Steaua - Pandurii 2-0/ "Dubla" lui Bogdan Stancu

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Luni, 25 octombrie 2010, 20:26 Sport | Fotbal

Bogdan Stancu, lider in ierarhia golgeterilor: 10 reusite
Atacantul Bogdan Stancu a marcat ambele goluri ale Stelei (minutele 62 si 70), in victoria cu Pandurii (2-0), succes care ii permite echipei pregatite de Marius Lacatus sa ramana in calculele luptei pentru titlu: Steaua este pe locul 4, la 7 puncte distanta de liderul Otelul Galati.

Cu cele doua reusite din meciul cu Pandurii, Bogdan Stancu este lider solitar in ierarhia golgeterilor (10 reusite), urmat de Eric (Gaz Metan, 8 goluri).

"In acest moment, conteaza mai mult sa castigam, rezultatul, si mai putin spectacolul. Titlul este tot timpul obiectivul principal la Steaua si vom lupta sa-l indeplinim" - Bogdan Stancu, atacant Steaua.

Steaua nu a lasat o impresie nemaipomenita in prima repriza, interval in care a stabilit contra-performanta de a nu fi avut nicio ocazie de gol: Pandurii au izbutit, printr-un pressing sustinut si printr-o organizare mai eficienta a jocului, sa tina trupa din Ghencea departe de poarta lui Popa.

Lucrurile s-au schimbat imediat dupa pauza, cand s-a intamplat ceea ce era previzibil - Pandurii nu au mai putut mentine ritmul dinaintea pauzei, iar la primul pas inapoi, Steaua a reactionat: cateva ocazii au anuntat golul lui Bogdan Stancu din minutul 62 - Grecu a intors gresit o minge in spate, iar "Motanul" a sutat decisiv din 4 metri. Stancu a dublat avantajul dupa 8 minute, cand a strecurat in plasa o minge primita de la Ricardo.

Intrebat de jurnalisti cum comenteaza zvonul ca ar fi dorit de Hagi la Galatasaray, Stancu a replicat: "Nu imi mai bagati prostii in cap; sunt la Steaua si vreau sa joc cat mai bine aici!"

4888 vizualizari

• +1 (3 voturi)
    scenariul se repeta la nesfarsit (Luni, 25 octombrie 2010, 20:56)

steaua78 [anonim]

se pare ca ne indreptam spre o alta partida chinuita...
    • 0 (4 voturi)
      neputinta (Luni, 25 octombrie 2010, 21:01)

steaua78 [anonim] i-a raspuns lui steaua78

ne confruntam cu o neputinta ofensiva de-a dreptul alarmanta ( vezi exemplele : Dinamo si Utrecht - doar cele mai recente )
      • -2 (4 voturi)
        neputinta 2 (Luni, 25 octombrie 2010, 21:14)

daca nu marcam pana in min 70 vom avea o noua deziluzie.sper sa ma insel...
  • 0 (2 voturi)
    RUSINE pandurii !!! RUSINE condescu !!! (Luni, 25 octombrie 2010, 21:36)

Dan din Curtea de Arges [anonim]

pandurii nu merita sa joace si in acest sezon in liga 1 si asta datorita faptului ca s-au clasat pe locul 15(loc retrogradabil) in sezonul trecut !!!
    Oricum, sa nu uitam ca in acest sezon pandurii a avut in lot doar 10 jucatori ce evoluasera sezonul trecut pentru International Curtea de Arges !!!
    Corectare (Luni, 25 octombrie 2010, 22:46)

Addy [utilizator]

Eric are 8 goluri, Zicu 7, Herea 7 ...
    ERIC (Luni, 25 octombrie 2010, 22:50)

cristi [anonim]

Mai adunati odata golurile lui ERIC.
    liga 1, 2010 = divizia C (ante 1989) ? (Marţi, 26 octombrie 2010, 0:38)

izitoc [utilizator]

cu tot respectul pentru munca celor de la echipe precum Unirea Urziceni, Victoria Branesti sau International Curtea de Arges, dar parca ... n-au brand de Liga 1, divizia A, sau cum s-o mai numi campionatul acum.
    Imi aduc aminte ca inainte de 89 rareori gaseam nume din astea mai "exotice" prin B, in A doar Scornicestiul si Moreniul faceau exceptie de la regula.
    probabil e o intrebare retorica, insa oare nu se mai gasesc investitori capabili si amatori sa "reinvie" echipele cu traditie: Arges, Petrolul, UTA, Farul, Bihor, s.a.
    parerea mea
    • -2 (2 voturi)
      farul si fc bihor sunt echipe de traditie ??? (Marţi, 26 octombrie 2010, 6:55)

Motanu [anonim] i-a raspuns lui izitoc

De cand ???
        pentru cultura generala (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:46)

izitoc [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

FC Bihor a continuat in perioada comunista traditia inceputa la Oradea (cam pe la 1910) de Clubul Atletic Oradea.

iar in ceea ce priveste Farul, daca o cota de peste 1000 de meciuri in divizia A nu inseamna traditie, atunci vorbim limbi diferite.

PS: si pentru cine inca mai are probleme a intelege termenul traditie, iata si definitia acestuia conform DEX: datină, uzanță, obicei.