Chelsea isi continua dominatia in Premier League, Drogba si compania reusind sa invinga pe Arsenal, in derby-ul etapei a saptea, scor 2-0. Manchester City a urcat pe locul al doilea in clasament, in timp ce Liverpool sufera in campionat, fiind invinsa cu 2-1 de nou promovata Blackpool.

Didier Drogba (Chelsea)Foto: Reuters

Arsenal nu a putut profita de ocaziile create in meciul cu Chelsea, iar Drogba a deschis scorul in minutul al 39-lea, fructificand o pasa a lui Ashley Cole. Alex a punctat si el in repiza secunda, aducand lui Chelsea a sasea victore din acest sezon.

Liverpool a primit prima lovitura in meciul cu Blackpool in minutul al zecelea, cand Fernando Torres a fost nevoit sa paraseasca terenul din cauza unei accidentari. Oaspetii au deschis scorul printr-un penalty, executat de Adam, si s-au desprins la 2-0 in minutul 45, prin reusita lui Varney. "Cormoranii" au revenit prin golul grecului Kyrgiakos, insa nu au putut egala pe nou-promovata Blackpool si raman in zona retrogradabila.