AS Roma - CFR Cluj 2-1/ Ei cu golurile, noi cu barele

de A. S.     HotNews.ro
Marţi, 28 septembrie 2010, 21:08 Sport | Fotbal

Lacina Traore - inca o ratare memorabila
Foto: Reuters
CFR Cluj a pierdut cu 2-1 la Roma, in al doilea joc din Champions League. In cealalta partida a grupei noastre, Basel - Bayern Munchen 1-2. Peste trei saptamani, CFR va juca pe terenul lui Bayern.

CFR Cluj n-a mai repetat miracolul de acum doi ani, cand a reusit sa castige pe "Olimpico". Nu a fost insa foarte departe de a da o noua lovitura - in minutul 30, cand Roma nu se regasea, Traore a nimerit transversala, la o faza pe care ar fi rezolvat-o mai simplu cu o pasa in fata portii, unde astepta Culio.

Acelasi Traore a lovit inca o data bara portii italiene, in repriza secunda, cand a prins un vole napraznic, la care Lobont (titular la Roma) nu a avut reactie.

Din pacate, ocaziile Clujului au trezit... adversarul. Si in prima repriza, cand Nuno Claro a scos cateva suturi formidabile ale lui Vucinici si Totti, dar si in partea secunda, cand Roma chiar a gasit drumul spre gol - Mexes a deschis scorul cu un sut puternic, din careu, dupa o lovitura de colt (69), iar Borriello a majorat de langa Alcantara, doua minute mai tarziu (71).

CFR nu a cedat, a izbutit chiar sa reduca din diferenta prin Rada (79), fundasul reluand in poarta lui Lobont o centrare excelenta a lui Culio. Finalul gaseste echipa clujeana in careul Romei, iar Lobont chiar a muncit pentru a scoate sutul lui Dica (89) sau pentru a bloca incercarea disperata a lui Alcantara (90+2).


Citeste mai multe despre   






















11285 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    LEJER... (Marţi, 28 septembrie 2010, 22:05)

    D [anonim]

    1:1

    CLAR.
    • -3 (9 voturi)    
      DA, (Marţi, 28 septembrie 2010, 22:43)

      INGINERU [utilizator] i-a raspuns lui D

      imi dau si io un mis.... cum naiba sa facem egal? NE RUPE ASHTIA :))
  • +2 (8 voturi)    
    greu dar frumos (Marţi, 28 septembrie 2010, 22:37)

    suporter [anonim]

    Bravo!!!!! portarul Nuno Claro a fost magnific.Am rezistat prima repriza vom vedea in a 2 a repriza ce o sa fie.
    Dincolo
    Basel 1 - 0 Bayern Munich la pauza
    Hai Clujul!!!
  • -13 (19 voturi)    
    Ce sa astepti de la niste ... CARTONARI ??? (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:22)

    SILE [anonim]

    Daca in campionatul intern este vai de mama lor , atunci in ... Europa ???
    ... si unde mai pui ca la acest nivel nu mai pot fi "servite" sau sunt mult prea "subtiri"... VALIZELE pascany-ene !!!
    Am mai spus eu ca imediat ce incep ploile de toamna se uda rau de tot CARTONARII !!!
    DUMNEZEU cu ... mila !
    ... da' eu n-as avea mila !!!
    Sa auzim de bine !
    • +7 (13 voturi)    
      Linisteste-te... (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:31)

      Hey [anonim] i-a raspuns lui SILE

      Nicule, nu-ti mai posta frustrarile pe-aici!
    • +8 (12 voturi)    
      Probleme (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:40)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui SILE

      Cam ai probleme la mansarda.
    • +7 (11 voturi)    
      Ca bine zici (Miercuri, 29 septembrie 2010, 0:30)

      sile [anonim] i-a raspuns lui SILE

      Mai tii minte cand a fost surprins Paszkany alergand cu valiza dupa autocarul adversarilor? Oh, wait...
      • +3 (3 voturi)    
        Raspuns lui Sile (Miercuri, 29 septembrie 2010, 10:16)

        willy [anonim] i-a raspuns lui sile

        Cred ca te referi la valiza cu bani a lui JIJI, doar ca ai schimbat proprietarul.
  • +14 (18 voturi)    
    wow... (Miercuri, 29 septembrie 2010, 0:08)

    helium [anonim]

    In afara de bolnavu de mai sus cred ca toti am vazut un joc bun practicat de CFR, totusi au jucat pe Olimpico contra Romei, nu la Vladikavkaz.

    Se putea si mai bine, se putea si mai rau. Totusi un gust amar dupa 2 bare.
  • +4 (4 voturi)    
    cfr (Miercuri, 29 septembrie 2010, 7:53)

    mitica [anonim]

    daca joaca la fel de bine si in urmatoarele meciuri au locul 3 in grupa.Daca nu era egoismul lui Traore din min 30 poate era alt scor.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat,roma nu era in mare forma.in retur,va fi mai (Miercuri, 29 septembrie 2010, 11:33)

    digi tv [anonim]

    vezi ce faci jucatorilor ca in repriza II de prin minutul 65 au cadere fizica, pur si simplu raman stana de piatra pe teren, advesrsarul trecand pe langa ei ca printre jaloane.
    asa s-a dat ieri si primul gol de roma.asa a intors rezultatul si fc tgmures...asa era sa ne egaleze basel..
    inca o chestie, daca s-a stiut ca e lobo in poarta de ce nu s-a tras mai mult pe spatiul portii, ci numai aiurea.
    pacat,ca acum era roma mai slaba si puteam face un rezultat bun.mai incolo,isi revin in forma....
  • 0 (0 voturi)    
    meciul as roma-cfr cluj (Miercuri, 29 septembrie 2010, 11:45)

    luncasu silviu-cristian [anonim]

    cfr-ul are o echipa valoaroasa,dar parca si-a pierdut ceva din consistenta de acum un an-doi.Sa nu uitam ca AS ROMA,de regula,a inceput mai neconvingator,in ultimele editii,atit Il calcio,cat si Champions League,dar in cele din urma a urcat,incet dar sigur,in campionatul intern,in cupa italiei si-cu mai multa concentrare-avea sansa unei prestatii frumoase in Champions League.Recunosc,sunt un fan infocat al AS ROMA,dar nu pot aprecia jocul foarte bun al celor de la CFR CLUJ.Nu,in ultimul rand,suntem urmasii Romei,fapt evidentiat pegnant de scoala ardeleana,la finele secolului 18. FORZA ROMA!!!