Nationala Romaniei, la un nou minim istoric: locul 50 mondial

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:49 Sport | Fotbal

Cristian Chivu, capitanul Romaniei
Foto: Reuters
Nationala de fotbal a Romaniei e in cadere libera. Tricolorii au inregistrat inca o cadere in clasamentul pe natiuni al FIFA, ocupand acum locul 50, cel mai slab din istorie. Nationala lui Razvan Lucescu a coborat patru locuri si se afla astfel, in spatele unor tari ca Burkina Faso, Gabon sau Guinea.

Spania a ramas pe primul loc in clasamentul FIFA, in timp ce Brazilia a revenit pe locul trei, coborandu-i o pozitie pe germani. Rusia a cunoscut un salt de 15 locuri si a intrat in Top 10.

Dupa victoriile din preliminariile EURO 2012, Franta isi revine si in clasament, urcand 9 locuri. Belarus, o alta adversara a Romaniei din preliminarii, a urcat si ea 13 locuri, pana pe locul 42.


Top 50 FIFA:

1. Spania 1881 puncte
2. Olanda 1683 puncte
3. Brazilia 1493 puncte (+1)
4. Germania 1481 puncte (-1)
5. Argentina 1320 puncte
6. Anglia 1205 puncte
7. Uruguay 1167 puncte
8. Portugalia 1123 puncte
9. Croatia 1086 puncte (+2)
10. Rusia 1061 puncte (+15)
11. Egipt 1034 puncte (-2)
12. Grecia 1026 puncte
13. Norvegia 989 puncte (+1)
14. Chile 931 puncte (-4)
15. Slovenia 926 puncte (+4)
16. Italia 901 puncte (-3)
17. Ghana 891 puncte (+3)
18. Franta 888 puncte (+9)
19. Coasta de Fildes 871 puncte (+4)
20. Slovacia 865 puncte (-4)
21. Australia 862 puncte (+3)
22. Serbia 861 puncte (-7)
23/ Elvetia 842 puncte (-2)
24. Paraguay 840 puncte (-7)
25. SUA 838 puncte (-7)
26. Muntenegru 827 puncte (+14)
27. Danemarca 799 puncte (+2)
28. Mexic 786 puncte
29. Turcia 780 puncte (-8)
30. Japonia 779 puncte
31. Cehia 739 puncte (+6)
32. Irlanda 710 puncte (+1)
33. Algeria 709 puncte (+2)
34. Nigeria 708 puncte
35. Ucraina 706 puncte (-9)
36. Suedia 696 puncte (-4)
37. Burkina Faso 681 puncte (+2)
38. Camerun 676 puncte (-1)
39. Gabon 662 puncte (-8)
40. Coreea de Sud 640 puncte (+4)
41. Irlanda de Nord 627 puncte (+4)
42. Belarus 623 puncte (+13)
43. Bulgaria 605 puncte (+11)
44. Ungaria 598 puncte (+7)
45. Tunisia 586 puncte (+11)
46. Columbia 584 puncte (-6)
47. Guinea 580 puncte (+34)
48. Lituania 577 puncte (-6)
49. Austria 574 puncte (+12)
50. Romania 568 puncte (-4)


Citeste mai multe despre   






















1924 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    multumim (Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:51)

    masteryodda [utilizator]

    multumim lui Mircea Sandu si gastii lui de la frf. Si la mai mare
    • +1 (9 voturi)    
      Mai degraba ar trebui (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:32)

      Danon [utilizator] i-a raspuns lui masteryodda

      ... sa multumesti patronilor marilor cluburi care au distrus practic pepinierele de tineri fotbalisti pe care aceste cluburi le aveau. N-am nici o simpatie pentru "gasca de la frf" si or avea si ei partea lor de vina, dar uita-te la jucatori. De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere.
  • +8 (8 voturi)    
    Multumiri din suflet, MIRCEA SANDU (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:17)

    Speedo [utilizator]

    Mircea Sandu - te iubim, esti cel mai bun conducator pe care l-a avut fotbalul romanesc de la inceputuri si pana in prezent. Iti suntem recunoscatori pentru faptul ca ai dus Nationala pe cele mai inalte culmi ale gloriei! Sa nu ne lasi, nea' Mircea, fii ferm pe pozitie!!! Te iubim!!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    (inca) e bine... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:41)

    microbistu' [anonim]

    clasamentul cuprinde 207 echipe nationale, asadar suntem in primul ...sfert. sub noi sunt (inca) echipe puternice, precum scotia (57), belgia (62), polonia (69), luxemburg (135). deci sa-i dorim antrenorului echipei noastre, mari 'succesuri', ca e tanar si pana la locul 200 mai e mult de lucru...
  • +5 (5 voturi)    
    Suntem sub Ungaria (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:01)

    CRadu25 [utilizator]

    Performanta absolut remarcabila in contextul in care de Ungaria nu se mai aude in fotbalul european si mondial de muuuuuuuuuuuulti ani...

    Multumim pe aceasta cale lui Mircea Sandu si fratiorilor Becalioti, cu urarea sa se duca si ei cat mai repede mai jos decat au reusit sa duca nationala noastra.
    • +3 (3 voturi)    
      Suntem sub Burkina Faso! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:12)

      ysoagar [anonim] i-a raspuns lui CRadu25

      multumim nasule, multumim militzica dragomir, multumim clanului fecali, multumim si presei sportive care in mare parte in loc sa critice iesirile de prin bamboo ale jucatorilor romani i-au ridicat pe vesnicii adormiti jucatori de fotbal la rangul de vedete, aceasi presa sportiva care lauda exagerat de mult orice gol marcat in campionatul nostru iar autorul golului devine imediat un mesii, cr. ronaldo, etc, multumim in ultimul rand si lui razvanel pt parcursul uluitor de-a dreptul al nationalei sub bagheta lui.....
  • +3 (3 voturi)    
    frf (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:03)

    Ufo Man [anonim]

    Acesta clasare nu este din cauza FRF, e meritul lor in intregime.
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari ! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:03)

    Mircea [anonim]

    Felicitari nasule !
  • +4 (4 voturi)    
    bravo (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:05)

    Andrei Petrescu [anonim]

    ma bucur pt rezultatul asta...unde sunt locul 5 din 1994, locul 1 la partide disputate pe teren propriu in 2001 si cap de serie la mondialele din 1998?
  • +4 (4 voturi)    
    solutie (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:31)

    buncrestin [utilizator]

    acuma pe bune, FRF ar trebui desfiintata pentru ca nu e altceva decat un banal grup infractional. ar trebui ca nationala Romaniei sa fie o institutie independenta finantata de stat in care antrenorul si jucatorii sa fie adusi strict pe baza de rezultate si performanta si sa fie dati afara la fel. nu se poate ca un om sau un grup de oameni sa isi insuseasca numele de "nationala a Romaniei" ca pe un bun privat. sandu daca vrea echipa unde sa faca ce vrea muschiul lui, sa isi faca pe banii lui
  • +3 (3 voturi)    
    NU e cel mai rau (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:38)

    Sibi [anonim]

    La cum merg lucrurile, in scurt timp vom ajunge sa ne para rau de pozitia 50 actuala.
    Arbitrii tin cu adversarii, vremea tine cu adversarii, ne dam autogoluri cind cele doua de mai sus nu se indeplinesc...deci nu va mirati daca o sa fim pe pozitia 75 intr-un an doi.
    Parca la un moment dat eram in primele 15?
    Traiasca Mircea & Mitica. Si de ce nu, marele Becali!
  • +4 (4 voturi)    
    Inca e bine.. (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:47)

    Folcloristul [anonim]

    Aveti rabdare...Foaie verde de dudau/Osa fie si mai bine...
  • +3 (3 voturi)    
    hip,hip, uraaaa! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:15)

    Rasmus [utilizator]

    Uitati-va ce fauna misuna in lumea fotbalului de azi.
    Si atunci de ce sa imi para rau?
    La locul 100 am sa deschid o sticla de sampanie!
    Acum, doar o bere buna.
    • 0 (0 voturi)    
      hai romania :( (Joi, 21 octombrie 2010, 20:06)

      vim [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      beau si eu.
  • +1 (1 vot)    
    vai vai (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:15)

    Aoleo [anonim]

    O sa ajunga copilul meu sa vorbeasca , o sa ma intrebe de fotbal si de romania si ce o sa ii spun?!...
  • +1 (1 vot)    
    Clasament (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:37)

    Drake [anonim]

    Poate reusim sa aranjam ceva meciuri amicale cu fortele fotbalului mondial, Guinea si Burkina Faso, ca vad ca sunt inaintea noastra :))
  • +2 (2 voturi)    
    Multumim mircea sandu (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:43)

    Motanu [anonim]

    Gratie lui mircea sandu si la toti ceilalti aflati alaturi de el la frf, am reusit performanta de a fi in spatele unor tari precum Burkina Faso, Gabon sau Guineea !!!
    Oricum, avem macar satisfactia ca ,,nationale'' precum Luxemburg, Liechtenstein si San Marino sunt inca cu mult in spatele nostru !!!
  • +2 (2 voturi)    
    la mai mare!!!! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:00)

    gogu [anonim]

    Adica suntem inre primii 50 !!!!FIFA are vreo 200 de federatii membre 50 este un loc foarte bun la valoarea echipei si a experientei selectionerului,ca nu cred ca suntem de locul 49!!!Pina pe 200 mai avem 150 de locuri!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Si totusi (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:30)

    Nyhasa [anonim]

    Se poate mai mult, eu zic ca locurile 60-70 ne sunt la indemana de atins. Spor la treaba tuturor din fotbal, poate asa nu mai auzim de voi si de salariile voastre umflate fara sa ne recompensati cu nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    uitati`va (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:33)

    un oarecare [utilizator]

    la handbal feminin.... acolo puteti sa vedeti performanta!
  • +1 (1 vot)    
    uite ca... (Joi, 21 octombrie 2010, 9:36)

    me [anonim]

    nu au mai vorbit cu presa... au vorbit pe teren... mama si ce bine au vorbit...
    asta e ...
    cu mentalitatea jucatorilor nostrii, cu sandu si dragomir, cu giovanni, cu jiji,porcea,copos si restu... ar trebui sa ne multumim ca suntem in primii 100
  • +1 (1 vot)    
    Mamutii comunisti de ce mai stau la conducerea FRF (Joi, 21 octombrie 2010, 9:48)

    Frankie [utilizator]

    De ce nu-si dau demisia de onoare? Toata gasca Mircea Sandu, Dragomir si toata clica de fosti comunisti care practic au ingropat fotbalul romanesc. Dupa revolutie fotbalul a mers din rau in mai rau. Nu au facut nimic bun pentru fotbal, de ce nu pleaca sa lase pa altii mai buni ?
  • 0 (0 voturi)    
    or fi 207 federatii (Joi, 21 octombrie 2010, 12:32)

    fvb [anonim]

    top 100 este relevant, intre 101 si 150 sunt echipe care mai apar din cand in cand la campionatul mondial si sunt invinse de mai toata lumea, iar mai incolo sunt insulite si tarisoare care nu au populatie suficienta ca sa poata avea o echipa nationala mai buna, deci alea nu se pun oricum.

    ca reper:
    100 bolivia, 324 puncte
    150 bangladesh, 112 pncte,
    200 us virgin islands, 5 puncte.

    asa ca, daca mai cadem tot asa cateva luni, putem spune fara rezerve ca nu se mai teme nimeni din fotbalul adevarat de noi.

    vad ca cel mai bine anul asta am fost pe locul 28, iar de cateva luni suntem in cadere libera. ramanem cu amintirile, si probabil ca peste vreo generatie sa batem din nou echipe mari si sa ajungem in sferturi la mondiale. pana atunci, ramanem cu speranta.
  • +1 (1 vot)    
    Haos peste tot (Joi, 21 octombrie 2010, 17:46)

    Lucianmotzul [anonim]

    cei care au luat (furat) puterea la revolutie au facur sa mearga TOATE mai rau ca si pe vremea comunistilor ,din rau in mai rau,acum conduc niste neispraviti care au facut HAOS in tara in toate domenile ca ei sa poata FURA .totul merge anapoda ,ba mai mult ei in parlamentul tari nici nu stiu ce voteaza DORM nu-i intereseaza decit punga lor si cum sa fure ,de 20 de ani nu-i mai intereseaza de popor si tara.Iar aceste doua tv ,realitatea si antenele vorbesc mai mult de Boc si Basescu decit pe timpuri se vorbea de Ceausescu,alte subiecte NU AU ,toata ziua bunaziua acelas subiect ,ia acest crinut si Ponta sa ia puterea ,pai ce a-ti facut mai 20 de ani daca a-ti fost mai buni ,va spun eu ce sunteti NISTE LICHELE.