Victor Piturca a inregistrat al doilea esec de la revenirea sa pe banca tehnica a Universitatii Craiova, oltenii fiind invinsi cu 1-0 pe teren propriu de Vasluiul lui Viorel Hizo. Dupa golul lui Bello din prima repriza, craiovenii au avut sansa egalarii in primul minut de prelungire al meciului, dar Kuciak s-a dovedit decisiv, parand penalty-ul lui Prepelita.

Dusan Kuciak, portar FC Vaslui Foto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Vasluienii au dominat prima jumatate a reprizei intai, insa cea mai mare sansa a lor a venit abia in minutul 37, cand Wesley a reluat in trasversala o centrare venita din corner. Dupa acest "semnal de alarma", vasluienii si-au indeplinit amenintarea. In minutul 42, Adailton il lanseaza in atac pe Bello, care, tinut de tricou de Ciupe, se tine bine pe picioare, patrunde in careu si inscrie cu un sut la coltul lung.

Repriza a doua a apartinut clar gazdelor, insa Alexandru Piturca, Wobay, Prepelita, Dina sau Dorel Stoica n-au avut castig de cauza in fata portii aparate de Kuciak. In primul minut al prelungirilor, Cristi Balaj ofera lovitura de la 11 metri pentru craioveni, dupa un duel in careu intre Rivas si Dina. Andrei Prepelita executa penalty-ul, insa Kuciak isi salveaza echipa si Vasluiul castiga cu 1-0.

Echipe de start:

Universitatea Craiova: Stanca, Dananae, Gaman, Ciuca, Barboianu, Prepelita, Stoica, Gargorov, Wobay, Piturca, Dina

FC Vaslui: Kuciak, Milanov, Canu, Papp, Balace, Burdujan, Ghencev, Wesley, Sanmartean, Bello, Adailton