Atacantul Bogdan Stancu a marcat ambele goluri ale Stelei (minutele 62 si 70), in victoria cu Pandurii (2-0), succes care ii permite echipei pregatite de Marius Lacatus sa ramana in calculele luptei pentru titlu: Steaua este pe locul 4, la 7 puncte distanta de liderul Otelul Galati.

Bogdan Stancu, lider in ierarhia golgeterilor: 10 reusiteFoto: Agerpres

Cu cele doua reusite din meciul cu Pandurii, Bogdan Stancu este lider solitar in ierarhia golgeterilor (10 reusite), urmat de Eric (Gaz Metan, 8 goluri).

"In acest moment, conteaza mai mult sa castigam, rezultatul, si mai putin spectacolul. Titlul este tot timpul obiectivul principal la Steaua si vom lupta sa-l indeplinim" - Bogdan Stancu, atacant Steaua.

Steaua nu a lasat o impresie nemaipomenita in prima repriza, interval in care a stabilit contra-performanta de a nu fi avut nicio ocazie de gol: Pandurii au izbutit, printr-un pressing sustinut si printr-o organizare mai eficienta a jocului, sa tina trupa din Ghencea departe de poarta lui Popa.

Lucrurile s-au schimbat imediat dupa pauza, cand s-a intamplat ceea ce era previzibil - Pandurii nu au mai putut mentine ritmul dinaintea pauzei, iar la primul pas inapoi, Steaua a reactionat: cateva ocazii au anuntat golul lui Bogdan Stancu din minutul 62 - Grecu a intors gresit o minge in spate, iar "Motanul" a sutat decisiv din 4 metri. Stancu a dublat avantajul dupa 8 minute, cand a strecurat in plasa o minge primita de la Ricardo.

Intrebat de jurnalisti cum comenteaza zvonul ca ar fi dorit de Hagi la Galatasaray, Stancu a replicat: "Nu imi mai bagati prostii in cap; sunt la Steaua si vreau sa joc cat mai bine aici!"