U21 Anglia - Romania 2-1/ Naivi in aparare

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 8 octombrie 2010, 20:36 Sport | Fotbal

"Tineretul" vrea la Euro
Romania lui Sandoi a aratat atitudine, caracter si multa imaginatie in prima repriza a partidei cu Anglia, iar Torje a avut ocazia primelor 45 de minute (bara in prelungiri). Dupa pauza insa, englezii au dominat in special gratie conditiei fizice superioare, iar golurile lui Henderson (63') si Stturidge (83') au anulat reusita lui Hora (71').

Tricolorii mici au surprins asistenta de pe "Carrow Road" in prima repriza, Neagu (7'), Papp (12'), Gardos (22'), Bicfalvi (26') si Torje (bara - 45') trecand pe langa gol. Romania a prestat un fotbal occidental, care i-a pus de multe ori pe britanici in dificultate chiar si la fazele fixe.

Dupa pauza insa, englezii au fost mai periculosi, iar Henderson (63') si Stturidge (83') au punctat dintr-o jumatate de ocazie. Golul lui Hora (71' - sut deviat usor de apararea gazdelor) pastreaza insa suspansul in privinta echipei care va merge la Euro 2011.

Trupa lui Emil Sandoi a reusit o partida buna in Regat, "tineretul" aratand ca viitorul fotbalului romanesc ar putea suna bine.

Echipe:

Romania: Silviu Lung - Rapa, Papp, Gaman, Barboianu - Gardos, Eric Bicfalvi - Torje, Neagu, Hora - Alexe

Rezerve: Lungu, Matel, Rusescu, Sburlea, Chiriches, Radut

Anglia: Fielding - Muamba, Jones, Smalling, Bertrand - Cleverley, Henderson, Mancienne - Wilshere - Welbeck, Rose

Rezerve: Loach, Lansbury, Albrighton, Cork, Walker, Sturridge, Delfouneso

Disputa de la Norwich va putea fi urmarita in direct pe DolceSport incepand cu ora 21.30. Returul va avea loc la Botosani, pe stadionul "Municipal", in data de 12 octombrie, de la ora 14:30.

12291 vizualizari

• 0 (2 voturi)
    alaturi de voi (Vineri, 8 octombrie 2010, 20:46)

nae [anonim]

haideti, baieti! se poate, cu toate ca au un lot clar superior noua
    se vede bine la (Vineri, 8 octombrie 2010, 21:41)

nu conteaza [anonim]

ROMANIA - ANGLIA (Vineri, 8 octombrie 2010, 21:48)

vasha [anonim]

Cine dracu a programat meciul asta de fotbal pe DOLCE SPORT...bataie de joc !
    De ce naiba nu-l dati pe tv neptun ...
    Bine ca dau tot felul de meciuri pe canalele de sport ... dar baieti astia nu au loc.
    Rusine sa va fie...
    Si aici, pe net: (Vineri, 8 octombrie 2010, 21:49)

Costica [anonim]

Multumim (Vineri, 8 octombrie 2010, 22:07)

Trecator [anonim] i-a raspuns lui Costica

Se vede excelent
    Viitorul ..joaca bine! (Vineri, 8 octombrie 2010, 23:26)

fantan [anonim]

Bicfalvi si Torje puteau....dar vor mai putea si ACASA!
    Mie mi-a placut ECHIPA...
    Macar ei merita sa se califice...
    Hai baietiii! Cu un 1-0 MERGEM!
    Meci tare urmeaza...oare se va da pe TL7 ABC .? :(((
    Extraordinar !! (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 9:31)

uwe [utilizator]

Asta e cea mai buna veste de saptamana asta: 1-2 cu Anglia. Rezultatul asta ar trebui sa-i faca de rusine pe seniori. Aia nici cu Belarus nu-s in stare. Oare de ce nu le schimba intre ele? Mergem cu juniorii la seniori, si cu selectionata Liga II la juniori.... Ar putea fi surprize mari.
    Echipa puternica (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 9:38)

meteor [anonim]

Anglia mi s-a parut o echipa deosebit de puternica.
    In multe momente mi-a placut chiar mai mult decat echipa "mare" (asa cum am vazut-o la Mondial).
    Si individualitati : Rose, Welbeck, Wilshere...
    Jucatori solizi, conditie fizica excelenta, joc in viteza...
    Repriza a 2-a ne-au calarit efectiv.
    Greu, foarte greu meciul retur de la Botosani...
    Poate numai cu un joc combinativ cu pase rapide la
    firul ierbii sa-i "pacalim"...
    Depinde acum si de modul in care se face
    recuperarea pt ca returul vine foarte repede
    si noi mereu avem probleme cu conditia fizica.
    Oricum , bafta tricolorilor !!!
    PS : macar returul sa fie preluat de o televiziune cu acoperire nationala ca m-am chiorat la computer...
    Una peste alta (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 10:20)

Nervosu' cu nervii [anonim]

s-au miscat binisor baietii.Au avut atitudine si au pus osul.Cu putina atentie se putea si mai mult.La Botosani va fi greu,dar nu imposibil.E diferenta mare intre astia mici si cei mari.La astia mici te uiti si simti ca pot mai mult,la aia mari simti ca nu pot,ca n-au orizont,n-au determinare.Si cand te gandesti ca aseara ceilalti din grupa au facut egaluri,te oftici si mai tare,pt. ca o victorie ne-ar baga automat in carti.Dar cu cine,mai frate...
    Anglia-Romania (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 10:27)

Nae [anonim]

Cred ca in fotbal au ajuns sa comentaze tot felul de NEAVENITI ".
    Ce inseamna " o jumatate de ocazie " , ce mai urmeaza : un sfert de ocazie sau 30% de ocazie . HALAL ZIARISTI !
    Anulari in viitor (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 10:54)

Leibniz [anonim]

"golurile lui Henderson (63') si Stturidge (83') au anulat reusita lui Hora (71')" Suferi la logica! Ar fi foat asa daca Hora ar fi marcat primul!
    Romania a prestat un fotbal occidental.... (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:37)

cititor [anonim]

zice autorul articolului. Pai daca era asa ar fi trebuit sa castigam nu sa pierdem. Occidentalii ne-au cam batut tot timpul, nu neaparat ca erau mai buni, dar au stiut tot timpul sa-si gestioneze mult mai bine sansele si momentele bune, ceea ce la noi nu se pune problema, indiferent de echipa (vezi Steaua) sau de echipa Nationala, chiar in momentele ei cele mai bune, s-au speriat de ceea ce ar fi putut sa realizeze.
    N-avem ambiţ Domne, cum ar zice amicul Caragiale
    Botosani? (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 18:50)

Paul [anonim]

Rezultatul este unul bun pentru deplasare, dar de ce sa jucam returul la Botosani unde probabil din lipsa de nocturna ora meciului a fost stabilita la 14:30!?
    Pentru un meci decisiv puteam se putea juca macar pe la Iasi, Galati, Brasov, Arad.