Franta - Romania, sambata, 22.00

FRF il lasa patru ani - Razvan Lucescu vrea sa plece

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 7 octombrie 2010, 10:33 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu, selectionerul Romaniei
Foto: Reuters
Romania a acumulat doar doua puncte in disputele cu Albania si Belarus, iar partida contra Frantei (de sambata, ora 22.00) a devenit una de totul sau nimic. In pofida startului slab din preliminarii, FRF-ul isi doreste ca Razvan Lucescu sa ramana patru ani la carma primei reprezentative. Raspunsul selectionerului este insa unul clar: va demisiona cand sansele de calificare vor disparea. 

"Imi place sa am continuitate, iar un ciclu de patru ani este perfect. Poate sa ne califice din prima sau, daca nu, va mai primi o sansa. El are o idee fixa, vrea sa demisioneze daca nu mai sunt sanse. Poate-l convinge taica-su. Daca ne facem de ras, depinde de Razvan... Poate ca isi va da demisia. Dar eu raman ferm, il las patru ani" - Mircea Sandu (Fanatik Show).

Clasament Grupa D:
1 Albania 4 puncte (2-1)
2 Belarus 4 (1-0)
3 Bosnia 3 (3-2)
4 Franta 3 (2-1)
5 Romania 2 (1-1)
6 Luxemburg 0 (0-4).

Partida dintre Franta si Romania (contand pentru preliminariile Euro 2012) va avea loc, sambata, 9 octombrie, de la ora 22.00, pe Stade de France din Paris.


Citeste mai multe despre   























1924 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    mai Razvan.... (Joi, 7 octombrie 2010, 10:40)

    srg1 [anonim]

    "Raspunsul selectionerului este insa unul clar: va demisiona CAND sansele de calificare vor disparea. "

    Eu speram sa zici DACA....
    • +2 (2 voturi)    
      Corect.. (Joi, 7 octombrie 2010, 11:13)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui srg1

      aasta sugereaza ca in gandurile lui pe care nu le rosteste ..lucrurile sunt clare.
      I-a scapat vorba...l-a luat gura pe dinainte!!
      Zice o vorba ,care iata ,ce inteleapta e!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Apoi... (Joi, 7 octombrie 2010, 11:08)

    Radu [anonim]

    ... daca n-o scoate un rezultat bun in meciul cu Franta (prin rezultat bun intelegand macar un egal, nu evitarea unui 4-0 sau 5-1) poate sa considere ca sansele de calificare sunt compromise.

    In cazul unei infrangeri, cu 2 puncte dupa 3 meciuri din 10 ar insemna sa castige macar 5 din celelalte 7 ramase. Si cu trendul de acum nu il vad. Asa ca ar fi numai buna pauza pana in martie la urmatorul meci pentru ca un alt antrenor sa pregateasca o noua nationala (a cata?).

    Acum... nici nu stiu ce sa imi doresc: o infrangere a Romaniei care sa duca la demisia lui Razvan si inca un motiv pentru francezi sa faca misto de noi, sau un egal care sa amane demisia pana in martie? Ca de rezistat la presiunea rezultatelor nu il vad!
  • +4 (6 voturi)    
    nu ca ar fi de etnie rom... (Joi, 7 octombrie 2010, 11:11)

    Poliana [anonim]

    dar chiar e cel mai slab antrenor al Nationalei de cand exista aceasta, dar la tupeu, figuri si fitze nu il intrece nimeni....
    • +1 (1 vot)    
      Clasament cu antrenori (Joi, 7 octombrie 2010, 16:14)

      george [anonim] i-a raspuns lui Poliana

      Mi-e teama ca atunci cand l-ai pus pe Lucescu jr. pe primul loc, ai uitat perioada cu Hagi antrenor la Nationala.
      In aparent dezacord cu afirmatia precedenta, imi scot palaria si ma inclin pana la pamant in fata jucatorului care a fost Hagi.
  • +2 (4 voturi)    
    demisie (Joi, 7 octombrie 2010, 11:28)

    obs [anonim]

    Cui ar mai folosii demisia atunci cand nu mai sunt sanse,trebuia sa isi dea demisia dupa primul sau al doilea esec major poate un alt antrenor realiza calificarea,Asa din esec in esec vin ai nostrii pleaca ai nostrii noi ramanem tot ca prostii.Cand isi v-a da demisia conducerea federatie pentru experimentele de la nationala soldate toate cu esecuri.Este clar la nationala e nevoie de un antrenor nu de experimente gen Hagi,Piturca,R.Lucescu unde este un Boloni.
    • +5 (5 voturi)    
      Petrescu sau Boloni (Joi, 7 octombrie 2010, 11:39)

      george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui obs

      Pe altcineva nu vad in momentul de fata iar antrenor strain de calibru nu ne permitem.
      • +3 (3 voturi)    
        antrenor (Joi, 7 octombrie 2010, 12:30)

        obs [anonim] i-a raspuns lui george alexandru

        Da pe locul doi la Petrescu m-am gandit si eu,am impresia totusi ca el isi pune mai bine in valoare calitatile la echipa de club.
  • +2 (4 voturi)    
    daca razvan pleaca fara sa faca nimic... (Joi, 7 octombrie 2010, 11:31)

    cristi [anonim]

    e un nimic, isi va pierde toata credibilitatea.
  • +4 (4 voturi)    
    Daca pierdem cu Franta ar trebui sa plece (Joi, 7 octombrie 2010, 11:38)

    george alexandru [utilizator]

    Sansele ar fi compromise iar echipa ar trebui reconstruita de catre un nou antrenor.
    Pacat de capitatlul de incredere cu care a plecat la drum, s-au pus mari sperante in Rzvan insa din pacate a dezamagit. Asta e, poate data viitoare.
  • +4 (4 voturi)    
    Let us alone! (Joi, 7 octombrie 2010, 12:20)

    helium [anonim]

    Razvan a facut o reconstructie mai mult verbala decat in teren si in cazul in care pierdem calificarea este normala calificarea lui.

    Putem avea solutii din Romania: Dan Petrescu, Sorin Cartu, Ladislau Boloni, Gheorghe Hagi, Nelutu Sabau, Cristi Pustai, etc.
    • +2 (2 voturi)    
      De acord (Joi, 7 octombrie 2010, 13:13)

      etre [anonim] i-a raspuns lui helium

      cu o obiectie, fara Gheorghe Hagi. Cred ca pe el l-ar prinde mai bine un post de conducator de club decat antrenor. Este rigid si incapabil sa-si apropie jucatorii.
  • -2 (2 voturi)    
    Am ajuns la disperare in urma comentariilor (Joi, 7 octombrie 2010, 14:14)

    eu-un-roman [anonim]

    Deci mie imi este clar cu poporul roman.Invidios,depresiv si pesimist.Chiar nu e nimeni sa ofere suport si acestui tanar antrenor?Nu prea ma mai doare pe mine capu' de fotbalul romanesc,dar cu aceasta atitudine de veto nu o sa mai avem performante nici de acum intr-o mie de ani. Din pacate micutul Lucescu nu poate intra el pe teren sa joace si sa avem performanta.Fotbalul e o munca de echipa ,strategie multa,e ca un lant,se rupe veriga se duce si rezistenta.Daca 5 joaca fotbal si restul 6 mananca seminte e o treaba de educatie.Eu inteleg ca antrenorul e sufletul unei echipe,dar sunteti prea exagerati.Daca el nu reuseste si nici altii ,poate ca se datoreaza si acestor critici in mass-media si pe forumuri.Eu propun ca unul dintre forumistii rautaciosi sa treaca la carma Nationalei.De pe margine e usor de comentat.La proba practica e mai greu.Mai dati-o incolo de treaba ca prea exagerati.Puneti-va si voi capul la contributie si inchipuiti-va cum e si practic.De dat din gura e satula Romania de specimene.Suntem un popor ,,teoretician' la proba practica 0.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti pe langa rau de tot! (Joi, 7 octombrie 2010, 19:15)

      goodgirlgonemad [utilizator] i-a raspuns lui eu-un-roman

      Eu cred ca tu n-ai observat ca nationala nu e varza doar de cand a venit Lucescu jr., e varza de mult mai multa vreme, dar el e cel mai cel slab antrenor care a pus capac situatiei.
      "Din pacate micutul Lucescu nu poate intra el pe teren sa joace si sa avem performanta" - pe ce lume traiesti? El nici cand era portarul mediocru de a fost, n-a avut in viata lui vreo performanta. Acu', de ce sa mint, si jucatorii sunt la fel, nu-l intrec in mediocritate nicicum.
      Oricum, nu va faceti sperante pt meciul de sambata. Macar, tot ce poate iesi bun din infrangerea Romaniei de sambata, este demisia lu' Lucescu.
  • -1 (1 vot)    
    @ eu-un-roman (Vineri, 8 octombrie 2010, 2:20)

    Deschide-ti mintea [anonim]

    Nu te mai necaji degeaba,iti dau raspunsul:subiect vizualizat de peste 1500 ori,14 comentarii,marea majoritate dintre postacii respectivi unde vad numele lucescu o iau razna de turbare si posteaza.Nu vin cu solutii ,doar se pricep sa rupa scaune la peluza.Neuronul stingher.Cei multi care nu posteaza,doresc ca Romania sa invinga ca doar de aia au si citit articolul.Si s-o spun pe aia de o stiti si voi:la noi esti un prost daca sustii o treaba care pana la urma ar iesi foarte bine, in schimb esti tareeeee daca o omori din fasa.Nu ar fi bine ca oricare antrenor ar fi sa il sustinem?Dar marea majoritate fac asta.Hai Romania si dovedeste ca poti Razvane.