Vezi motivele comportamentului sarbilor/ Americanii au "partea lor de vina"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:28 Sport | Fotbal

Haos facut de sarbi la Genova
Foto: Reuters
Suporterii sarbi au socat Genova, partida dintre Italia si Serbia fiind suspendata din cauza violentelor din tribune. Jurnalistii de la goal.com au alcatuit o lista a motivelor care ar fi dus la comportamentul de neinteles al sarbilor. Surprinzator sau nu, americanii se afla si ei pe lista, din cauza vizitei lui Hillary Clinton in Serbia pentru sustinerea independentei provinciei Kosovo.

Conform goal.com, trei ar fi motivele pentru care suporterii sarbi s-au comportat violent la Genova:

- Microbistii se afla in conflict direct cu Federatia Sarba de Fotbal dupa demiterea lui Radomir Antic. Tehnicianul este foarte iubit, a calificat echipa la Mondialul din Africa de Sud, iar suporterii au considerat ca a fost dat afara mult prea usor.

- Sustinatorii Serbiei au protestat la adresa vizitei lui Hillary Clinton in Serbia, oficialul american sustinand independenta provinciei Kosovo. Aceasta idee nu este agreata de catre sarbi.

- Fanii au avut ceva impotriva portarului Vladimir Stojkovic. Fost jucator la Steaua Rosie Belgrad, Stojkovic a fost tinta atacurilor fostului sau club, dupa ce a ales sa joace sub forma de imprumut la rivala Partizan.


Citeste mai multe despre   























3698 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    preliminarii (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:58)

    bogdan [anonim]

    Urat ce s-a intamplat.Totusi, n-ar putea sa-i suspende pe sarbi vreo cinci ani din toate competitiile?
    • 0 (14 voturi)    
      5 ani? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:12)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Nu e oare exagerat sa iei 5 ani din cauza unor huligani?
      • 0 (8 voturi)    
        :) (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:23)

        anton [anonim] i-a raspuns lui AntonH

        pai atunci steaua ar fi trebuit eliminata din UEFA...ca acolo a fost vorba de niste huligani oficiali...

        din moment ce au ars steagul albaniei e clar ca aveau ce aveau cu kosovo...deci eu zic ca premiza ca americanii au partea lor de vina e ok...
        • +2 (6 voturi)    
          Gresesti (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:44)

          Getodac [anonim] i-a raspuns lui anton

          Razboaiele care au dus la destramarea fostei federatii Iugoslave sunt 100% produsul Europei, americanii nu au avut nici o vina la declansarea lor, dimpotriva au oprit un razboi care se desfasura de 8 ani sub ochii "civilizatei" Europe, alimentat si sustinut atat din Vestul , cat si din Estul Europei.

          Masacrele si dezastrele petrecute acolo nu va fac decat niste ipocriti cand criticati actiunile americane. Nu sunteti cu nimic mai buni!
          • +1 (3 voturi)    
            si tu gresesti (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:15)

            toth iotzobagh [anonim] i-a raspuns lui Getodac

            ..Geto-kotkodak
            Afla si gringosii tai au pus umarul la distrugerea fostei Jego$-lavii!Mai informeaza-te nu urmarii doar presa lor mincinoasa! Vezi de rorul avut de "SSiaei" in masacrele impotriva sarbilor in Kraina..etc
          • 0 (0 voturi)    
            ??? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:26)

            poftim? [anonim] i-a raspuns lui Getodac

            poftim?
            de unde pana unde "n-au avut nici o legatura"?
            ati controlat dvs traficul de arme din zona si puteti spune cu mana pe inima ca cea mai mare putere a momentului nu a avut nici un cuvant de spus?
            stiti cam cum decurge un conflict etnic? stiti ca el poate aparea in o groaza de colturi ale lumii (atentie, nu am spus in toate) daca stii cum sa starnesti populatia?
            americanii nu sunt numai DIRECT vinovati pentru separatismul Kosovo (pe care l-au sustinut inclusiv prin bombardarea oraselor sarbe - locuite de civili, evident), dar si pentru sforile trase inainte de Kosovo, si, in general, dupa 1990. da, nu au fost ei singurii actori, dar au avut cel putin un rol important.
          • 0 (0 voturi)    
            America (Joi, 14 octombrie 2010, 10:03)

            shushanea [utilizator] i-a raspuns lui Getodac

            Chiar crezi ce spui despre americani? Daca tu, sau cineva apropiat ai fi fost o "paguba colaterala" produsa de americani, ai m-ai fi vorbit asa? Cat despre cine a provocat destramarea RSFY, esti pe dinafara rau de tot.
    • +1 (1 vot)    
      tu gandesti? (Joi, 14 octombrie 2010, 10:44)

      me [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      5 ani s-a intamplat cand au murit 80 de oamani...
      ce s-a intamplat acu e regretail, da panal a 80 de morti mai e...
      de asemenea italienii au o mare parte din vina pentru ca ei trebuia sa asigure paza!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Organizatorii nu au nici o vina? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:23)

    untip [anonim]

    dar organizatorii ce sanctiune primesc? ca se tot vorbeste despre suporterii sarbi. Insa carabineirii unde au fost? De unde au avut cleste sa taie gardurile de sarma? Din cursul zilei se vazuse ca vecinii nostri sunt pusi pe fapte mari... Ce au facut organizatorii pt a preintampina evenimentele nedorite? Se impunea un control la sange la intrarea in stadion... Dar... faptul ca au avut cu ei unelte cu care au putut sa iasa din tarc, arata ca si organizatorii au vina lor. Dar... se compara Italia cu Serbia?
    • -2 (8 voturi)    
      organizatorii au procedat cum trebuie (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:17)

      alex [anonim] i-a raspuns lui untip

      daca se juca meciul, italia poate pierdea, asa ca a fost in interesul lor sa se permita asemenea gesturi ca sa se opreasca partida
      • +3 (5 voturi)    
        exagerezi (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:33)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui alex

        sau ai foarte mult umor!
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Joi, 14 octombrie 2010, 10:46)

      me [anonim] i-a raspuns lui untip

      foarte bun comentariul tau. felicitari!
  • -3 (5 voturi)    
    Sârbii! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:32)

    Rade Tomasevici [anonim]

    Iata-i pe sârbi, "fratii" cu românii,dupa parerea carora, "sârbii sunt cel mai vertical popor din Europa la ora actuala" sau "sarbii sunt cel mai solidar popor din Europa"[sic!]:se vede, într-adevar, au ceva cu unul de al lor fiindca acesta s-a dus de la o echipa sârbeasca, la alta echipa......tot sârbeasca!!!Ce solidari mai îs sârbii astia dom'le, un model pentru întreaga Europa, ce mai! Iar boii de români tot o mai dau înainte cu chestia despre "fratii sârbi" de la începutul acestei postari!Cât de neinteligenti mai pot fi unii români înca!
    • -1 (3 voturi)    
      eh si (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:24)

      gabbone [anonim] i-a raspuns lui Rade Tomasevici

      ........lasa-i sa viseze pana vor intalni un sarb care o sa le crape capu ca sunt "tzigani".
      frati in sensul genetic al cuvantului nu ne pot fi decat bulgarii :))))
    • +4 (4 voturi)    
      mai usor cu inteligenta pe scari (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:02)

      dorian gray [anonim] i-a raspuns lui Rade Tomasevici

      prietene, microbistii din toata lumea au devenit cunoscuti nu prin inteligenta deosebita. Eu nu ma indentific cu asa-zisii ultras de la noi, desi sunt de aceeasi nationalitate cu ei.

      Daca un englez, dupa ce ar afla ca in romania, in 2010, dupa meciul cu napoli, fanii stelei au distrus o florarie a unui om nevinovat si au batut clientii din taxiuri, cei care nu vorbeau romana ( asta chiar s-a intamplat, re recent), deci daca dupa astfel de evenimente engelzii, francezii, m-ar judeca pe mine gresit, as resimti o frustrare destul de mare. Nu vad de ce trebuie sa ma identific cu o sleahta de pierde vara fara ocupatie si tel in viata.

      Daca tu, la randul tau, nu poti sa faci diferenta intre intreg poporul si o gasca de batuti in cap....ei bine, vb lu Marin Preda, " asta devine dupa facultati".
  • +1 (1 vot)    
    asa se manifesta balcanismul (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:17)

    suporter [anonim]

    nu-ti plac ablanezii(nici croatii, nici...), te viziteaza Hilary Clinton, antrenorul favorit se achimba si tu vasnicul si neinfricatul suporter sarb ce faci? Cum ce ? "normal" si "firesc" te dai in stamba la meci... Genoa !! Probabil, urmand logica si "motivatiile" unui astfel de comportament, la intoarcerea acasa in Serbia faci praf si trenul/autobuzul/ cu care calatoresti si ("de ce nu?") o iei si pe nevasta la bataie...asa ca sa te poti simti "bine".
    • +1 (3 voturi)    
      nope - asa se manifesta dragostea de fotbal (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:31)

      fotbalul e naspa [anonim] i-a raspuns lui suporter

      la fel de dezgustatoare sunt grupurile de suporteri ai fotbalului prin foarte multe tari.
      recunosc, nu-mi place fotbalul - si nu jocul in sine, care poate fi simpatic de urmarit daca este frumos, ci idolatrizarea acestui joc, isteriile tembele pe care le starneste, IQ-ul extrem de scazut pe care il cara dupa el etc.