U21 Romania - Anglia 0-0/ Cu ochii in lacrimi

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2010, 13:19 Sport | Fotbal

Echipa de tineret a Romaniei a ratat calificarea la Euro 2011, tricolorii fiind eliminati dupa ce au incheiat la egalitate, scor 0-0, returul cu Anglia (in prima mansa a fost 2-1 pentru britanici). Pentru echipa lui Emil Sandoi ramane doar satisfactia de a fi jucat de la egal la egal cu una dintre marile puteri ale Europei.

Tricolorii au incercat in zadar sa sparga zidul construit de englezi in fata portii lui Fielding, Torje, Sburlea si Alexe intrecandu-se in ratari.

Datele problemei s-au schimbat in a doua repriza, una in care echipa lui Sandoi a atacat steril, englezii aparandu-se supranumeric.

S-a incheiat 0-0, Anglia merge la Euro 2011, in timp ce tricolorii mici au ratat inca o calificare pe ultima suta de metri.

"Un rezultat dureros si nedrept. Golul primit in Anglia a fost dintr-un fault clar la Gaman. La 1-1 in deplasare, eram calificati in acest moment. Este greu sa-mi gasesc cuvintele, cred ca ne-am ridicat la valoarea adversarului. Ne-a lipsit finalizarea, am avut accidentari exact acolo unde aveam nevoie, in atac" - Emil Sandoi (tvr1).

"Mingea nu a vrut sa intre in poarta. Este o tristete enorma, era o sansa mare pentru noi. Anglia nu a fost peste noi, au avut mai mult noroc" - Florin Gardos (tvr1).

"Am dominat jocul, am fost peste Anglia, dar asta este fotbalul. Pacat ca nu am mentinut acel 1-1 in deplasare. Ii felicit pe jucatorii echipei de tineret, au avut caracter. Vor fi jucatori care vor face pasul catre echipa mare. Aceasta generatie merita o calificare. Trebuie sa dinamizam campionatul, politicul trebuie sa inteleaga ca nu mai merge fara infrastructura" - Mircea Sandu (tvr1).

Echipe

Romania: Lung - Ripa, Papp, Gaman, Barboianu - Gardos - Hora, Bicfalvi, Torje - Alexe, Sburlea

Rezerve: Lungu, Chiriches, Rusescu, Ilie, Neagu, Andrei Ionescu, Gangioveanu

Anglia: Fielding - Mancienne, Jones, Smalling, Bertrand - Cleverly, Muamba Henderson, Rose - Sturridge, Welbeck

Rezerve: Loach, Lansbury, Kelly, Cork, Walker, Trippier, Delfouneso



Citeste mai multe despre   























12254 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    10 (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:14)

    ska [anonim]

    cine e nr 10 la nationala de tineret?

    Hai Romania!
    • 0 (2 voturi)    
      Nr 10 (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:40)

      daniel florin [anonim] i-a raspuns lui ska

      Din imaginea aia mi se pare ca e Sburlea. Dar eu aveam impresia ca Torje are nr 10.
      Oricum, nu conteaza cine ce numar are, conteaza sa le dam perversa ca pe Piccadilly :))
      • -1 (5 voturi)    
        ... (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:33)

        ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui daniel florin

        am pariat 5 euro impotriva unui coleg englez ca se califica Romania. Am pierdut. Data viitoare pariez impotriva calificarii Romaniei.
        • +1 (1 vot)    
          Avertisment (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:53)

          Claude [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

          S-ar putea sa pierzi din nou... Sau sa gasesti un roman fraier.
  • -2 (6 voturi)    
    Hai Romania! (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:23)

    ns [anonim]

    "Tineretul spera sa elimine pe Anglia" - escule esti ungur?
  • 0 (0 voturi)    
    alo (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:40)

    saabo [anonim]

    se vede pe undeva
    online?
  • 0 (0 voturi)    
    HAI ROMANIA (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:42)

    vasha [anonim]

    DA,
    vreme frumoasa, meci transmis pe TVR chiar HD, nu ca prima confruntare, nu ne ramne decat sa savuram victoria...care trebuie sa vina.
    Singura nostra sansa sa mai vedem un turneu final, ca la echipa mare .. nici vorba.
    HAI BAIETI...se poate
    • 0 (0 voturi)    
      La TVR HD e doar SD upscalat. (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:10)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui vasha

      Probabil nici TVR (ca si celelalte posturi TV care au pretentii de HD) nu are inca un car de reportaj si infrastructura necesara transmiterii semnalului HD spre studioul central.
    • +2 (2 voturi)    
      calificare (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:13)

      dan [anonim] i-a raspuns lui vasha

      jucam fara tactica,la intamplare.nu cred ca vor reusi sa marcheze.Boala tipica pt.fotbalul romanesc,jucam fara cap.
  • +3 (3 voturi)    
    tineret? (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:35)

    dorin valeriu [anonim]

    un meci de tot rahatul, nu s-a jucat nimic, parca ar fi fost echipa mare! pacat de eforturile admirabilului Torje, singurul care a incercat sa faca ceva. ce mai asteptati, cate insuccese, ca sa il dati afara pe Sandoi, fost bun jucator dar execrabil antrenor!
  • +6 (6 voturi)    
    f slaba (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:37)

    Lucianmotzul [anonim]

    acum 35 de ani la acest nivel ,poate chiar mai bun erau meciurile diviziziei C ,nu stim sa dam pase ,tactic zero ,totul haos ,mingi aiurea ,dat tare si inainte fara adresa ,nici o combinatie TOTUL ANAPODA ,de fapt ca si toate in ROMANIA nimic nu merge ,trebui o mina forte si o conducere f competiva care sa puna lucrurile la punct in toate domenile de la cap la coada ,acum este debandada si haos.
  • +5 (5 voturi)    
    TVR!!! (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:39)

    vlad [anonim]

    A remarcat cineva la TVR ca ala nu era steagul Angliei? Parea mai degraba al Danemarcei. Baietii au jucat la fel de bine/prost ca si englezii. Se putea cu un pic de noroc. Mi-ar placea sa avem o echipa de fotbal la care norocul sa reprezinte doar 10% din calitatea jocului.
    • +1 (1 vot)    
      Steagul Angliei (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:54)

      Stegaru [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Nu am urmarit meciul si nu am vazut ce era, dar cred ca am un raspuns. Cind e vorba de nationala Angliei , ei folosesc un steag alb cu dungi rosii ce reprezinta se pare numai Anglia si nu UK. E ceva ce vine mai din trecut, nu am inteles foarte clar dar cind am fost in Anglia, chiar in timpul CM si peste tot ( chiar si pe case) era desfasurat cite un asemenea steag.
    • 0 (0 voturi)    
      Cruce rosie pe fond alb (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:29)

      msb [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Daca era o cruce rosie pe fond alb atunci era steagul Angliei.
      Steagul danez e o cruce alba pe fond rosu.
    • +2 (2 voturi)    
      crucea Sf Gheorghe (Marţi, 12 octombrie 2010, 19:40)

      toto [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Steagul Angliei este o cruce rosie pe fond alb, crucea St George, patronul Angliei. Scotia are ca steag crucea Sf Andrei, alba pe fond albastru, iar vechiul regat al Irlandei avea ca steag crucea Sf Patrick, un fel de cruce a Sf Andrei, dar rosie pe fond alb. Pe stindardul Regatului Unit sunt cele 3 cruci suprapuse. Tara Galilor nu este reprezentata, probabil pt ca St David, patronul lor, nu are o cruce, iar pe steagul lor e un dragon pe fond alb si verde, greu de reprodus pe o combinatie comuna.
  • +1 (1 vot)    
    Sandoi (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:13)

    ylav [utilizator]

    Federatia sa-i prelungeasca contractul si sa-i mareasca portofelu lui Sandoi:))) ce? numai Lucescu jr. merita? :))
    • +3 (3 voturi)    
      Eu spun ca si .... (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:18)

      Claude [utilizator] i-a raspuns lui ylav

      .... Sandu si Mitica merita o prima consistenta pentru calificarea Romaniei in......play-off. Ce, nu e o realizare mareata?
      • +1 (1 vot)    
        ai uitat... (Marţi, 12 octombrie 2010, 18:26)

        me [anonim] i-a raspuns lui Claude

        inca 2-3 mandate pentru fiecare...
        si din cosciug sa conduca fotbalul romanesc...
  • +3 (3 voturi)    
    eram (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:24)

    sabo [utilizator]

    sigur ca fac 0-0 sau mananca bataie cu 1-0!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    nicio diferenta... (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:30)

    microbistu' [anonim]

    nu este nicio diferenta intre nationala mare si tinerii astia. nicio idee in joc, fotbal de divizia b. doar o vorba sa-ti mai spun tene (antrenorul portarilor): bine-ai facut ca nu l-ai lasat pe lung junior sa mearga in careul advers la ultima faza de atac, daca scapau englezii si ne dadeau gol ne stricau palmaresull... si in una pentru sandu: 'am fost peste anglia' - poate tu, cu avionu', ca astia de pe teren nu.
  • +1 (1 vot)    
    Tineri (Marţi, 12 octombrie 2010, 18:04)

    HESS [anonim]

    Frumosi,sanatosi in plina forma de viata.Ar trebuii sa manance jar .Sa rupa tot.Dar ce sa-i faci copia echipei,,mari,, in viitor.Fotbalistul adevarat= talent, munca adica antrenamente la sange si indiuvidual dupa antrenament, seriozitate in viata ,ambitie,viata cumpatata in privinta mancaricii si noptiilor pierdute si DRAGOSTE ADEVARATA PT ACEST SPORT si nu de dragul baniilor si celebritatii.Daca le ai pe primele ultimele vin de la sine.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Marţi, 12 octombrie 2010, 21:13)

    bo [anonim]

    am remarcat eu dar nu stiam cine joaca si am presupus ca romania cu cineva gen norvegia... isalanda... si am mutat.
  • 0 (0 voturi)    
    schimbat (Marţi, 12 octombrie 2010, 23:46)

    ady [anonim]

    tehnica..nutritia..selectii naturale pt jucatori promovati cei mai buni..fotbalul reflecta ca si scolile starea reala..
  • 0 (0 voturi)    
    Ro-GB,tineret (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:16)

    Nita [anonim]

    "Tineri si neputinciosi... !"