VIDEO PSV Eindhoven - Feyenoord 10-0/ Umilinta istorica

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 24 octombrie 2010, 18:28 Sport | Fotbal

PSV Eindhoven - Feyenoord 10-0
Feyenoord a inregistrat duminica, in cea de-a zecea etapa din Eredivisie, cea mai grea infrangere din istoria clubului: 0-10 pe terenul rivalei PSV Eindhoven. Desi diferenta la pauza era de doar doua goluri, liderul Eindhoven "s-a dezlantuit" in repriza secunda, ajutati fiind si de faptul ca adversarii lor au evoluat in inferioritate numerica.

Tanarul brazilian Jeremain Reis a deschis scorul in minutul 25, iar evolutia partidei a curs cu totul in defavoarea celor de la Feyenoord, dupa ce Leerdam a primit doua cartonase galbene in doar sapte minute, parasind terenul cu zece minute inainte de pauza. Gazdele au mai punctat o data pana la pauza, prin Afellay.

In repriza secunda a urmat umilirea osapetilor: Reis a mai punctat de doua ori (min. 47 si 59), Toivonen a inscris in minutul 49, Engelaar in 69, iar Lens (min. 55 si 87) si Dzsudzsak (min. 62 si 77-penalty) si-au trecut in cont cate o dubla.

Ultima infrangere la scor suferita de Feyenoord data din septembrie 1983, cand Ajax ii invingea cu 8-2.

2949 vizualizari

• -1 (1 vot)
    Super meci (Duminică, 24 octombrie 2010, 20:26)

gigi [anonim]

Asta da umilinta!!!!
    In urma unei infrangeri cu 10-0... (Duminică, 24 octombrie 2010, 22:05)

Motanu [anonim]

numai in pielea unui fan feyenoord sa nu fii !!!
    Ce goluri ... (Duminică, 24 octombrie 2010, 22:32)

Tom [anonim]

Nu numai numarul dar si fazele si marcarile ... de manual!

Plus un stadion plin!

Parca difera de fotbalul de la noi, nu?
      La noi? (Duminică, 24 octombrie 2010, 23:53)

uwe [anonim] i-a raspuns lui Tom

La noi se joaca fotbal cu sufletul, cu inima, nicidecum cu picioarele. Ca e mai greu.

Oricum, demult n-am mai vazut un portar atat de visator. Parca i-era frica sa nu se murdareasca.
    Un fleac... (Luni, 25 octombrie 2010, 10:34)