Feyenoord a inregistrat duminica, in cea de-a zecea etapa din Eredivisie, cea mai grea infrangere din istoria clubului: 0-10 pe terenul rivalei PSV Eindhoven. Desi diferenta la pauza era de doar doua goluri, liderul Eindhoven "s-a dezlantuit" in repriza secunda, ajutati fiind si de faptul ca adversarii lor au evoluat in inferioritate numerica.

PSV Eindhoven - Feyenoord 10-0Foto: Captura Youtube.com

Tanarul brazilian Jeremain Reis a deschis scorul in minutul 25, iar evolutia partidei a curs cu totul in defavoarea celor de la Feyenoord, dupa ce Leerdam a primit doua cartonase galbene in doar sapte minute, parasind terenul cu zece minute inainte de pauza. Gazdele au mai punctat o data pana la pauza, prin Afellay.

In repriza secunda a urmat umilirea osapetilor: Reis a mai punctat de doua ori (min. 47 si 59), Toivonen a inscris in minutul 49, Engelaar in 69, iar Lens (min. 55 si 87) si Dzsudzsak (min. 62 si 77-penalty) si-au trecut in cont cate o dubla.

Ultima infrangere la scor suferita de Feyenoord data din septembrie 1983, cand Ajax ii invingea cu 8-2.