Bogdan Stancu a deschis balul in Stefan cel Mare (22'), dar apararea stelista a gafat din nou, iar Dinamo a intors rezultatul (Adrian Cristea 31' si Marius Niculae 36' au punctat din doua penaltiuri). Ros-albastrii au dominat repriza a doua, una in care cainii au renuntat la orice intentii ofensive, dar au fost incapabili sa puncteze, ajutand-o astfel pe Dinamo sa iasa din criza. S-a incheiat 2-1 pentru trupa lui Andone, iar fiesta a fost declansata in Groapa.

Steaua, infrangere in GroapaFoto: AGERPRES

Click aici pentru rezultate si clasament.

Steaua a inceput cum nu se poate mai bine marele derbi cu Dinamo, Bogdan Stancu a deschis scorul in minutul 22. Cainii au acuzat socul, iar cateva minute bune gazdele nu au reusit sa treaca de centrul terenului.

Ros-albastrii nu au stiu sa profite de momentul favorabil, iar alb-rosii au intors rezultatul dupa doua penaltiuri dictate de Marius Avram (hent al lui Apostol si fault clar al lui Tatarusanu). Adrian Cristea (31') si Marius Niculae (36') au inscris cu mare siguranta, iar la cabine s-a intrat cu 2-1.

A doua repriza a fost una in care gazdele au renuntat total la orice actiuni ofensive, echipa lui Andone aparandu-se in unele momente cu toata echipa.

Bonfim (69') si Nicolita (70') au ratat ocaziile reprizei, iar asediul final nu a adus egalarea mult dorita. Dinamo s-a impus in fata marii rivale, Steaua nereusind sa mai castige in Groapa din august 2004 (scor 1-0).

Vezi aici ce a declarat Marius Lacatus la finalul partidei cu Dinamo.

Citeste aici impresiile lui Ioan Andone dupa victoria contra Stelei.

Echipe:

Dinamo: Dolha - Rubio, Moti, Garat, Bordeanu - Margaritescu, N'Doye - Torje, Adrian Cristea, Alexe - Niculae

Rezerve: Naumovski, Kone, C. Munteanu, Paun, Danciulescu, Scarlatache, L. Ganea

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Geraldo, Gardos, Latovlevici - Ricardo - Nicolita, Apostol, Stancu, Tanase - Bilasco

Rezerve: Lungu, Brandan, Kapetanos, Galamaz, Surdu, Bicfalvi, Marinescu

Arbitri: Marius Avram, Miclos Nagy si Mircea Orbulet.