Ilie Dumitrescu - 40 de zile in Ghencea/ Cine vine secund langa Gigi Becali?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2010, 10:20 Sport | Fotbal

Gigi Becali
Foto: AGERPRES
Dupa doar 40 de zile si 8 meciuri, Ilie Dumitrescu s-a despartit de Steaua, fostul international fiind al doilea antrenor care paraseste Ghencea de la inceputul sezonului din Liga 1 (dupa Victor Piturca). Ros-albastrii schimba tehnicienii pe banda rulanta, iar principala informatie pentru urmatorul antrenor al ros-albastrilor ar fi aceea ca Steaua are nevoie de un secund langa Gigi Becali.

Nu i-a facut pe plac patronului

"Daca intelegea niste lucruri, nu ajungea aici. Eu l-am sunat aseara (n.r. - duminica), la ora 12:00, mi-era si jena sa-i zic. Am vrut sa-l rog din inima sa-l bage pe Brandan pe stanga, unde vrea el, mijlocas, fundas. Nu mi-a zis nimic. L-am sunat si in ziua meciului, vorbisem cu niste oameni care-l cunosc cel mai bine pe Brandan (n.r. - posibil Dan Petrescu) si mi-au zis ca trebuie sa joace pe stanga. Ilie mi-a spus sa nu ma bag, ca stie el mai bine", a declarat Gigi Becali (gsptv) in legatura cu echipa pe care Steaua a avut-o impotriva Astrei.

Nu a cerut niciun ban

A venit gratis, si-a aratat disponibilitatea, dar a plecat dupa doar 40 de zile. Ilie Dumitrescu nu a facut fata "uraganului" numit Steaua, fostul mijlocas platind tribut faptului ca a venit intr-o perioada grea pentru formatia din Ghencea. Al doilea motiv (si cel mai important) ar fi nesupunerea in fata patronului.

"Oricare antrenor vine acum la Steaua va face performanta, dar sa nu fie geniu, sa nu incerce asta. El, Ilie, a incercat sa faca din fotbal pictura si poezie, sa-i mute pe fotbalisti pe alte posturi" - patronul Stelei.
 
Cine vine in locul lui Ilie?

Steaua are mai multe variante pentru postul de antrenor, de la "omul casei" Lacatus si pana la Dan Petrescu si Gabi Balint (ultimele doua mai mult utopice).

Lista antrenorilor din ultimii 10 ani ai Stelei:

Victor Piturca - 2000-2002
Cosmin Olaroiu - 2002
Victor Piturca - 2002-2004
Walter Zenga - 2004-2005
Dumitru Dumitriu - 2005
Oleg Protasov - 2005
Cosmin Olaroiu - 2006-2007
Gica Hagi - 2007
Massimo Pedrazzini - 2007
Marius Lacatus - 2007-2008
Dorinel Munteanu - 2008
Marius Lacatus - 2009
Cristiano Bergodi - 2009
Mihai stoichita 2009-2010
Victor Piturca 2010
Ilie Dumitrescu 2010.


Citeste mai multe despre   






















5386 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    infectul de jiji (Marţi, 21 septembrie 2010, 10:29)

    eu [anonim]

    atat timp cat acest parvenit va ramane la steaua, echipa asta nu va mai avea liniste. i-a umilit pe toti, iar cea mai buna solutie ar fi sa preia el banca tehnica...a facut ce-a vrut din cea mai iubita echipa din romania...pacat
    • +10 (12 voturi)    
      Da-i in ma-sa (Marţi, 21 septembrie 2010, 10:39)

      Jonny [anonim] i-a raspuns lui eu

      Ca toti stiau in ce se baga dar i-a mancat in fund. Toti au crezut ca-l fac ei pe cioban. Isi merita soarta.
    • +3 (5 voturi)    
      Da-i in ma-sa (Marţi, 21 septembrie 2010, 10:39)

      Jonny [anonim] i-a raspuns lui eu

      Ca toti stiau in ce se baga dar i-a mancat in fund. Toti au crezut ca-l fac ei pe cioban. Isi merita soarta.
    • +7 (7 voturi)    
      :) (Marţi, 21 septembrie 2010, 11:16)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui eu

      acum urmeaza sa plece jucatorii pe rand in ordinea in care au cate un meci mai prost.
  • +16 (16 voturi)    
    Vin eu nea Gigi, (Marţi, 21 septembrie 2010, 10:36)

    Cornel de la bloc, [anonim]

    Hai ca vin eu, bag ce jucatori vrei ! pot sa-ti spal si masina si pot sa fac si curat la oi daca ai nevoie!

    da sa stii ca sunt cam scump, io nu vin asa pi moca' si sa ma mai si scuipe jucatorii ca nu joaca cum vrea ei !

    Si daca vrei poate aranjez si ceva, stii mata, ca tot e criza si nu se mai vinde pamanturili di langa Aurel Vlaicu, si vini lumea sati- dea la schimb o masina si ceva bani ca sa ai di benzina !

    Haidi bre, uite adresa mea, si sa scrii, ca io verific:

    oilidilasteaua@yahoo.ro

    Sa-ti las si un SV ?
  • +10 (10 voturi)    
    Gigi e un NIMENI fara STEAUA !!! (Marţi, 21 septembrie 2010, 10:37)

    Frankie [utilizator]

    Gigi nu sta la Steaua pentru ca iubeste acest club. El sta la Steaua pt ca i-a adus notorietate,l-a facut cunoscut, prin Steaua apare pe la TV ziare radio etc.... Daca va pleca de la Steaua, oierul va deveni un neica-nimeni si el e constient de lucrul asta. Oricum a castigat mult mai multi bani din club decat a investit dar asta e partea a 2-a.
  • +5 (7 voturi)    
    ROMANIA TE IUBESC (Marţi, 21 septembrie 2010, 11:01)

    radumx [anonim]

    toti alearga dupa bani,
    ar trebui sa nu mai mearga nici un antrenor la steaua, sa-l lase pe "gigel mare oier" sa pastoreasca de unul singur, dar fiecare antrenor spera sa stea cat mai mult sa muste din cozonac o bucata mare.
    ce sa mai zici
    HAI ROMANIA! oriunde te-ai afla!
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:01)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui radumx

      Mare dreptate ai, Radule! Faptul ca Gigi gaseste in continuare antrenori (si chiar nume mari din fotbalul romanesc) arata cat de mult ducem lipsa ca popor de mandrie si demnitate. Pentru 2 galbeni o dam si pe mama, banu' sa iasa!
    • +1 (1 vot)    
      nu chiar... (Marţi, 21 septembrie 2010, 15:05)

      Fishu [anonim] i-a raspuns lui radumx

      parca Ilie a mers gratis la Steaua...
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 21 septembrie 2010, 11:31)

    florin [anonim]

    Bravo nea Jiji....!!! Tine-o tot asa!!! (un dinamovist)
  • +4 (4 voturi)    
    Gigi "Frunte creata" Becali (Marţi, 21 septembrie 2010, 11:45)

    ion ionescu [anonim]

    Ar fi misto sa fie berbecul antrenor, desi nu cred ca-l duce capul sa faca scoala. Va-nchipuiti cum ar intra el pe la televiziuni si, in calitate de antrenor, ar zice "verticalizare (daca nu i se rupe limba-n gura!), posesie, tactica", iar dupa 5 minute sa intre in direct in calitate de patron si sa spuna: "un antrenor idiot, care nu m-a ascultat si a facut echipa dupa capul lui"?
    Vorbind serios, un om care nu-i in stare sa inchege o fraza mai de Doamne-ajuta, care-si increteste fruntea de-ajunge cat foaia de ziar cand se screme sa lege 2-3 cuvinte, n-are cum sa conduca eficient un asemenea club.
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:14)

    Anonimul [utilizator]

    Nici fanii stelei nu-s departe de comportamentul lui Gigi. Toti antrenorii din ultimii zece ani au fost huliti si li s-a cerut demisia, asa ca stau sa ma intreb, ce doresc fanii, vor un Fergunon, Mourinho? Pentru acesti asa zisi fani niciun antrenor nu e bun.
  • +3 (3 voturi)    
    Meserie! (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:16)

    ion [anonim]

    Meserie, Steaua a avut deja 3 antrenori in 2010. Si anul e inca departe de a se fi terminat. Ajungem la 5? Ajungem la 6?

    Nu inteleg de ce Becali nu trece direct pe banca sa se termine circul. Si o sa fie Jiji antrenor la Steaua forever. Ii compatimesc sincer pe suporterii Stelei..
  • +1 (1 vot)    
    Ciobanu a distrus steaua !!! (Marţi, 21 septembrie 2010, 15:32)

    Motanu [anonim]

    Aceasta persoana nu a fost, nu este si nu va fi niciodata steaua !!!
    Steaua de azi nu m-ai sperie aproape pe nimeni, si asta datorita lui Berbecali !!!
    Trebuie sa i-a cineva o masura neaparat !!!
  • +1 (1 vot)    
    Am gresit (Marţi, 21 septembrie 2010, 21:28)

    Costin [anonim]

    Am gresit..Cand D-l Dumitrescu a preluat echipa, majoritatea comentatorilor au fost de parere ca tehnicianul nu va rezista pina-n Craciun.Nu i-am crezut.Trebuie sa recunosc ca nu ma pricep la fotbal.