 octombrie 2010, 18:00)

    meioza [utilizator]

    De departe.
  • 0 (0 voturi)    
    XAVI (Miercuri, 1 decembrie 2010, 2:11)

    xavi [anonim]

    XAVI RULES... E CEL MAI BUNE...ATINGE MINGEA CA UN ZEU!!!