Ranieri: Scorul este corect/ Cartu: Am fi putut obtine un rezultat bun

Miercuri, 29 septembrie 2010, 11:04 Sport | Fotbal

Sorin Cartu, antrenor CFR
Claudio Ranieri s-a declarat multumit de evolutia jucatorilor sai in partida cu CFR, tehnicianul italian considerand ca scorul final al disputei (2-1) a reflectat realitatea din teren. De cealalta parte, Sorin Cartu a declarat ca echipa sa a platit tribut ocaziilor ratate. "Am facut un meci bun, iar daca am fi obtinut un rezultat bun, am fi sperat la calificare", a precizat antrenorul roman.

"Scorul corect este cel de pe tabela. Am avut ocazii multe, a fost bine pentru noi. Am jucatori foarte buni si a fost important sa blocam actiunile CFR-ului. Golul marcat de CFR Cluj a relansat jocul. Jucatorii romani sunt foarte, foarte buni. Traore este tanar, are viteza" - Claudio Ranieri (Tvr1).

"Nu vreau sa discut de decizii individuale ale jucatorilor, asa au gandit ei in asemenea momente. Cand ratezi asemenea ocazii, esti taxat. Noi cu barele, ei cu golurile, asta este concluzia pe care pot s-o trag. Roma a meritat sa castige. Am facut un meci bun, dar rezultatul conteaza, punctele adunate, ca sa iei bani, sa mergi mai departe, sa ai glorie, faima. Au dominat, au avut si ocazii bune, dar sa nu uitam ca golul doi este suspect de ofsaid. Departajarea si ruperea echilibrului în teren s-a facut la faza lui Borriello. Daca dai gol in minutul 60, cand a fost bara, altfel ar fi fost desfasurarea, in altfel de presiune ar fi jucat si ei. Puteam sa obţinem un rezultat pozitiv, fara exagerare. Daca am fi obţinut un rezultat bun, am fi sperat la calificare pana in finalul grupelor" - Sorin Cartu (Tvr1).

"Sunt bucuros ca am reusit sa castigam, chiar daca a fost impotriva unei echipe romanesti. Cred ca am dominat meciul de la cap la coada, lasand la o parte cele doua bare ale CFR-ului. Luptand pentru orice minge am reusit sa castigam. CFR e o echipa buna, a facut un meci bun, dar nu este de ajuns. Poate daca ii intrau ocaziile la 0-0, acum se spunea ca Bayern si CFR sunt favorite la calificare. Mingea e rotunda, fotbalul e ciudat, nu se stie niciodata" - Bogdan Lobont (Tvr1).

1889 vizualizari

forma fizica in repriza II, lasa de dorit (Miercuri, 29 septembrie 2010, 11:27)

digi tv [anonim]

vezi ce faci jucatorilor ca in repriza II de prin minutul 65 au cadere fizica, pur si simplu raman stana de piatra pe teren, advesrsarul trecand pe langa ei ca printre jaloane.
    asa s-a dat ieri si primul gol de roma.asa a intors rezultatul si fc tgmures...asa era sa ne egaleze basel..
    inca o chestie, daca s-a stiut ca e lobo in poarta de ce nu s-a tras mai mult pe spatiul portii, ci numai aiurea.
    pacat,ca acum era roma mai slaba si puteam face un rezultat bun.mai incolo,isi revin in forma....
    Cartu - o surpriza placuta (Miercuri, 29 septembrie 2010, 11:58)

gabi [anonim]

Chiar daca nu e in forma acum Roma e o echipa de podium in Serie A. CFR-ul a jucat ca o echipa de mijlocul clasamentului in Serie A si asta e valoarea reala a lotului. M-a impresionat Cartu pentru ca, in afara ca i-a pus bine in defensiva, le-a dat suficient curaj baietilor cat sa joace dezinvolt in ofensiva. CFR e singura echipa serioasa din Romania.
    • +3 (3 voturi)
      Corect (Miercuri, 29 septembrie 2010, 12:32)

none [anonim] i-a raspuns lui gabi

Eu intotdeauna l-am apreciat pe Cartu ca antrenor...
        L-ai apreciat pe (s)Cartu ca antrenor ??? (Miercuri, 29 septembrie 2010, 18:03)

Motanu [anonim] i-a raspuns lui none

Spune-mi si mie...in afara de faptul ca in sezonul trecut a terminat cu pandurii pe locul 15(loc retrogradabil...ce a m-ai facut Cartu ???
        P.S.: Ma refer la performantele lui ca antrenor !
        Asta daca are...LOOOL
    chefeteu' (Miercuri, 29 septembrie 2010, 13:43)

microb barat [anonim]

o facut un meci mai bune decat cel cu basel.
    singura critica, l'a bagat pe de zerbi prea tarziu...
    sper sa'si revina kone, al mare.
  • -1 (1 vot)
    De ce cred ca antrenorul e slab. (Miercuri, 29 septembrie 2010, 14:44)

Moromete [anonim]

Pe mine nu m-a impresionat deloc aseara antrenorul Cartu. Iata de ce:

a) aparare:
    aparatorul cu numarul 15 (cred ca Alcantara il cheama) trebuia schimbat de la mijlocul primei reprize: Roma a avut 3 faze foarte periculoase in prima repriza pentru ca numarul 15 nu a iesit la off-side cu coechipierii; nu doar ca a anulat off-sideul, dar era si departe de a putea interveni el. In final, din cauza lui s-a luat al doilea gol (altfel era offside). Nesincronizarile repetate trebuiau sa ii atraga atentia antrenorului; daca nu avea cu cine-l schimba, macar sa ii fi atras atentia ca greseste.

b) mijloc:
    Greseli constante de plasament. (vizibile cel mai evident la faza primului gol al Romei).

c) atac:
    Lobont e un portat scund, si cu probleme la centrari. Apararea Romei e potrivita, insa CFR-ul avea jucatori inalti. Mai precis, Traore si Rada. Trebuiau fortate cornere cat mai multe, si faze fixe: Culio centreaza destul de precis iar Roma nu avea jucatori suficient de inalti sa se apere la Traore si Rada.

In afara de greselile antrenorului, o carente majora este si faptul ca jucatorilor le lipseste conditia fizica (nu stiu cine i-a pregatit): in finalul primei reprize si dupa min 65 nu mai puteau alerga.

Altfel, un meci rezonabil, intre doua echipe decente, insa departe de a fi bune (oricare dintre echipe ar pierde clar impotriva oricarei echipe spaniole sau engleze din competitie).
    Pacat de rezultat! (Joi, 30 septembrie 2010, 15:11)

gogu-CFT-istu! [anonim]

Asta e fotbalul ! In loc sa ai 2-0 si sa-i punem cu botu pe labe ," SA LE RUPEM FÂŞUUUU !!!!" ,am tras in bara si ne-au dat 2 BOABE in 3 min.