Mircea Sandu: Mutu ar fi fost foarte important impotriva Frantei

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 10 octombrie 2010, 16:33 Sport | Fotbal

Adrian Mutu
Foto: AGERPRES
Adrian Mutu ar fi putut face diferenta in meciul de sambata seara din preliminariile pentru EURO 2012, in meciul dintre Franta si Romania, este de parere presedintele Federatiei Romane de Fotbal, Mircea Sandu. Avand in vedere parcursul bun al nationalei de tineret, Sandu declara ca unii jucatori de tineret ar putea fi promovati la echipa mare.

Atacantul Fiorentinei nu a mai jucat pentru nationala dupa infrangerea cu Serbia, din preliminariile pentru Mondialul din Africa de Sud, insa Mutu ar putea reveni in formatia tricolora intr-un meci oficial abia in martie, cand Romania va intalni Bosnia in preliminariile pentru EURO 2012.

"Mutu e un jucator de valoare, care poate face diferenta. Aseara el ar fi fost foarte important", a declarat Mirecea Sandu, potrivit Mediafax, citat de prosport.ro

Vorbind despre meciul pierdut sambata de Romania cu 0-2 in fata Frantei, Sandu a mentionat ca jucatorii nu au fost concentrati pentru o partida de asemenea anvergura. "Din pacate nu toti jucatorii au fost conectati la acest meci, iar la o astfel de partida trebuie sa fie toti, nu doar opt. Trebuie sa muncesti de doua ori mai mult ca sa castigi un meci impotriva Frantei. Echipa noastra este in formare, nu avem 11 titulari si un lot de 18 jucatori pe care sa-i stim pe dinafara. Vom vedea ce se va intampla si marti, cu echipa de tineret, iar dupa acest meci este posibil ca unii dintre jucatori sa fie promovati la prima echipa".

Romania a inregistrat doua remize si o infrangere in Grupa D a preliminariilor pentru EURO 2012 si ocupa locul al cincilea, avand cu un punct mai mult decat Luxemburg. 


Citeste mai multe despre   






















1198 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Sandu vorbeste sa se afle in treaba... (Duminică, 10 octombrie 2010, 17:02)

    Claude [anonim]

    ... Mutu n-a mai jucat de 5 luni, de unde stim in ce forma era la ora jocului daca avea drept de joc?
    • +1 (1 vot)    
      demisia nasule (Duminică, 10 octombrie 2010, 22:11)

      demisia [anonim] i-a raspuns lui Claude

      mata nasule tre sa pleci primul , da cine sa te dea afara ?
  • +3 (3 voturi)    
    gasim doar motivari absurde (Duminică, 10 octombrie 2010, 17:28)

    francezul nui [anonim]

    de fiecare data este o motivatie si o scuza .....,de ce nu va scrieti demisile in grup si va duceti la meciuri ca simpli spectatori ,cu siguranta faceti mult bine acestei tari !!!!!!!!!!!SURPRIZA FRF A DEMISIONAT !
  • 0 (4 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 10 octombrie 2010, 17:30)

    MRSmrs [utilizator]

    Mutu si daca nu joaca un an de zile,tot joaca mult mai bine decat actuala nationala adormita.....PS.Rezervele de la echipele de club se cheama ca ar juca?
  • 0 (4 voturi)    
    Mutu catastrofa (Duminică, 10 octombrie 2010, 17:31)

    Radu [anonim]

    Din cauza lui Mutu a pierdut Romania calificarea din grupele CE de la Zurich in 2008. A ratat cu buna stiinta un 11 m impotriva echipei Italiei unde de fapt si locuieste. Nu mai are ce cauta in nationala!
    • +1 (1 vot)    
      gresit (Duminică, 10 octombrie 2010, 20:58)

      Empire [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Mutu a adus un punct in meciul ala... El a dat celalalt gol in acelasi meci...
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 10 octombrie 2010, 23:06)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      1)In meciul contra Italiei,Mutu a dat un gol fara sa fie ajutat de cineva.Si-a facut singur golul.2)A ratat dar NIMENI altcineva nu avea curajul sa bata lovitura de la 11m pentru ca celorlati le tremurau picioarele...3)Dar oare Mutu era vinovat ca dupa ce a dat gol,Romania in cateva minute a fost egalata?Unde erau fundasii?!
  • +2 (2 voturi)    
    Mutu (Duminică, 10 octombrie 2010, 17:42)

    Octavian [anonim]

    Intamplator am vazut meciul aseara.
    As avea multe de spus referitor la acest meci insa ma opresc la unul singur acum: nu avem atacanti. Si intradevar Mutu este posibil sa ne fi ajutat (din ce imi amintesc la anterioara calificare a cam dat majoritatea golurilor). Excluzand partea cu drogurile, caracterul lui din dimpul si din afara mecurilor ca si jucator de fotbal sunt de aceeasi parere cu Sandu.
    Altfel, partea cu Europenele sunt doar un vis, realitatea s-a vazut aseara.
  • +2 (2 voturi)    
    mutu (Duminică, 10 octombrie 2010, 17:47)

    mitic [anonim]

    e bun la facut copii frumosi ...si la deschis pensiuni parfumate...
    .nea Mircica...ne-ai dus asa de jos cu fotbalul ca nu ne mai vedem din neant....macar nu mai deschide gura....taci si numara lovelele....restul merge de la sine....:)))))))))))
  • -1 (3 voturi)    
    MUTU!!! (Duminică, 10 octombrie 2010, 17:58)

    anonim [anonim]

    bai fratilor nu mai vorbiti aiurea despre mutu el este un adevarat numar 10 .....chiar si drogat cum ee ...prefer sal vad pe el decat ,,o vedeta ,, ca florescu .
  • 0 (0 voturi)    
    Da? (Duminică, 10 octombrie 2010, 18:12)

    uwe [utilizator]

    Dar si Mircea Sandu e foarte important in oricare alta parte decat la Federatie.
  • 0 (2 voturi)    
    Indiferent ce probleme ar fi avut... (Duminică, 10 octombrie 2010, 18:24)

    Motanu [anonim]

    Mutu ramane un jucator de valoare !
    Parerea mea e ca ar trebui primit innapoi la nationala, deoarece are o valoare ca jucator totusi.
    Cat despre situatia care este la nationala in general, vinovat pentru aceasta este razvan lucescu !
  • +2 (2 voturi)    
    Franta / Romania !!! (Duminică, 10 octombrie 2010, 18:41)

    Dan Florin [anonim]

    1 .Valoarea jucatorilor francezi este peste valoarea jucatorilor romani . Sandu Mircea face o declaratie in sensul hai sa ne aflam in treaba :
    Mutu ar fi facut si ar fi dres, o declaratie la viitor ,dar acest pseudofotbalist nu joaca din aprilie , cum ii evaluezi performantele fizice ,tactice si de integrare in colectivul Nationalei ?
    2. Asupra pozitiei de ofsaid am rezerve . Dar
    toti comentatorii nu au recunoscut atat presiunea cat si ocaziile francezilor mult mai numeroase decat ale noastre.
    3 Incalificabil comentariul pro tv post care se considera lider postat cu trei zile inaintea meciului : " ultima sansa , ' 'PE EI PE MAMA LOR '' jenant ca asemenea post tine in functie un asemenea comentator !!! Ce face conducerea pro tv / ? Ce face CNA ? Ne mai miram ca in afara suntem catalogati tigani !!!
  • +1 (1 vot)    
    Excursie pentu C.V....! (Duminică, 10 octombrie 2010, 19:17)

    vali [anonim]

    Excursie la iarba verde...pe iarba stadionului..:!
    ...Inca un meci sub tricoul NATIONALEI ROMANIEI... da bine in C.V., creste valoarea de piata a jucatorului...samsarul isi freaca mainile...procentul creste si el...multumit va fi si antrenorul...nu are importanta rezultatul pentru ei...!
    Pentru noi ?...
    Vom urmari Turneul Final cu calm la TV si vom admira jucatori de fotbal si antrenori de fotbal...!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e prima oara cand samsarii fac echipa. (Duminică, 10 octombrie 2010, 19:47)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui vali

      Iordanescu facea la fel: selecta vedete de maidan la solicitarea samsarilor (fratii becali & Co) pentru CV in timp ce un fotbalist cu un caracter deosebit ca Ioan Timofte (care era lider de echipa la Porto si juca in Liga Campionilor) nu avea loc la nationala. De altfel acelasi lucru e si la Dinamo unde samsarii dicteaza si sluga ... pardon antrenorul executa (cu rezultatele care se vad). Au reusit sa-l traga pe dreapta si a-l scoata din forma chiar si pe golgeterul campionatului trecut din aceleasi motive.
  • 0 (0 voturi)    
    Buuun :ce ne trebuie la Nationala (Duminică, 10 octombrie 2010, 20:14)

    Panthera Roz [anonim]

    Pai noua ne trebuia la nationala de fotbal un portar-poate Ricanu,Lung sau chiar Voinescu,vreo cinci fundasi-Boc (Sandu),stefenescu,Bumbescu poate chiar si Dinu,Lupescu ar fi fost bun (Culae),Ungureanu,Vaisembacher si multi altii,mijlocasi-Dobrin,Boloni,Stoica,Aurica radulescu,Dumitru,Balaci,Beldeanu si ar mai fi;atacanti-Dudu G,Camamataru,Dumitrache ,Dobrin,Piturca,Sandu Neagu,F.Voinea,Lucescu,Iordanescu s.a.Pai alaturi de Mutu si pe astia putea sa-i propuna sandu,ba chiar si pe el se putea autoropune ca tot acelasi efect ar fi avut.Pe de alta parte hai sa comparam ce am avut (si nu l-am trecut pe Hagi,Petrescu,Popescu,Stelea,si toata "generatia de aur".
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Sandu (Luni, 11 octombrie 2010, 10:07)

    Ang [anonim]

    Bai Tataie, tu sa taci si sa - ti scrii demisia. Caci catastrofa de la nationala ti se datoreaza tie! Rezultatele astea au ca si cauza afacerile murdare din care iei tu o groaza de bani!! Din cauza invartelilor tale si ale lui Dragomir a ajuns fotbalul o rusine pt Romania. Demisia Sandule! Taci si nu mai avea tu regrete se gen Mutu, daca vrei rezultate cu nationala promoveaza munca, performanta si calitatea in fotbal, nu vedetismul si drogatii!