Mircea Sandu: Romania si Ungaria vor sa organizeze Euro 2020 sau 2024

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 28 septembrie 2010, 18:00 Sport | Fotbal

Mircea Sandu
Foto: AGERPRES
Mircea Sandu a declarat, in cadrul unei conferinte de presa, ca Romania intentioneaza sa organizeze Euro 2020 sau 2024 impreuna cu vecinii unguri. "Am depistat opt-noua orase in care sa se construiasca stadioane. Ne-am saturat de arene gen Dinamo sau Giulesti, care nu dau nicio posibilitate de civilizatie", a precizat presedintele FRF.

"Am avut o discutie cu CEO-ul unei multinationale si mi-a spus sa incercam sa sensibilizam impreuna presedintia, guvernul, parlamentul si un alt stat de langa noi cu care sa putem organiza un Campionat European care poate fi in 2020 sau 2024. Am parcurs rapid un contact cu Federatia Ungara de Fotbal, Sandor Berzi, care e in relatii foarte apropiate cu premierul Viktor Orban. Orban a facut 80 de centre la nivelul Ungariei prin facilitati fiscale pentru multinationale, in special Coca-Cola, care a bagat foarte multi bani. Domnul Orban s-a aratat dispus sa inceapa discutiile la nivel de Guvern, pentru ca va fi o decizie politica fara doar si poate", a spus Mircea Sandu.

A trimis o scrisoare si catre premierul Boc

"Am facut o scrisoare si catre primul-ministru, am trimis-o ieri, si asteptam acum care sunt semnalele. Am depistat opt-noua orase in care sa se construiasca stadioane din care sa fie alese cinci-sase orase maxim. Aceste investitii ar ramane in tara asta si ar fi folosite de cetatenii romani. Ne-am saturat de stadioanele gen Dinamo, Giulesti si mai stiu eu care nu ne dau nicio posibilitate de civilizatie", a conchis Mircea Sandu, citat de Mediafax.

Singura competitie fotbalistica organizata de Romania a fost Campionatul European Under 21, in anul 1998.


Citeste mai multe despre   






















1976 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Si eu vreau sa fiu Bill Gates. (Marţi, 28 septembrie 2010, 18:06)

    ms [anonim]

    Sa speram ca pana atunci scapam de nasul si co. Daca nu, vom vedea Euro 2020 la televizor nu in Rromania.
  • +1 (1 vot)    
    Aha ! (Marţi, 28 septembrie 2010, 18:38)

    Motanu [anonim]

    Deci asta era problema datorita careia nu ne-am calificat la turneele finale din 2002,2004,2006 si 2010 !!! Faptul ca nu am fost calificati din oficiu !!!
    Propun celor de la FIFA ca innainte de tragerea la sorti pentru grupele preliminare ale unui turneu final European, respectiv Mondial sa nu m-ai puna nationala romaniei sa joace preliminariile !!!
    Este singura solutie ca sa m-ai vedem si noi romania la un turneu final !!!
    • +1 (1 vot)    
      Motane,ma seci! (Marţi, 28 septembrie 2010, 19:18)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

      Tot timpul scrii "m-ai" aiurea."Sa nu MAI puna..." e corect,omule! "Sa MAI VEDEM"-iar e corect!M-AI inteles?-asa e corect despartit!De ce?Intreaba un motanel de clasa a 5-a.In rest scrii bine,dar ai un fix cu "m-ai" asta!Fara rautate.Ca suntem fiinte blanoase,cu coada,dar si cu minte,nu?!Bafta!
      • -3 (3 voturi)    
        Ma scuzati pentru aberatiile pe care le-am scris ! (Marţi, 28 septembrie 2010, 19:26)

        Pantera Roz [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

        Sunt Pantera Roz, si dupa cum se stie si din film Pantera Roz nu gandeste cand face ceva !
        Imi cer scuze Motane !!!
        • -1 (1 vot)    
          Stiu ca sunt penibil (Miercuri, 29 septembrie 2010, 16:15)

          Motanu [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

          Dar nu ma m-ai pot abtine... Sunt un pic frustrat si revansard, dar asa toti romanii, nu?

          Din luna m-ai ma chinui sa nu m-ai scriu asa, dar daca nu mai fi pus la punct, m-ai ca nu ma apucat nici acum!
  • +2 (2 voturi)    
    trebuie (Marţi, 28 septembrie 2010, 18:49)

    pisti [anonim]

    si el sa-si justifice existenta cumva la federatie nu?
  • +1 (1 vot)    
    te rugam sa ne lasi (Marţi, 28 septembrie 2010, 19:03)

    Dani [anonim]

    mincinashu iese din umbra esecului cu proiectele altora! ne-am saturat de tine dictatorule esti de 20 de ani la frf si ai incurajat numa coruptia si nepotismul, si uite acum ce rezultate avem... te rugam din suflet sa dispari vis urat, vei intra in istorie ca cel mai corupt si al dracu conducator frf
  • -1 (1 vot)    
    Desi e un mafiot, aici Sandu are dreptate! (Miercuri, 29 septembrie 2010, 0:33)

    Kozmin [anonim]

    Si nu numai ca are dreptate, dar e si cam singurul care dovedeste ca are o strategie de dezvoltare a infrastructurii de fotbal din tara noastra.

    Tipul e printre singurii care n-au umblat pe-afara degeaba. Omul nu numai ca a apreciat cum arata stadioanele din Vest, dar e singurul care nu a zis "nu, la noi asta nu se poate face". Dimpotriva. Si-a pus in gand sa avem un stadion la nivel european si nu s-a lasat impresionat de vesnica placa pe care o pun toti romanii de trei lei, "nu sunt bani", sau "de unde bani, ca suntem saraci?", sau "la noi nu se poate face in veci asa ceva", etc...

    Si a incercat sa gaseasca o solutie. Si a gasit-o in formula asta irezistibila pentru orgoliul autoritatilor romane, reticiente sa bage vreo suma mare in ceva de unde nu prea iese spaga.
  • -1 (1 vot)    
    Desi e un mafiot, aici Sandu are dreptate! (II) (Miercuri, 29 septembrie 2010, 1:03)

    Kozmin [anonim]

    Adica in formula cu finala Europa League. Adevarat, omul avea si o pozitie buna la UEFA (v. ajutorul dat lui Platini pentru a castiga sefia institutiei), de care s-a folosit imediat si cu succes. Platini i-a intors serviciul si a oferit Romaniei finala EL din 2012. Si asa s-a ajuns sa se faca stadionul. Ca altfel nu se facea in veci! Tineti minte prin cate furtuni s-a trecut chiar si asa, singurul argument care i-a facut pe politicieni sa nu dea inapoi fiind acela ca ne facem de ras in Europa...

    Acum, ca Stadionul National (fostul Lia Manoliu) e aproape gata, Sandu s-a gandit (in mod corect) ca schema poate fi aplicata din nou cu succes, insa pe o scara mai larga... Adica in toata Romania. Bineinteles ca daca se va ajunge la minunea asta, ca sa primim co-organizarea unui Euro, atunci, pe langa Bucuresti si probabil Cluj, vor mai beneficia de stadioane noi doar inca vreo 4-5 orase, pentru ca dintre cele 6-7 locatii sa se laeaga la final cele 4 stadioane gazda pentru Euro.

    Dar ce avantaj imens ar fi pentru noi. Ganditi-va numai, sa zicem ca noile arene se vor ridica la Craiova, Timisoara, Iasi, Constanta si Brasov.... Dupa ce ar trece acel Euro am ramane cu 7 (sapte!) stadioane de categorie Elite, care (dincolo de joc in sine) ar schimba complet fata fotbalului romanesc. Priviti numai ce se intampla acum in Polonia:

    a. Varsovia http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=552599

    b. Poznan http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=686374

    c. Wroclaw http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=537376

    d. Gdansk http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=552658

    e. Cracovia http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=687000

    f. Chorzow http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=598146

    g. Varsovia (al doilea) http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=716988

    V-ar placea sa vedem si la noi asa ceva?
    • 0 (0 voturi)    
      Merita si Romania un campionat! (Miercuri, 29 septembrie 2010, 10:53)

      razvi [anonim] i-a raspuns lui Kozmin

      Romania pana in 2020 sau 2024 va avea un PIB si o economie dubla sau chiar tripla fata de anul 2010.
      Daca Ucraina care acum o duce mai prost decat Romania organizeaza, si noi vom putea.......si turisti si suporteri vor fii mai multumtiti decat cel din Polonia si Ucraina.
      VOM AVEA MAI MULT DE 500 DE KILOMETRI DE AUTOSTRADA, AEROPORTURI MODERNE.........si romanii mai patrioti decat acum.
      EU VA SUSTIN , STIIND CA ROMANIA NU SE VA FACE DE RAS.
  • 0 (0 voturi)    
    Auzi Nea Sandu... (Miercuri, 29 septembrie 2010, 17:19)

    io [anonim]

    ...dar tu nu mai mori o data???

    Ca si noi astia vii ,dar si mortii s-au saturat de matale!