FIFA studiaza 13 sisteme de asistenta tehnologica pentru arbitri

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 11 octombrie 2010, 14:21 Sport | Fotbal

Golul lui Lampard, nevalidat la Mondial
Foto: Reuters
FIFA analizeaza 13 sisteme de tehnologie diferite menite sa-i ajute pe arbitri in timpul meciurilor. Desi oficialii forului mondial s-au aratat in dese randuri impotriva introducerii asistentei tehnologice in fotbal, greselile arbitrilor de la Mondialul din Africa de Sud au readus in discutie acest subiect.

FIFA a anuntat luni ca saptamana trecuta au fost prezentate toate propunerile de proiecte, urmand ca oficialii sa le dezbata la urmatoarea intalnire a IFAB (organism ce supervizeazaa regulile jocului), din 20 octombrie. Comisia IFAB se va reuni la Newport si isi va stabili agenda pentru intalnirea anuala din martie anul viitor, atunci cand regulile din fotbal pot fi schimbate, informeaza AP.

Sepp Blatter a redeschis discutia despre introducerea tehnologiei video dupa Mondialul din Africa de Sud, pana in acel moment declarandu-se impotriva acestei masuri, declarand ca greselile umane fac parte din joc.

FIFA nu a mentionat care sunt cele 13 companii care si-au prezentat proiectele, insa se zvoneste ca una dintre acestea ar fi compania elvetiana de ceasuri Longines. Printre celelalte proiecte se asteapta sa se afle si sistemul Hawk-Eye, folosit in tenis si cricket, dar si cel propus de Cairos, companie care a dezvoltat o minge cu microcip. Ambele sisteme au fost respinse de IFAB in 2008 si in martie 2010.

Oficialii vor discuta insa, la intalnirea de saptamana viitoare, si despre experimentul arbitrilor suplimentari, sistem care incepand din acest sezon a fost introdus si in Liga Campionilor, pana in iunie 2012. Daca sistemul cu cinci arbitri va avea un rezultat pozitiv, oficialii forului mondial ar putea renunta la introducerea tehnologiei.


Citeste mai multe despre   



















2253 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Da , tocmai am simtit si noi ... (Luni, 11 octombrie 2010, 14:35)

    Costika [utilizator]

    ..."greselile umane" ale arbitrilor...5 arbitri ...am vazut cum un arbitrul n-a vazut de langa el mingea in afara ...
  • +1 (5 voturi)    
    poza e facatura :) (Luni, 11 octombrie 2010, 14:38)

    ionescu2 [anonim]

    Portaru arata bine de tot in aer :))
    E atat de static incat parca leviteaza. Photoshop.
    • +3 (3 voturi)    
      hahaha (Luni, 11 octombrie 2010, 15:28)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui ionescu2

      excelentă poza, oricum, fotoşopată sau nu :) Când am văzut-o, mi-am imaginat ceva ca-n Matrix, cu camera "panoramând" circular în jurul portarului încremenit în aer :))
  • +1 (3 voturi)    
    sicur ca da... (Luni, 11 octombrie 2010, 14:47)

    me [anonim]

    si dupa mondialul din 2002 zicea fix acelasi lucru...
    nu cred pana nu vad... dar sigur o sa gaseasca tata BLATter o metoda sa fure meciuri si cu sisteme electronice (presupunand bineinteles ca ele vor fi introduse)
  • +7 (7 voturi)    
    Ce bine! (Luni, 11 octombrie 2010, 14:47)

    AlinN [anonim]

    Sincer sa fiu din motivul asta am fost din ce in ce mai putin microbist. Fotbalul nu mai era ce a fost odata, chiar si campionatul mondial a fost vizibil perturbat de decizii incorecte ale arbitrilor. Chiar ma gandeam ca adevenit atat de antisportiv incat va disparea.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu se schimba mai nimic (Luni, 11 octombrie 2010, 16:36)

      sile [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Situatia e atat de jenanta in primul rand din cauza lipsei de fair-play a jucatorilor. Uita-te la snooker pentru comparatie: daca un jucator greseste si arbitrul nu vede, jucatorul se duce singur si isi recunoaste greseala. La fotbal? Simulari, trageri de timp si tot tacamul. Si asta e doar ce se vede. Mai sunt tot felul de provocari care nu se vad si probabil si altele pe care nu le stiu eu.

      Mai tine minte cineva cum a fost filmat Ericsson in timp ce invata jucatorii englezi sa simuleze? Eu unul cred ca ar trebui umblat si la cauza pentru care e nevoie de mijloace tehnice, nu numai la simptome.
  • +2 (4 voturi)    
    Introducerea tehnologiei video ar fi perfecta (Luni, 11 octombrie 2010, 15:14)

    Motanu [anonim]

    Si asta deoarece in acest fel vom scapa de greselile arbitrilor !
    • +3 (3 voturi)    
      Da (Luni, 11 octombrie 2010, 15:28)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      Si ar putea fi aplicate doar in cazuri decisive genul s-a dat gol din offside, mingea a trecut linia portii dar arbitrul nu a observat, penalty neacordat initial cu revenirea asupra deciziei etc.
  • -3 (3 voturi)    
    aiurea (Luni, 11 octombrie 2010, 15:24)

    qhorin [anonim]

    Lol, deci daca UK nu vrea arbitraj video, nu avem arbitraj video!
  • -1 (1 vot)    
    IDEM si... (Luni, 11 octombrie 2010, 15:55)

    Arbitru' [anonim]

    Franta sau Danemarca... in special equipele astea din < Grand Etat> nu vor technologie de ultima generatie , ca nu-si mai pot aranja meciurile cu arbitrii. Imaginati-va cum o echipa ca Franta, Germania sau Spania sa fie transa'n teapa de un Andora sau Luxembourg ?
    Chiar daca'ar juca slab aceste "mari " equipe" si nu pot marca , un IDIOTEN de arbitru vede o facatura de fault in careu ca sa poata acorda un penalty contra < micilor > si hopa...mitica ... na ....ca v-am facut < Vreti nu vreti... eu sant al 12lea jucator.....
    Sant intr-u' totu' pentru modernizarea fotbalului, asa cum a fost si computere sau comunicatii.
    Iar acest < cavaleri> ai fluierului care nu stiu sa sufle ( adica nu stiu sa faca un << blow job>> sa invete sau sa se lase de meserie, si dac'au influentat meciurile pentru unu' sau altu' sa raspunde PENAL dupa vizionarea VIDEO a fazei respective. Sa vedem cui ii mai arde sa prelungeasca repriza pina'n min. 98 sau alte facaturi de acest gen.
  • +3 (3 voturi)    
    Incapatanare suspecta (Luni, 11 octombrie 2010, 16:45)

    K4 [anonim]

    Mi se pare idiot sa spui ca gresealile umane fac parte din joc, atata vreme cat "eroarea umana" nu este una din regulile jocului. Cat utila, atractiva, incitanta sau amuzanta este o eroare umana in contextul asta?!? Mie imi miroase a mafie a pariurilor la nivel inalt, a disperare de a nu pierde din mana controlul asupra rezultatelor pentru a putea multumi sponsorii, samd. Mosule, retrage-te cat mai ai sireturi la pantofi si nu beneficiezi de cazare si masa din bani publici.
  • +1 (1 vot)    
    Fara arbitri ! (Luni, 11 octombrie 2010, 16:59)

    BX [utilizator]

    Fotbal va mai exista cand nu vor mai fi arbitri. Punct.
  • 0 (0 voturi)    
    Vorba romanului, (Luni, 11 octombrie 2010, 17:05)

    gica [anonim]

    Pestele de la cap se impute,
    Inteleg ca jocul greseala asteapta, dar nu din partea arbitrului, mai ales ca sunt meciuri in care se vede clar ca arbitrul este partinitor, deci greseste cu premeditare mai de fiecare data in favoarea echipelor "mari".
    Nu este corect domnule Blatter. Eu cred ca se pot face bani frumosi si fara a prosti spectatorii sau telespectatorii.

    Gica
  • 0 (0 voturi)    
    13 (Marţi, 12 octombrie 2010, 19:43)

    M.Andrei Iulian [anonim]

    Modalitati de oftica pentru fraeri.