Raspunsul Blick dupa mail-urile romanilor: Multe fotografii, care aratau lucruri mult mai rele, nu le-am publicat in ziar, in mod voit

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 10:53 Sport | Fotbal

Clujul, vazut de Blick
Foto: blick.ch
Dupa ce a prezentat Clujul ca pe o satra de tigani, tabloidul elvetian Blick a fost asaltat cu mail-uri din partea romanilor. Un tanar de 22 de ani Cluj a fost mai norocos si a primit un raspuns din partea gazetarilor. "Nu era in intentia noastra sa va discreditam orasul. A fost o scurta prezentare a reporterului nostru inainte de meci. Multe fotografii, care arata lucruri mult mai rele, nu le-am publicat in ziar, in mod voit", au precizat elvetienii, informeaza Ziua de Cluj.

Dupa ce a primit multe mesaje (prin intermediul internetului) de la romanii de pretutindeni, Blick a hotarat sa retraga materialul in care infatisa Clujul ca fiind un oras din lumea a treia in care apa si curentul electric reprezinta un lux.

Un tanar de 22 de ani din Cluj a avut mai mult noroc, iar mail-ul sau adresat elvetienilor a primit un raspuns din partea tabloidului. Trebuie mentionat faptul ca acesta a pretins a fi un consilier al primariei din Cluj, tocmai pentru a capata un statut oficial. Ideea a dat rezultat, iar gazetarii i-au trimis un mail clujeanului.

Raspunsul celor de la Blick

“Nu era in intentia noastra sa va discreditam orasul. A fost o scurta prezentare a reporterului nostru inainte de meci. Multe fotografii, care arata lucruri mult mai rele, nu le-am publicat in ziar, in mod voit. Aveti dreptate, partilor frumoase ale Clujului nu le-am acordat destula atentie. Putem recupera, insa, cu ocazia unui alt articol. Propunere: primarul dumneavoastra scrie un text, pentru BLICK, cu titlul «Acestea sunt partile frumoase ale Clujului!» La asta, o fotografie a primarului inaintea unui loc frumos din oras. Astept cu bucurie raspunsul dumneavoastra pozitiv. Toate cele bune, Rolf Cavalli (redactor-sef Blick)”, a fost raspunsul elvetienilor, informeaza Ziua de Cluj.

Citeste aici toata povestea din Ziua de Cluj.


Citeste mai multe despre   























8996 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    lucky us (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:09)

    easy [utilizator]

    au fost oameni de treaba cei la blick, puteau oare sa ne faca mai de kk decat suntem?! blazat raspunsul, dar cum mama zmeilor sa iesim din marasmul asta? au dreptate cei care au facut studiul oxford analysis...
    • +4 (12 voturi)    
      ehh (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:53)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui easy

      Noi suntem invatati cu replesalii in genul Realitatea si Antena.
      Cred ca e o invatatura de minte pentru jurnalistiii Damboviteni de cum se face meserie....si in acelasi timp si pentru noi, sa invatam ce inseamna presa adevarata, si oameni care au fost crescuti de mici sa aibe bun simt

      Oricum, mi-a placut postarea ta, +1 de la mine! :)
      • +15 (21 voturi)    
        "invatatura de minte pentru jurnalistiii Dambovite (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 13:43)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        care ar fi invatatura aia?

        sa mearga jurnalistii nostri in Basel si sa fotografieze doar homeless-i care dorm inveliti in cartoane prin ganguri si pe sub poduri?

        sa publice in ziarele noastre 40 de fotografii "din basel" dintre care 38 sa fie cu astfel de cersetori (detalii cu gramezile lor de zdrentz, coltul de strada unde closard-ul se pisha, eventual caruciorul de supermarket in care isi tine tot avutul) iar 1-2 sa fie vederi panoramice?

        sa mai precizeze apoi aceiasi jurnalisti damboviteni, in baza realitatii fotografiilor "care nu mint", ca prapastia dintre bogati si saraci e uriasa in basel?

        sau sa zica ziaristii nostri ca saracia este vizibila chiar in centrul orasului basel (asa cum e vizibila si la paris mai ales pe langa jardin des plantes & gare d'austerlitz, asa cum e vizibila si la berlin, chiar pe unter den linden, asa cum e vizibila si la geneva la doi pasi de jardin anglais, sau la amsterdam la nici macar 150 de metri de rijkmuseum etc etc etc)???

        sa fim seriosi! raspunsul Blick este la fel de jignitor ca publicarea acelui material ! in cluj traiesc peste 310.000 + 100.000 de studenti. cati dintre ei seamana cu cei fotografiati de blick la groapa de gunoi de la pata rat? cate case din cluj sau din oricare alta localitate a tarii seamana cu "locuintele" fotografiate de blick?

        cu toate acestea, materialul publicat de blick lasa impresia ca majoritatea clujenilor ar locui in case precum cele din poze & ar arata & trai ca amaratii aia care se hranesc de la groapa de gunoi.

        fara indoiala atat in cluj cat si in basel, paris, londra sau barcelona exista si lucruri mai rele decat cele fotografiate de blick, dar acele lucruri rele, cu toate ca sunt reale, NU sunt reprezentative pentru nici macar unul dintre aceste orase !

        in +, blick nu sters fotografiile de pe site!

        trebuie sa continuam protestul scriind pe adresa redactiei, aici:

        http://www.blick.ch/feedback/feedback
        • +3 (9 voturi)    
          alte mailuri (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 14:23)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

          putem face cunoscuta nemultumirea noastra atat ambasadei Elvetiei la Bucuresti:

          buc.vertretung@eda.admin.ch

          cat si ambasadei Romaniei la Berna:

          ambasada@roamb.ch


          atat ambasadorul Elvetiei la Bucuresti, cat si ambasadorul nostru la Berna trebuie sa isi dea seama de nocivitatea prezentarii unei realitati deformate intr-un cotidian care vinde 260.000 de exemplare pe zi, ceea ce il plaseaza pe locul 2 in topul celor mai bine vandute ziare din Elvetia.

          sunt convins ca cei doi ambasadori isi dau seama de dificultatile de relationare intre cetatenii elvetieni & romani in situatii banale & cotidiene in urma unei astfel de prezentari a tarii noastre. sigur stiu ca un cetatean elvetian mediu, necunoscator al realitatii romanesti, nu poate privi decat cu suspiciune (daca nu cu mila sau cu dispret) un cetatean roman intalnit intr-o situatie oarecare in vest.

          cu siguranta cei doi ambasadori isi dau seama ce e reprezentativ pt noi si ce NU e reprezentativ.

          trebuie sa le cerem sa intervina si ei in vederea scoaterii fotografiilor nereprezentative de pe site-ul blick!
          • +4 (6 voturi)    
            in ny city (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 19:49)

            panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            sunt locuri mult mai nasoale.
            si ei nu le ascund,
            pun pariui ca si prin orasele elvetiene mai potzi vedea nasoale, auzi nasoale.
            daca lumea citeste tabloide, totul e posibil.
            itre timp nyc ramane nyc.
            lasatzi clujul sa ramana clujul nostru.
            apropo, tabloidele sunt pentru cei mai putzin educati poporeni. in america nu se vand la standurile de pressa, ci in supermarketurile alimentare, expuse la casse, langa chewing gum, seminte si alte maruntzisuri. sunt rasfoite da cei ce stau la rand, apoi abandonate in rafturi.
            acolo afli ca obama e in tahiti sau hawaii, ca elvis si'a facut operatzie estetica si ca obama se da cu blici de albit.:-)

            interesant e ca pressa dela noi reia din tabloide, nu stiri adevarate.
            sa faca niscai valuri, sa faca rating.
            dupa interventiile "dure" p'aciea se vede ca mutzi au muscat.

            credetzi, dv. ca pe elvetieni i'ar durea undeva, daca ar aparea ceva nasol despre ei, relatat in libertatea, clik, declik sau cancan birlik.?
            • +1 (3 voturi)    
              cred ca (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 22:07)

              diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui panfil flecaru

              pentru capsunarii nostri nu este un avantaj faptul ca 260.000 de indivizi (oameni obisnuiti, precum capsunarii nostri) afla despre romania doar ceea ce a scris blick. altfel de stiri despre noi & romania cu greu ajung la cei multi si necizelati prin educatie aleasa.

              cred sunt foarte mari sansele ca un elvetian de rând, care stie despre romania doar lucruri de genul celor publicate de blick, sa il discrimineze pe colegul / angajatul sau de origine romana, sa nu-i acorde incredere (se "stie" ca cei saraci sunt hotzi), sa nu ii intinda o mana de ajutor atunci cand capsunarul ar avea nevoie.

              cred ca astfel de articole, tocmai prin publicul pe care il ating, complica nu doar viata capsunarilor nostri, ci a noastra a tuturor.
            • -1 (1 vot)    
              nu e acelasi lucru (Duminică, 19 septembrie 2010, 9:46)

              diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui panfil flecaru

              despre elvetieni, toti romanii stiu numai de bine (ba multi romani isi imagineaza ca Elvetia e chiar mai "paradisiaca" decat e ea in realitate)

              despre romani, mai toti elvetienii stiu numai de rau (multi elvetieni, adica exclusiv cei care nu au fost vreodata pe la noi, sunt convinsi ca Romania e infernal de mizera si de saraca, ceea ce nu corespunde realitatii) si stiu de rau despre noi in urma unor materiale precum cel din blick.

              ps: am scris acest comment pt ca vad ca administratorul forumului a uitat sa publice raspunsul pe care vi l-am dat ieri)
          • -1 (1 vot)    
            daca BLICK VINDE??????? (Duminică, 19 septembrie 2010, 9:45)

            ogi [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            DACA BLICK VINDE 260.000 DE ZIARE/ZI ATUNCI E UN "MARE ZIAR" E CLAR SUNT DE KK SI NU MERITA BAGATI IN SEAMA
            Normal un ziar de la noi trebuia sa faca cea ce au facut ei la cluj.
            La retur sa fotografieze groapa lor de gunoi , sau ei nu fac gunoi etetete.......
            • -1 (1 vot)    
              daca (Duminică, 19 septembrie 2010, 11:15)

              diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui ogi

              daca blick vinde 260.000 de exemplare inseamna ca sunt 260.000 de elvetieni de rand, oameni obisnuiti si fara educatie aleasa (precum capsunarii nostri) care afla despre noi si despre tara noastra doar lucruri care nu sunt reprezentative pt noi.

              in urma unor materiale precum cel publicat de blick, acesti oameni (la care nu ajung alte informatii despre noi) isi fac o parere foarte proasta despre romania si despre cetatenii ei.

              acesti oameni de rand intra in contact cu capsunarii nostri.

              avand in vedere parerea proasta pe care si-o formeaza despre noi in urma acestor informatii, sunt sanse foarte mari ca elvetienii de rand sa-i discrimineze pe colegii / angajatii lor de origine romana, sa nu le acorde incredere, sa le intoarca spatele (asa cum si noi intoarcem spatele tiganilor din romania), sa nu piarda o ocazie de a-i trata cu superioritate si de a-i umili in situatii cotidiene (la locul de munca, in cadrul unei discutii in tren, in vacanta etc).

              printre acesti 260.000 de elvetieni care citesc blick sunt si multi indivizi cu putere financiara & care isi fac vacantele in strainatate. or materiale de genul celor din blick ii tin departe de romania (deci nu aduc bani aici, la noi).
              • +1 (3 voturi)    
                si eu am fost capsunar (Duminică, 19 septembrie 2010, 13:09)

                panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

                in urma cu 25 si mai bine de ani.
                multzi romani din nyc se codeau sa se dea romani, desi ii trada accentul si simplitate vorbirii.
                am intalnit un roman pe care'l chema..o'brien. isi schimbase si numele..
                hai sa'tzi zic doua intamplari cu si despre romani...

                eram in ny, noaptea. nu eram asa familiar du zona si din greseala am intrat pe un sens unic, invers. mi'am dat seama pe la jumatea strazii, care din fericire nu era mai lunga de vreo 500m. pe sensul normal am vazut venind o masina.m'am tras cat am putut pe dreapta sa'i fac loc. ala a incetinit, sa scos capul pe fereastra masinii si a glasuit: it's one way, mai boule ! :-)) exact asa !

                alta, eram in louisiana, dnspre houston spre ny. am oprit la o benzinarie sa'mi fac plinul. ca sa ma dau oleaca grande, am facut apel la franceza de liceu, sa'i arata alauia cine sunt. ala ma ia scurt: de unde esti. din ny, raspund eu prompt, in engleza. el, nu, de unde esti de origine. din romania, i'am spus cinstit.
                aha, acolo avetzi multz tzigani. esti tzigan ? eu: arat a tzigan ?
                ala: pai io n'am vazut niciodata un tzigan. i'am descris un tzigan, cum m'am priceput mai bine...
                la care el, uimit: pai, io credeam ca tzigan inseamna ..nomad...

                si una vesela: in ny, cartierul ridgewood, unde sunt multzi imigrantzi, multzi romani...
                la fereastra unei cofetarii un anuntz scris de mana, cu litere de tipar:
                AVEM CREMSHIT ! pe tava era cremschnit.
              • +1 (1 vot)    
                260 k tiraj (Duminică, 19 septembrie 2010, 13:14)

                panfil [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

                nu inseamna neaparat acelasi numar de cititiori. in tzarile din vest, multa maculatura ramane prin rafturi. de aceiea, cele mai tari tabloide cu vesi "senzationale" raman prin raftui. multe tabloide sunt saptamanale, taman "navalei" citititorilor.
                in buc. pe bancile metrourilor, zac abandonate o multzime de libertatzi, clicuri si cancanuri.
                se citesc intre statzii, in drum spre corvoada...
            • -1 (1 vot)    
              @ogi (Duminică, 19 septembrie 2010, 13:00)

              Some One [anonim] i-a raspuns lui ogi

              Fac gunoi dar nu-l vezi. Din cite stiu eu nu exista gropi de gunoi ci "fabrici" unde se arde gunoiul care nu se poate recicla. Traiesc de citiva ani in Elvetia.

              In mod evident articolul este scris ca sa atraga cititori (elvetieni) nu ca sa informeze... asta e jurnalismul cam pe oriunde in lume
        • +2 (8 voturi)    
          nu vreau sa fiu carcotas (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 16:46)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          dar avand in vedere ca un foto-reporter a putut face 38 de poze (cadre care nu se repeta) cu mizeria si saracia aia mie mi se pare noi noi vrem sa bagam mizeria sub pres facnd atata scandal.

          decat sa facem atata gura impotriva publicatiei nu mai bine facem niste actiuni de curatat mizeria si integrat oamenii aia din fotografii?
          • +2 (4 voturi)    
            bineinteles ca (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 17:13)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui andrei

            trebuie sa-i integram pe acei oameni, insa aceasta integrare nu se poate face doar prin actiuni intreprinse si coordonate de stat, ci si cu ajutorul nostru, al anonimilor. or atata vreme cat noi le intoarcem spatele, cat le punem copiii in ultima banca si-i dam de exemplu negativ, cata vreme ne ferim de a-i angaja pe adulti etc, acei oameni nu se pot intedra. insa asta e alta poveste...

            fapta celor de la blick trebuie combatuta pt motivele pe care le-am expus in postul meu de mai jos ("invatatura e alta"). astfel de materiale dauneaza relatiilor interumane in viata de zi cu zi tocmai datorita faptului ca nu sunt reprezentative pentru societatea noastra.
          • +1 (1 vot)    
            Minciuna (Duminică, 19 septembrie 2010, 11:18)

            Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui andrei

            Sa spui asa ceva despre un oras ca si Clujul,tu ca esti roman...mi se pare o nesimtire crasa.Clujul este un oras frumos,un mixt intre modern si antic,un oras tanar si mereu in miscare.Pai ce sa spunem atunci despre orasele din moldova?unde nu s-a investit nimic,unde economia este la pamant si gradul de pauperitate depaseste media?
          • -1 (1 vot)    
            Nu bai Bula, n-ai dreptate. (Duminică, 19 septembrie 2010, 20:35)

            Jely [anonim] i-a raspuns lui andrei

            Eu sunt roman si ma simt jicnit ca in pozele alea apar doar tigani. Nu toti romanii sunt tigani. Aste e marea nemultumire a majoritatii oamenilor cu cap care au postat.
        • +1 (1 vot)    
          In ce directie la 150m de Rijksmuseum (Duminică, 19 septembrie 2010, 15:22)

          stealth [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          ...ai vazut tu saracie in Amsterdam? Nu de altceva dar sa ma duc sa vad si eu. La 150m de Riks stiu ca e cea mai scumpa strada in schimb:)Daca ziceai de West Amsterdam sau A'dam Bijlmeer mai ziceam, dar nici acolo nu e saracie, ci sunt inapoiati locuitorii proveniti de peste mari. Mai exact, in NL nu exista saracie ca nu-si permit sa lase nimic alandala,,,doar inhabitantii se complac cu modul primitiv la fel ca la noi cu tiganii.
          • 0 (0 voturi)    
            homeless people (Duminică, 19 septembrie 2010, 17:10)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui stealth

            am vazut nu doar in Amsterdam (si nu doar in West Amsterdam, ci de la Vondelpark pana in Oosterdokseiland), ci si in Den Haag, Rotterdam etc.

            cu siguranta in ro proportia de homeless (slum / bidonville) e mai mare decat in nl (unde nu-i vezi in grupuri compacte & familii, ci in grupuscule cu marime variabila, avand intre 2 & 10 indivizi & cu o mai mare mobilitate teritoriala), dar in nici una dintre aceste doua tari ei nu sunt reprezentativi.

            or materialul din blick lasa sa se inteleaga ca ai nostri ar fi reprezentativi.

            nu ti s-a intamplat sa te priveasca olandezii ca pe o minunatie? sau sa "le cada fatza" dupa ce le-ai spus ca esti roman? de ce crezi ca reactioneaza asa daca nu pentru ca in mare parte vestici NU au acces la alte info despre noi decat la cele de genul materialului publicat de blick?
      • +3 (7 voturi)    
        invatatura e alta (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 14:10)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        si nu e atat pt jurnalistii damboviteni (sau doar pt ei), cat e pt noi.

        invatatura e ca noi, anonimii astia "fara influenta" (care au fost certati in nu putine comentarii de catre "realistii" care nu vad in "romanica" decat "kkt" & nimic altceva), i-am putut determina pe cei de la blick sa scoata de pe site un articol jignitor pentru ca nerealist.

        invatatura e ca nu ne mai lasam umiliti, asa cum ne lasam pana in urma cu 4-5 ani, cand nu exista nici macar o singura reactie din partea indivizilor romani in urma publicarii unor astfel de materiale.

        cand spun "umiliti" ma gandesc la ceva foarte concret: am vazut multi romani in vestul europei care efectiv plecau capul atunci cand strainii aduceau vorba despre romania. am cunoscut cetateni romani care se dadeau francezi (daca vorbeau franceza fara accent) sau cehi, bulgari etc daca vorbeau cu accent. am cunoscut cetateni romani care acceptau sa fie discriminati (de catre angajatori etc) din rusinea de a proveni din romania & spunandu-si in sinea lor ca patronul ii poate umili pe buna dreptate pt ca "in romania chiar este mizerie etc". (sigur ca exista, dar e marginala & nereprezentativa pt majoritatea celor ce traiesc in romania)

        toti acesti oameni erau umiliti de catre indivizi care isi facusera o idee despre romani si despre romania in urma unor materiale precum cel din blick.

        toti acesti oameni erau umiliti pentru ca percepeau realitatea in mod deformat, facand confuzie intre esential si ne-esential si luand marginalul drept general.

        toti acesti oameni erau discriminati pt ca nu aveau nici curajul si nici demnitatea de ridica fruntea si de a se face auziti.

        invatatura sa ne fie ca noi, astia multi si anonimi care luam atitudine in fata aberatiilor, NOI putem schimba lucrurile !
        • +1 (1 vot)    
          deci tot NOI... (Duminică, 19 septembrie 2010, 9:27)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          putem schimba si mizeria si saracia oamenilor. putem nu doar sa facem gura ci sa si actionam!
          • +1 (1 vot)    
            intr-adevar (Duminică, 19 septembrie 2010, 11:29)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui andrei

            putem incepe prin:
            - a-i ajuta pe acei oameni care traiesc in mizerie sa-si gaseasca un loc de munca
            - a-i invata pe acei oameni care traiesc in mizerie o meserie (pentru ca majoritatea sunt necalificati)
            - a-i indemna sa-si trimita copiii la scoala & a-i ajuta pe copii cu rechizite scolare + afterschool
            - a-i angaja pe acei oameni care traiesc in mizerie (de exemplu, ca muncitori necalificati in constructii, agricultura etc)
            - a da acelor oameni care traiesc in mizerie posibilitatea materiala de a ne copia obiceiurile (ex: pentru ca ei sa adopte obiceiurile noastre corporale - igiena, medicina etc - trebuie sa dispuna de o anumita baza materiala pe care in prezent NU o au si nici NU o pot avea cata vreme noi nu ii angajam, le intoarcem spatele etc)

            dumneavoastra deja v-ati implicat intr-o actiune de voluntariat?

            sau dumneavoastra sunte dintre aceia care cred ca romania se poate schimba cu glontzul si cu buldozerul?
            • -1 (1 vot)    
              trebuie sa doreasca si ei! (Duminică, 19 septembrie 2010, 16:19)

              george [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

              Vad ca sunteti o persoana educata si in consecinta va voi raspunde cat pot de civilizat.
              Ati incercat concret sa faceti ceea ce propuneti?
              Eu am incercat intr-un domeniu si anume am angajat oameni despre care vorbiti, 6 persoane, nici unul nu mai este in societate fiindca nu au educatia muncii. Cred ca nu este cazul sa dezvolt.
              Cred ca indiferent ce vom face noi, daca ei nu vor si nu vor, eforturile vor fi in zadar.
              Si eu sunt de acord cu ultima fraza a postarii Dvs.!
              Il aprob pe Sarkozy!
              • -1 (1 vot)    
                ati atins esentialul : educatie (Duminică, 19 septembrie 2010, 17:42)

                diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui george

                iar educatie = (in mare) a-l face pe individ sa adopte "lucrurile" X, Y & Z (de la obiceiuri alimentare la orice alt tip de obiceiuri, inclusiv munca sau igiena) carora sa le gaseasca acelasi sens ca cel ce face educatia.

                educatia formala face ca marea majoritate a indivizilor dintr-o societate sa aiba intr-o anumita masura obiceiuri comune care sa le permita sa se inteleaga unii cu altii.

                in momentul in care un individ dintr-un anumit grup cu anumite obiceiuri intra in contact cu un alt individ cu alte obiceiuri, dam de neintelegere.
                ex: obiceiuri alimentare - bunicii mei, obisnuiti cu bucataria noastra, cand au dat la varsta de 65 de ani de branzeturile frantuzesti le-au gasit dezgustatoare. asemenea a fost si cazul dvs cu angajatii respectivi.

                nu e de mirare ca un adult cu anumite obiceiuri diferite de ale noastre refuza munca sau nu o face ca noi (nici noi nu muncim ca nemtii). insa nu e de mirare nici ca acel om a ajuns sa aiba acele obiceiuri cand i s-a intors spatele in mod continuu inca de pe cand era copil & adopta obiceiuri...

                integrarea acestor oameni nu se poate face in 2-3 ani, si nu poate fi facuta nici fara efort din partea noastra & doar din dorinta lor.

                nici nu-si pot dori sa fie ca noi daca noi nu le inculcam aceasta dorinta & daca ei nu au gustat din beneficiile felului nostru de viata. un copil care nu a mancat niciodata Litchi nu-si poate dori din senin sa manance Litchi; la un moment dat s-ar putea sa ajunga sa-si doreasca sa manance asa ceva pt ca i-a auzit pe altii vorbind de Litchi, insa nu e deloc sigur ca o sa-i si placa.
      • 0 (0 voturi)    
        nu ma innebuni! (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 23:53)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        dupa mintiuca ta jurnalism inseamna ca, din 10 lucruri bune si 4 rele, tu sa le prezinti exclusiv pe alea rele? esti ori prost ori ticalos (ori ambele).
  • +5 (17 voturi)    
    Raspuns (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:09)

    gdans [utilizator]

    Ambalat intr-o forma pseudo-diplomatica raspunsul elvetienilor este la fel de rauvoitor ca si prima lor prezentare.
    • +6 (10 voturi)    
      in superioritatea lor (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:43)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gdans

      intr-adevar, lipseste cu desavarsire exprimarea "parerilor de rau" etc.
      • +4 (6 voturi)    
        ha (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:53)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui alex

        elvetienii nu au pareri de rau decat daca le furi ceva. Sunt mandri nevoie mare de cele 3-4 fabrici de ceasuri in care se fac TOATE marcile pe care le stiti si 3-4 fabrici de ciocolata. In rest, aparatele de furat... bancile.
  • +1 (7 voturi)    
    Rusinos (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:49)

    Prebu [utilizator]

    Infrangerea elvetienilor este cu atat mai rusinoasa cu cat ea a venit din partea unei echipe dintr-un oras "de mana a treia" cum spuneti voi. Auzisem de extremismul elvetian dar nu am crezut. Ma bucur ca v-ati dat din nou in spectacol si incep sa cred ca Elvetia nu este nici pe departe populata de cetateni civilizati. Daca jurnalistii aveau o minima cultura ar fi putut difuza imagini din multiplele locuri ale orasului. Ma gandesc ca orasele elvetiene nu au gropi de gunoi si zone rau famate. Este rusinos ce ce ati facut.
  • 0 (4 voturi)    
    ardeti pe elvetieni la bani (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:54)

    gopo111 [utilizator]

    pai Clujule da-i in judecata pe cei de la blick si cu banii luati faceti-va un oras si mai fain, ardeti pe elvetieni ca au bani
  • -2 (6 voturi)    
    coincidenta? (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:59)

    jiji [anonim]

    "Toate cele bune, Rolf Cavalli (redactor-sef Blick)"...sa fie doar o simpla coincidenta faptul ca tipul e de origine italiana???intreb doar...
  • +3 (9 voturi)    
    Cat se poate de elegant (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 12:22)

    Gugu [anonim]

    In primul rand, articolul publicat este o realitate. De ce l-au publicat? Pentru ca era ceva la care nu s- au asteptat sa gaseasca in Cluj. Acestt raspuns e perfect pentru cei s-au simtit lezati de articol, dar care care au decis sa ignore faptele. Solutia la articolul elvetienilor nu era sa trimitem emailuri ci sa ne ducem la locul faptei si sa facem ceva efectiv, nu doar sa dam din gura. Imaginea Romaniei o sa schimbe atunci cand o sa luam atitudine si o sa facem ceva pe langa a da din gura.
    • +2 (2 voturi)    
      Obsesia "imaginii", negarea realitatii! (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 22:33)

      Doru BARBU [anonim] i-a raspuns lui Gugu

      http://dorubarbu.blogspot.com/2009/11/obsesia-imaginii-negarea-realitatii.html

      :Gugule, ne obsedeaza imaginea si ignoram/negam ce e mai important, adica REALITATEA! Asta am incercat sa spun si in articolul meu de pe blog, articol pe care te invit sa-l citesti!
      Numai bine!
    • -1 (1 vot)    
      concret? (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 23:57)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Gugu

      tiganii aia VOR sa stea acolo, nu i-a obligat nimeni sa vina la Cluj (ca nu sunt localnici)! ce vrei, sa-i lasam in strada pe oamenii seriosi, romani sau maghiari, clujeni, care asteapta locuinte sociale de ani de zile, si sa le dam unor tigani pripasiti de prin toata tara? chiar nu-ti crapa obrazul de rusine?
  • 0 (6 voturi)    
    nu va mai agitati (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 12:42)

    I [utilizator]

    ziarele fac profit daca au audienta si stie toata lumea ca nu faci audienta prezentand corect lucrurile. Trebuie sa exagerezi ori intr-o parte ori in cealalta ca sa trezesti "emotii".
  • +3 (7 voturi)    
    Rautate (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 13:02)

    roberto [anonim]

    Evident, multa rautate din partea elvetienilor.

    Este ca si cum ai aseza un articol despre Elvetia cu pozele nazistilor in uniforma militara, care au carat tot ce au confiscat/furat in perioada WW2, in bancile elvetienilor.

    Iar noi sa le acordam dreptul la replica elvetienilor, care sa ne spuna ca bancile lor nu protejeaza banii multor dictatori de mana a 3-a care isi infometeaza/fura propriile popoare sau banii unor speculatori in costume Armani si BlackBerry in buzunar.
  • -1 (5 voturi)    
    bilk-clik sau cum mama naibii (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 13:31)

    Daniel [anonim]

    Probabil ar fi momentul sa prezentam in presa toate suspiciunile de colaborare a Elvetiei cu regimul nazist ... O alta fateta a "civilizatei" Elvetii
  • 0 (6 voturi)    
    sA LE ARATAM DE LA EI CEEA CE EI NU STIU CA AU SI (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 14:06)

    GOGONEA [anonim]

    sA MEARGA SI CINEVA DELA UN TABLOID ROMANESC SI SA POZEZE PERIFERIILE SI GROPILE LOR, CACI SUNT DESTULE MIZERII SI LOA EI, LE-AM VAZUT EU ! sA LE TRIMITEM BLIK-ULUI SI PE MAIL!
    • +1 (1 vot)    
      haha (Duminică, 19 septembrie 2010, 9:59)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui GOGONEA

      buna ideie.
      publicatzi-le pe cancan sau pe libertatea. sa vedem catzi elvetzieni s'ar ofusca.
      ai sa fii surprins de putzinatatea celor carora le-ar pasa de un tabloid.
      caci, un tabloid e un tabloid.
      din tabloide aflii ca ben laden e in hawaii, obama isi da cu crema pe fatza si ca elvis traieste in tahiti.
      sau, ca sarcozea s'a certat cu carla dupa ce s'a pilit cu putin si ca berlusconi a facut-o in trei.
      cea mai buna palma data lui blick birlik socaric era sa fie ignorat.
      acum va recidiva, caci stie ca e luat in seama.
      ignoramus !
  • -6 (8 voturi)    
    ardealui (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 15:13)

    smen [anonim]

    fruncea,ei mai curati si cei mai gospodari mis ardelenii,hahahahahahha
    • +2 (4 voturi)    
      mori de ciuda (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 16:26)

      ringier [anonim] i-a raspuns lui smen

      ca la Cluj e campioana si ca le-a dat o lectie elvetienilor
      • -5 (5 voturi)    
        no (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 17:31)

        smen [anonim] i-a raspuns lui ringier

        ai dreptate mai ardelene,echipa de futbol mai buna ca la voi la cluj mai rar,ghinion ca e ciuca batailor in campionat,no pe se loc se alfla acusica,ii pe la coada
  • +4 (8 voturi)    
    ringier (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 15:24)

    r [anonim]

    Nu va enervati. Cel mai bun raspuns ar fi sa nu mai cumparati nici o publicatie Ringier din Romania. Fitzuica asta apartine de Ringier, asa ca nu mai cumparati Libertatea, Unica, Capital, Evenimentul Zilei, Lumea femeilor, Bolero, TV Mania, TV Satelit, Bravo!!!
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 18:03)

    aaa [anonim]

    nimeni nu sesizeaza ironia in "primarul dumneavoastra scrie un text, pentru BLICK, cu titlul «Acestea sunt partile frumoase ale Clujului!» La asta, o fotografie a primarului inaintea unui loc frumos din oras. Astept cu bucurie raspunsul dumneavoastra pozitiv."?
  • 0 (4 voturi)    
    Mai ce isterie... (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 20:27)

    S [anonim]

    ... I-as fi inteles pe cei de la Monte Carlo daca s-ar fi publicat poze cu cocioabe (false). Asta-i realitatea...elvetienii n-au facut pozele in Banglades ci la Cluj.
  • +1 (7 voturi)    
    Elvetia vs. Romania (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 20:54)

    Schweiz [anonim]

    Mai baieti, voi nu aveti idee despre ce vorbiti. Despre ce vroiati sa scrie, au scris despre ce i-a impresionat. Pozitiv nu avea cu ce sa ii impresioneze, nu este nici un oras in Romania care sa impresioneze placut un occidental, ei au orase mult mai frumoase. Ce i-ar putea impresiona sunt peisajele, dar Elvetienii au si de-astea, si aici oricum nu era cazul, ca era vorba de un oras.
    In rest a ataca Elvetia ca sa folosesti sloganul "ba pe-a matii", nu cred ca e foarte corect. Romania e la ani lumina de Elvetia, ca foarte multe civilizatie, economie, societate... Sa zici ca si in Elvetia sunt asemenea ghetouri inseamna ca nu ai fost niciodata acolo, altul spune ca e stat politienesc, probabil ca respectarea legii inseamna asta pentru el. Elvetia este in primele locuri intr-o multime de topuri, si spre deosebire de Romania sunt pozitive: cea mai competitiva economic tara, ce mai inovativa tara, Zürich al doilea cel mai locuibil oras dupa Viena (5 ani a fost pe primul loc), Zürich cea mai mare putere de cumparare a locuitorilor si sunt multe alte exemple, nu va comparati cu cine nu trebuie, incercati comparatii cu bulgarii si ukrainienii.
    Si cei care zic ca doar ceasuri, ciocolata si banci sunt in Elvetia, puteti sa vedeti topul celor mai puternice branduri din lume. In acest top sunt 5 branduri elvetiene, pentru o tara de 8 milioane de locuitori e destul de mult.
    Incercati sa rezolvati problemele din Romania si apoi cautati probleme in alta parte, e mult mai constructiv. Luati lucrurile ca o critica constructiva si cat timp pozele nu au fost prelucrate in PhotoShop, inseamna ca sunt realitatea, care corecti sa fim o gaseau la marginea oricarui oras de peste 100.000 de locuitori din Ro.
    • 0 (2 voturi)    
      e destul (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 21:47)

      Keris [anonim] i-a raspuns lui Schweiz

      e destul sa zic despre ei ca , pentru a se simti bine , trebuie sa vada mizeria altora . Cand presa vinde mizerie , stiu ce sunt consumatorii respectivei prese . Au avut norocul sa se nasca intr-o tara de prima mina dar nu vad nici o diferenta intre ei si telespectatorii otevisti .
    • +1 (1 vot)    
      Gaurile din svaiter (Duminică, 19 septembrie 2010, 9:53)

      Gogul [anonim] i-a raspuns lui Schweiz

      Mai...Svaiter, amesteci chestii care n-au nicio legatura. Ghiveciul din capul tau e format din "frumusetea orasului", "puterea de cumparare", "topul brandurilor", etc. De fapt ce vrei sa spui? In orice tara exista ghetouri si oameni ai strazii locali. Si mizerie si orice ai vazut in pozele "ziaristilor" svaiteri. Si cine "se rezolvati problemele"? Cu cine vorbesti? Vezi ca exista si in Svaiteria echivalent de Rudotel.
      • +1 (1 vot)    
        Gogu, Gogu greu cu intelegerea (Duminică, 19 septembrie 2010, 15:56)

        Schweiz [anonim] i-a raspuns lui Gogul

        Eu vroiam doar sa arat ce diferenta mare exista intre RO si CH, si penibilitatea in care cad cei care ataca Elvetia pentru acest articol. Te invit in Elvetia sa cauti acele ghetouri de care ziceai, oameni ai strazii mai vezi, 2-3 pe an. Si mizeria esti tot invitatul meu sa o cauti. In legaturile cu gropile de gunoi din Elvetia si tarile germanice in general nu se poate face ici o paralela cu cele din Ro.
        De vorbit, vorbesc cu toti cei care ataca Ch fara a o cunoaste, cred ca te pot include si pe tine. Cred ca e mult mai constructiv sa iti insusesti critica decat sa vezi firele de par (ca paiele ar fi prea groase) din ochii "ceasornicarilor".
        • 0 (0 voturi)    
          sa fim seriosi (Duminică, 19 septembrie 2010, 17:32)

          heinz [anonim] i-a raspuns lui Schweiz

          nici hitler nu si'a permis sa atace ch. :-)

          herr jwaitz, partiicipi la un razboi paralel.
          atia totzi se apara.
          daca elvetzia este asa si pe dincolo, cum de se gasesc pe piatza, in tiraje mari, rahaturi de genul clic, cancan, blick ?!...
          si cum de civilizatul jwaitz isi apleaca ochiul si urechea la gunoaie de pressa ?!
        • -1 (1 vot)    
          ? (Duminică, 19 septembrie 2010, 17:42)

          Gogul [anonim] i-a raspuns lui Schweiz

          Ce sa-mi insusesc? Critica? A cui? A ta privitoare la mine? Esti spalat pe circumvolutiuni taica. Mi-esti indiferent tu si svaiterele tale. Dupa ce-au tras de la toti mortii din WWII pe elvetieni ii lauzi tu? Cum lauda si altii pe nemti care isi trag bunastarea din planul Marshall si banii - miliardele de euro datorate - Romaniei? Vezi-ti de treaba. Esti prea mic pentru un razboi asa de mare.
          • +1 (1 vot)    
            Dormi linistit... (Duminică, 19 septembrie 2010, 18:47)

            Schweiz [anonim] i-a raspuns lui Gogul

            Nu a mea a Blick-ului, si nu tu trebuie sa iti insusesti critica ci cei care mai gandesc ceva in tara. Pe tine te-am supraestimat. Oi fi eu spalat pe circumvolutiiuni, dar macar le am, ale tale nu exista, e totul neted. Probabil ai fost elev eminent la scoala si ai crezut tot ce ti s-a spus, ca din cauza turcilor si a tatarilor Romania a trait si traieste in continuare in Evul Mediu, ca altfel Ro ar fi varful civilizatiei mondiale. Englezii, francezii au avut colonii, nemtii planul Marshall, elvetienii banii mortilor din razboi, doar romanii oropsiti au avut conditii vitrege. Daca te interesezi putin vei vedea ca Ro a primit mai multi bani de la UE prin bani de preaderare decat a fost planul Marshall in valoare actualizata, dar voi vedeti doar ceea ce vreti voi sa vedeti, romanii nu sunt de vina pentru nimic, doar conditiile vitrege.
            De nemti nu stiu ce ai putea sa zici atat de rau cat timp singurele orase de vizitat in Ro sunt cele la construirea carora au participat nemtii/ austriecii (Sighisoara, Sibiu, Timisoara, Brasov...). Am uitat romanii nu aveau timp de construit, ei trebuiau sa se imperecheze cu turcii, evident pentru ca capul plecat sabia nu il taie.
            Pentru rezolvarea unei probleme primul pas e identificarea ei... de asta e bine sa iti insusesti uneori critica, mai ales daca e reala, iar pozele sunt reale, poate doar nu reprezentative.
  • +3 (9 voturi)    
    oriunde poti gasi mizerie (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 21:28)

    Bastirca [anonim]

    daca asta vrei sa gasesti . Poti gasi un grup de alcoolici intr-o crisma sordida elvetiana si sa zici ca aia e Elvetia . Poti populariza 2-3 pedofili elvetieni si sa-i faci emblema Elvetiei . Poti , dar e mizerabil . Dar cel mai mizerabil e ca exista oameni care vor sa citeasca asta , care se hranesc cu asta .
  • 0 (0 voturi)    
    au si ei dreptate (Duminică, 19 septembrie 2010, 1:04)

    elf [anonim]

    e bine de stiut ca presedintele cj cluj baga 60 mil euro intr-un stadion pentru care nu are bani nici sa-l intretina in timp ce actele pentru inchiderea gropii de gunoi de la pata rat (de unde sunt pozele) zac blocate la mediu din ordinul lui Tise (presedinte cj).pentru cei care nu stiu pata rat apartine de cluj napoca si este locuita in totalitate de tigani care aduna resturile metalice pentru mafia locala.desi groapa de la pata rat este inchisa oficial prin directivele europene,acolo inca se mai depoziteaza ilegal gunoiul!pozele prezinta o realitate a noastra si mai ales a clujui si ar trebui sa fim indignati de atitudinea liderilor politici locali care ne vantura proiecte si realizari inutile pe care cheltuiesc banii publici in loc sa rezolve adevaratele probleme ale oamenilor.viitorul stadion din cluj napoca se va numi ALIN PAUNEL TISE ,fraierii vor avea circ iar groapa de gunoi e va extinde pana vom realiza ca e prea tarziu sa mai facem ceva.
  • -1 (1 vot)    
    imaginile din Cluj sunt adevarate? (Duminică, 19 septembrie 2010, 8:49)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    daca nu sunt trucate, despre ce vorbim?

    Clujul este un oras frumos. Tot?
    Iata ca unii ne arata ca "centrul" nu este totul.

    Iubesc Clujul, dar imaginile prezentate sunt adevarate.
  • +1 (3 voturi)    
    facebook - I love Cluj (Duminică, 19 septembrie 2010, 9:09)

    Daniel [anonim]

    Propun sa le trimitem celor de la Blick linkul de pe facebook cu grupul "I love Cluj". Veti gasi acolo peste 1000 de poze absolut superbe.

    PS: sunt clujean. M-am simtit putin umilit cand am vazut pozele celor de la Blick, caci orasul chiar incepe sa arate (mai) bine si niciodata nu a aratat (chiar) asa de rau. Dar trebuie sa recunoastem ca asta e presa de can-can, publica ce se cere. Si oricum, raspunsul lor este peste ce am putea spera sa primim de la o publicatie de la noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Dispret (Duminică, 19 septembrie 2010, 13:00)

    Adrian [anonim]

    In momentul in care ii faci cuiva o astfel de propunere pe langa superioritatea afisata, dispretul e monumental:

    "Propunere: primarul dumneavoastră scrie un text, pentru BLICK, cu titlul «Acestea sunt părţile frumoase ale Clujului!» La asta, o fotografie a primarului înaintea unui loc frumos din oraş. Aştept cu bucurie răspunsul dumneavoastră pozitiv. Toate cele bune, Rolf Cavalli!"

    Replica data occidentalilor oamenilor din lumea a 3-a.

    PS: Respectul nu se castiga prin astfel de metode. Faceti ceva pentru ecologizarea si acelor zone, unde traiesc oameni si vor veni ei sa vada atunci cand ii veti invita.
  • +1 (1 vot)    
    alerta in scweiz (Duminică, 19 septembrie 2010, 14:50)

    FLAVIUS [anonim]

    stiri de ultima ora...........generalul cioaba se afla in mars catre elvetia in fruntea diviziilor sale mecanizate,o divizie aeropurtata se afla deja in alpii elvetieni,pregatind terenul jonctiunii armatei inaripate cu diviziile din franta,spania si italia!bancherii elvetieni deja sapa transee pentru aparare pe cand elvetienii saraci,oprimati de fiscul elvetian ii asteapta pe eliberatori cu ciocolata toblerone si ceasuri rolex..............vom reveni
  • -1 (1 vot)    
    Cine este Blick! (Duminică, 19 septembrie 2010, 22:03)

    Cosmin [anonim]

    Oameni buni BLICK nu este altceva decat un ziar de scandal, precum Cancan sau Libertatea in Romania. Nu prea inteleg motivul pentru care au publicat ghetourile din Romania(Cluj). Ba poate il inteleg e doar o dorinta de senzational, care poate sa alimenteze un pic curentul rasist, acum la mare pret prin Europa de Vest. Vreau sa va spun ca nemti sunt tratati cu un maxim rasism in Elvetia, precum romanii in Italia, daca va vine sa credeti asta.

    Asa ca nu prea are sens sa va agitati prea tare, interesul lor nu a fost sa prezinte Clujul intrun mod corect si cu bune si cu rele, au cautat numai senzationalul.
  • 0 (0 voturi)    
    MAE - ce faci ? (Luni, 20 septembrie 2010, 17:58)

    bgfer [anonim]

    e jobul Ministerul de externe Romanesc sa isi faca datoria si sa apere imaginea Romaniei.

    de platit is bine platiti baietii aia din MAE... de muncit in schimb - nu stie nimeni cat, cum, cand... si pt cine ...

    imaginea unei tari e la fel de importanta ca granitele ei nationale !