Steaua a reusit sa treaca peste dezamagirea din meciul cu Napoli si a invins la scor pe nou-promovatii de la Sportul Studentesc: 4-2. Ros-albastrii au aratat o "pofta de joc" exemplara, asaltand poarta lui Niculescu. Dubla lui Stancu, autogolul lui Patrascu si golul lui Bilasco au adus o binemeritata victorie Stelei, care se pregateste acum pentru marele derby cu Dinamo, din etapa viitoare.

Steaua - Sportul StudentescFoto: Reuters

La finalul partidei, finantatorul Stelei s-a ratat incantat de jocul echipei sale si a dezvaluit ca s-a inteles cu Narcis Raducanu, pentru ca acesta sa preia incepand de luni postul de director sportiv. "Steaua nu poate fi refuzata, iar Narcis Raducan nu a fost greu de convins. Narcis este un caracter urias si un profesionist desavasit, iar cand pasiunea si dragostea se unesc iese un lucru minunat", a declarat Becali. (prosport.ro)

Marius Lacatus, antrenor Steaua: "A fost un joc bun, trei puncte meritate, care ne dau sperante pentru ce va urma si linistea pentru a pregati derby-ul cu Dinamo. Ii felicit pe baieti pentru atitudine, joc si realizari. Sper sa mergem pe acest drum pina la finalul campionatului". (gsp.ro)

Inceputul meciului dintre Steaua si Sportul Studentesc a fost unul fulminant, dupa cinci minute de joc marcandu-se deja doua goluri. Ros-albastrii au fost prinsi pe picior gresit in defensiva in minutul al treilea, Varga deschizand scorul cu un sut de la coltul stang al careului mic, dupa o centrare din lovitura libera a lui Curelea. Replica gazdelor a venit prompt, Stancu trimitand cu capul din patru metri, dupa o centrare a lui Tanase de pe stanga.

Steaua a luat fraiele partidei, iar ocaziile lui Stancu, Bilasco sau Tanase au fost parate foarte bine de portarul Sportului. Norocul l-a parasit insa pe Niculescu in minutul 31, atunci cand a fost invins de o lovitura de cap a coechipierului sau, Patrascu, ce a respins in proprie poarta o centrare de la colt a lui Apostol. Cu increderea la maxim, Steaua mai puncteaza o data pana la pauza, prin o noua combinatie intre Tanase si Stancu, acesta din urma trimitand balonul in plasa din zece metri.

In repriza a doua Steaua incepe "usor distrata", insa isi revine rapid si isi continua asaltul la poarta oaspetilor. Ros-albastrii cer penalty in minutul 62, la un fault asupra lui Bilasco, dar arbitrul Tudor ii acorda atacantului stelist un galben, pentru simulare. Bilasco a reusit sa inscrie primul sau gol pentru formatia din Ghencea, in minutul 67, fructificand o pasa venita de la Bogdan Stancu.

Tabela de marcaj a fost inchisa de Sportul Studentesc, Varga reusind dubla transformand un penalty acordat destul de usor la un contact intre Gardos si Chihaia.

Steaua ia mazim de puncte din etapa a zecea, si egaleaza la puncte pe Rapid in clasament. Urmatorul meci al ros-albastrilor in campionat va fi peste doua saptamani, atunci cand se vor deplasa pe stadionul din Stefan cel Mare pentru "eternul derby" cu Dinamo.

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu, Bonfim, Gardos, Galamaz, Latovlevic, Nicolita, Ricardo, Apostol, Tanase, Stancu, Bilasco

Rezerve: Lungu, Brandan, Radut, Kapetanos, Geraldo, Surdu, Marinescu

Sportul: Niculescu, Ciupe, Patrichi, Ratiu, Cazan, C. Gheroghe, Cruceru, Patrascu, Varga, Ferfelea, Curelea

Rezerve: Viciu, Beta, Lung, Chihaia, Nicola, Postolache, Farmache