Marius Lacatus - a treia oara ca in basme

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 27 septembrie 2010, 10:57 Sport | Fotbal

Lacatus, din nou in Ghencea (a treia oara)
Foto: AGERPRES
A jucat pentru Steaua nu mai putin de 14 ani, perioada in care a castigat 10 titluri si sase Cupe ale Romaniei. Este un adevarat idol in randul fanilor din Ghencea, suporterii vazandu-l drept unul dintre jucatorii exponentiali ai ros-albastrilor. Marius Lacatus se intoarce pentru a treia oara pe banca tehnica a Stelei cu speranta ca de aceasta data lucrurile vor sta altfel.

Primul mandat


Pe 28 octombrie 2007, Lacatus devenea pentru prima data antrenorul Stelei. Un vis devenise realitate, atat pentru fostul international, cat si pentru suporterii care-l iubeau. A stat in Ghencea aproape un an (fara sase zile), perioada in care a obtinut 25 de victorii, 9 remize si 11 infrangeri.

A incheiat sezonul pe pozitia a doua, ducandu-o pe Steaua in Champions League dupa o dubla mansa superba contra lui Galatasaray. A hotarat sa paraseasca corabia ros-albastra dupa ce a fost invins cu 5-3 de Lyon in Ghencea (Steaua a condus cu 2-0 si 3-2). 

Al doilea mandat

Chemat intr-o perioada grea pentru club, Lacatus a acceptat sa antreneze din nou in Ghencea pe 15 decembrie 2008. A suparat o parte din fani pentru ca s-a intors la comanda patronului, dar in timp a fost iertat.

A pregatit-o pe Steaua in 14 meciuri, bifand 6 victorii, 5 egaluri si 3 infrangeri. Pe 17 mai 2009, cu doar trei etape inainte de finalul sezonului, a fost demis de Gigi Becali intr-un moment in care Steaua se afla pe locul sapte in clasament. Fata de primul mandat (cand a plecat singur), Lacatus a asteptat sa fie demis. A fost inlocuit de italianul Massimo Pedrazzini.

Cu toate ca a fost indepartat pe usa din dos de catre Gigi Becali, Lacatus a ramas cu sufletul mereu langa echipa, fostul international declarand in mai multe randuri ca ar fi dispus sa preia echipa indiferent de circumstante.

Pe 26 septembrie 2010, patronul Stelei a anuntat ca "Fiara" revine in Ghencea pentru a-l inlocui pe Edi Iordanescu. Este al patrulea antrenor in doar noua etape, Steaua fiind de departe liderul Ligii 1 in ceea ce priveste demiterea tehnicienilor.

Lacatus, performante in Ghencea


In anii petrecuti la Steaua, Marius Lacatus si-a trecut in cont 10 titluri, sase Cupe ale Romaniei, Cupa Campionilor (1986) si Supercupa Europei (1987). A mai bifat de asemenea doua semifinale ale Cupei Campionilor (in anii 1998 si 1989), o finala a Cupei Campionilor (pierduta cu 4-0 in fata Milanului in 1989) si o finala a Cupei Intercontinentale in 1986.


Citeste mai multe despre   























2696 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Laca (Luni, 27 septembrie 2010, 11:01)

    johnier8 [anonim]

    1st
  • +9 (9 voturi)    
    Atit pot exclama... (Luni, 27 septembrie 2010, 11:04)

    Claude [anonim]

    PENIBIL

    Becali George (zis Gigi) traieste in fotbal numai datorita voua: ziaristi slugi, antrenori slugi, salariati slugi si suprteri (o parte) slugi.

    Spalati-va pe cap cu Jiji asta al vostru!
  • -2 (6 voturi)    
    \m/ (Luni, 27 septembrie 2010, 11:04)

    Ronnie [anonim]

    A treia oara va fi cu noroc: bine ai revenit, Marius Lacatus!
    • +5 (5 voturi)    
      Poti sa ii urezi de pe acum (Luni, 27 septembrie 2010, 11:47)

      Hotu [anonim] i-a raspuns lui Ronnie

      si drum bun! Ca totul se petrece asa de repede ca n-ai mai avea timp...
  • +8 (8 voturi)    
    jenibil (Luni, 27 septembrie 2010, 11:28)

    jeni [anonim]

    MA prind la pariul ala care spune ca Laca nu o sa stea mai mult de 5 etape...nu se poate lucra cu oieru'.
    In alta ordine de idei..magarusii de ziaristi de la sport dot ro sunt niste nesimtoizi ... lui bekalu ii era frica sa-l intrebe direct pe Laca daca revine si le-a ordonat alora sa-l intrebe in emisiune...dupa aia la 5 minute l-a sunat bekalu' direct. ha ha ha...
    • 0 (0 voturi)    
      te bagi la un pariu (Luni, 27 septembrie 2010, 13:51)

      ysoagar [anonim] i-a raspuns lui jeni

      ca steaua o sa schimbe pina la sf anului fotbalistic cel putin 10 antrenori?
      cu laca stai bland, 5 etape-s prea mult, ajunge o ingrangere cu napoli si inca unu in campionat si zboara
      imi pare rau de laca ca a acceptat sa vina la steaua si ca iar o sa-l terfeleasca ciobanu in fel si chip
  • +2 (6 voturi)    
    M-am linistit... (Luni, 27 septembrie 2010, 11:38)

    Pantera Roz [utilizator]

    Acum chiar nu ia Steaua campionatul...E clar ca Dan Petrescu a refuzat Steaua-si bine a facut-pt. ca va veni la Nationala dupa ce vom lua bataie in Franta.Ca doar ne-a promis "baiatul lui tata" ca-si da demisia dupa treaba asta.Sper sa nu se razgandeasca.Nu prea vom mai avea sanse la calificare la Euro,dar macar Petrescu va face echipa,de asta sunt sigur.Cat despre Lacatus-ce "fiara " a fost,ce naiv a ajuns...
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Luni, 27 septembrie 2010, 12:02)

    xyz [anonim]

    Pacat, Laca, pacat ca talentul tau si daruirea pe teren nu a gasit echivalent si in inteligenta. Mare pacat, inca un mit al copilariei mele destramat.
  • +2 (4 voturi)    
    ? (Luni, 27 septembrie 2010, 14:20)

    Stelica [anonim]

    Dupa Laca cine urmeaza? :-)
  • +2 (4 voturi)    
    Lacatus face orice pentru .......... bani (Luni, 27 septembrie 2010, 15:07)

    Frankie [utilizator]

    E foame de bani si la el saracu`
  • 0 (0 voturi)    
    Aller guten Dinge sind drei (Marţi, 28 septembrie 2010, 5:54)

    Trojan.H [utilizator]

    De data asta o sa fie cu noroc. Cum ar zice neamtu':
    Aller guten Dinge sind drei.