Romania lui Sandoi a aratat atitudine, caracter si multa imaginatie in prima repriza a partidei cu Anglia, iar Torje a avut ocazia primelor 45 de minute (bara in prelungiri). Dupa pauza insa, englezii au dominat in special gratie conditiei fizice superioare, iar golurile lui Henderson (63') si Stturidge (83') au anulat reusita lui Hora (71').

"Tineretul" vrea la Euro Foto: AGERPRES

Tricolorii mici au surprins asistenta de pe "Carrow Road" in prima repriza, Neagu (7'), Papp (12'), Gardos (22'), Bicfalvi (26') si Torje (bara - 45') trecand pe langa gol. Romania a prestat un fotbal occidental, care i-a pus de multe ori pe britanici in dificultate chiar si la fazele fixe.

Dupa pauza insa, englezii au fost mai periculosi, iar Henderson (63') si Stturidge (83') au punctat dintr-o jumatate de ocazie. Golul lui Hora (71' - sut deviat usor de apararea gazdelor) pastreaza insa suspansul in privinta echipei care va merge la Euro 2011.

Trupa lui Emil Sandoi a reusit o partida buna in Regat, "tineretul" aratand ca viitorul fotbalului romanesc ar putea suna bine.

Echipe:

Romania: Silviu Lung - Rapa, Papp, Gaman, Barboianu - Gardos, Eric Bicfalvi - Torje, Neagu, Hora - Alexe

Rezerve: Lungu, Matel, Rusescu, Sburlea, Chiriches, Radut

Anglia: Fielding - Muamba, Jones, Smalling, Bertrand - Cleverley, Henderson, Mancienne - Wilshere - Welbeck, Rose

Rezerve: Loach, Lansbury, Albrighton, Cork, Walker, Sturridge, Delfouneso

Disputa de la Norwich va putea fi urmarita in direct pe DolceSport incepand cu ora 21.30. Returul va avea loc la Botosani, pe stadionul "Municipal", in data de 12 octombrie, de la ora 14:30.