CFR Cluj - Basel 2-1 (Champions League)

Elvetienii, dezamagiti: Ne-a batut cea mai slaba echipa din grupa

de A. S.     HotNews.ro
Joi, 16 septembrie 2010, 11:37 Sport | Fotbal

CFR Cluj a ridicat un zid in fata lui Basel
Foto: Reuters
Fotbalistii lui FC Basel nu si-au ascuns frustrarea si dezamagirea, dupa infrangerea suferita pe terenul lui CFR Cluj: "Ma deranjeaza enorm ca am pierdut in fata celei mai slabe echipe din grupa", a spus atacantul Marco Streller.

Streller nu isi poate explica debutul slab in meci, cand Basel a primit doua goluri: "Daca jucam asa, nu batem pe nimeni in Liga Campionilor. E ceva ce oricum nu am mai intalnit - am fost mai buni, posesie mai buna si totusi am pierdut..."

L-a completat mijlocasul Valentin Stocker, marcatorul golului elvetian: "Cand pierzi cu Barcelona, nu e dureros, fiindca adversarul este valoros. Cand pierzi la Cluj, este altceva. Am fost mult mai buni".

Jocurile din prima etapa a grupei E din Champions League:
CFR Cluj - Basel 2-1
Bayern Munchen - Roma 2-0

Etapa urmatoare (28 septembrie)
Roma - CFR Cluj
Basel - Bayern Munchen


Citeste mai multe despre   























8072 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    BRAVO CFR !! (Joi, 16 septembrie 2010, 11:49)

    Surfer [utilizator]

    Intr-adevar e frustrant sa te bata niste provinciali desculti din lumea a 3-a, unde apa si electricitatea sunt un lux...

    Cred ca articolul din fituica aia elvetiana a fost ce mai bun motivator pt echipa !!

    BRAVO SI FELICITARI CFR !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Yes they defeated... (Vineri, 17 septembrie 2010, 2:40)

      Noble [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Those swiss jackasses!
  • +14 (16 voturi)    
    de, fotbalisti (Joi, 16 septembrie 2010, 11:50)

    if0014 [utilizator]

    Au invatat sa citeasca mai tarziu si au ratat fabula cu vulpea si strugurii.
  • +19 (21 voturi)    
    mda (Joi, 16 septembrie 2010, 11:56)

    mno [anonim]

    Domnilor fotbalisti elvetieni eu cred ca i-ati suparat cu ceva pe tiganii aia de i-ati pozat prin cine stie ce fundatura si v-au facut niscaiva farmece. Daca vreti sa aflati de ce ati luat bataie vorbiti cu baietii de la blick ei le stiu pe toate. Apropo daca CFR e cea mai slaba din grupa si v-au batut voi pe unde sinteti ?
  • +12 (14 voturi)    
    mai buni! (Joi, 16 septembrie 2010, 11:57)

    bibi cu [anonim]

    in ce sens au fost mai buni? cel mai bun e cel care castiga pentru ca inscrie mai multe goluri; a avea posesie nu inseamna ca esti mai bun; a te apara bine nu inseamna ca esti slab. Per total Basel a fost mai slaba: a luat doua goluri extrem de rapid si nu a dat decat unul in prelungiri. O repriza intreaga nu a stiut cum sa dea gol.
  • +17 (19 voturi)    
    Greseala (Joi, 16 septembrie 2010, 11:58)

    Ivanu [utilizator]

    Ei sunt cei mai slabi din grupa. Sunt echipele elvetiene favorite in cupele europene si nu stiam noi??
  • +14 (16 voturi)    
    ... (Joi, 16 septembrie 2010, 12:03)

    Gica [anonim]

    "E ceva ce oricum nu am mai intalnit - am fost mai buni, posesie mai buna si totusi am pierdut..."

    Hahaha, asta parca de ieri joaca fotbal! Bine v-a facut Clujul, antipaticilor!
  • +12 (14 voturi)    
    Au mai intalnit ei... (Joi, 16 septembrie 2010, 12:03)

    Eu [anonim]

    ...asa ceva acum cativa ani cand bateau echipe mari desi erau cam cei mai slabi. Nasol cand se intoarce roata si te bat niste cersetori desculti fara apa curenta.
  • +1 (7 voturi)    
    limba la romaneste greu voi scrietii (Joi, 16 septembrie 2010, 12:05)

    limba la romaneste [anonim]

    ...mijlocasul Valentin Stocker, marcatorul golului elvetian: "Cand pierzi cu Barcelona, nu e dureros, fiindca adversarii este valoros. "

    Stimabile A.S. da-ti demisia sau fa un curs intensiv de gramatica limbii romane fiidca demonstrezi lumii intregi ca in clasele primare ai baut cerneala in loc sa o folosesti la altceva mai util.

    "Adversarii" nu "este mai valoros" ci poate "adversarii sunt mai valorosi" sau "adversarul este mai valoros"

    Nu cred ca Stocker vorbeste cu greseli gramaticale ca la bukales.
    • -3 (7 voturi)    
      râde ciob de oală spartă (Joi, 16 septembrie 2010, 12:30)

      heblu [anonim] i-a raspuns lui limba la romaneste

      în cazul ziaristului de la hotnews, e clar că a fost vorba de grabă. în cazul tău, e clar că e vorba de prostie. crasă. dacă mai dai pe aici, te rog să-mi lași un semn, am o colecție de cărți de gramatică, ți le pot împrumuta.
  • +11 (11 voturi)    
    din câte ştiu eu Fotbalul se joacă pe Goluri (Joi, 16 septembrie 2010, 12:05)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    din câte ştiu eu Fotbalul se joacă pe Goluri NU pe impresie artistică ?!
    În rest "vorbe goale"
  • +11 (13 voturi)    
    oftica (Joi, 16 septembrie 2010, 12:11)

    alex [anonim]

    Dupa ce Clujul o sa le dea doua boabe si la Basel, o sa se vada cine e cea mai slaba echipa din grupa...
  • +6 (8 voturi)    
    :) (Joi, 16 septembrie 2010, 12:16)

    calin [anonim]

    Asa se intampla cand iti subestimezi adversarul. Asa si-a luat-o si Roma in trecut. Pacat ca acum Roma stie cum sta treaba cu CFR-ul si nu ii vor mai subestima...
  • +14 (16 voturi)    
    mda (Joi, 16 septembrie 2010, 12:18)

    pds [anonim]

    Ne dispretuiesc atat de mult incat nu sunt in stare sa accepte infrangerea cu demnitate. Sper sa-i batem si la ei acasa.
  • +11 (13 voturi)    
    dezamagire (Joi, 16 septembrie 2010, 12:24)

    radu [anonim]

    Tot ce le pot ura elvetienilor e sa mai fie inca o data dezamagiti dupa meciul cu cfr din retur. Lipsa de eleganta in declaratii nu pare sa fie legata de nivelul de trai.
  • +7 (9 voturi)    
    S-au uitat la alt meci (Joi, 16 septembrie 2010, 12:51)

    Bogdan [anonim]

    decat cel din teren.
  • +5 (5 voturi)    
    Vai de noi.. Toti :) (Joi, 16 septembrie 2010, 13:41)

    expat [anonim]

    Senzational... Am vazut doua echipe slabe din care una norocoasa.
    Cat despre tiganeala pe care o vad elvetieni pe bune pe alocuri in Romania, as putea sa spun ca are corespondent in Elvetia. A vazut la elvetieni comicarii sud-americane specifice anilor 80. Ca sa nu spun tiganeli. In special la numitul Streller. Parca capata mai mult sens dupa ce am aflat ca-l cheama si Marco...
    Iar faptul ca CFR e o echipa slaba, da poate e. Dar ei sunt la acelasi nivel. Ca nu isi dau seama e alta poveste ce tine probabil de egocentrismul specific.
    Pina la urma si ei sunt doar oameni cu greselile lor.
    Mai bine ne-am uita la noi mai intai...
  • +2 (2 voturi)    
    titlul articolului (Joi, 16 septembrie 2010, 14:22)

    luxdesign28 [utilizator]

    Cea mai buna echipa din grupa bate cea mai slaba echipa din grupa. Echipele elvetiene se cred foarte pricepute la fotbal in ultimul timp.
    • -1 (1 vot)    
      realitatea (Vineri, 17 septembrie 2010, 11:37)

      dobrin [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28

      1.Doua echipe slabe.
      2. Meci de judet.
      3. Clujul a terminat meciul in genunchi si e clar mai slaba decat Baselul.
      4. Cand joci acasa daca esti mai bun decat adversarul nu numeri secundele care mai sunt de jucat. Asta a facut Clujul. Clujul este cea mai slaba echipa din grupa. Baselul e pe II.
      5.Prea multi suporteri judeca cu alte parti ale trupului si poate si de asta avem fotbalul pe care-l avem. Cand vom fi in stare sa deosebim realitatea de vis, adevarul de minciuna si dreptatea de strambatate atunci multe se vor schimba. Chiar si fotbalul.
  • +2 (4 voturi)    
    ce scriau elvetienii la gazetele lor!! (Joi, 16 septembrie 2010, 14:35)

    eu [anonim]

    ma bucur din tot sufletul meu! asa merita la articolul care l-au scris despre cluj! si imaginile postate cu tigani si caini morti!! cica asa e clujul....
    pacat ca e pe germana si nu intelegeti dar titlu e asa: "gunoi, case de carton si caini morti" , asa intitulau aticolul "sportiv" despre cluj
    http://www.blick.ch/sport/fussball/championsleague/champions-league-tote-hunde-abfall-und-muell-156554
  • +2 (4 voturi)    
    elWCia (Joi, 16 septembrie 2010, 14:55)

    Mai ofticosilor [anonim]

    Pacat ca s-au retras clujenii in aparare, ca mai inscriau in poarta ofticolsilor elvetieni. Oare ce ar fi declarat daca se termina 4-1? Sunt sportivi sau mazete?
  • 0 (0 voturi)    
    Calmati-va, (Joi, 16 septembrie 2010, 16:15)

    Pantera Roz [utilizator]

    nene,si ziceti mersi ca am castigat.Am jucat 15 minute,in rest ne-au calarit elvetienii,ce dumnezeu...Nu va mai infoiati asa,ca mai sunt meciuri si poate nu mai avem norocul de aseara...Si o sa incepeti sa injurati CFR-ul pe aici...
  • +3 (3 voturi)    
    sorinaccio sa traiasca! (Joi, 16 septembrie 2010, 16:21)

    gimini [utilizator]

    2 goluri si dupa aia autobaza! :)))) Lasa Sorinaccio ca tot asa a luat si Mourinho de 2 ori Champions League! Bravo clujenilor pentru daruirea cu care au luptat!
  • +2 (4 voturi)    
    Asa le trebuie la elvetieni ! (Joi, 16 septembrie 2010, 17:25)

    Motanu [anonim]

    Faceau misto de romani innainte de meci !!!
    Oricum elvetia e cu mult sub noi in Clasamnetul Coeficientilor !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Cine a castigat? (Joi, 16 septembrie 2010, 17:40)

    drak latinu [utilizator]

    Cluj! Cine a pierdut? Echipa din elvetia. Cum s a jucat nu conteaza !! Pana la urma i a cupa cine castiga.
  • +2 (2 voturi)    
    cel mai bun (Joi, 16 septembrie 2010, 18:10)

    gcorneille [utilizator]

    Poate elvetienii or fi buni la gimnastica ritmica, patinaj, sau alte sporturi la care se contabilizeaza impresia artistica. Fotbalul se joaca, inca, pe goluri, daca nu joci nimic si dai un gol mai mult decat adversarul se cheama ca ai castigat. Iar daca dai 2 suturi pe poarta si ambele sunt goluri iar adversarii dau 10 suturi si un gol, se cheama ca ai avut randament 100% fata de cei 10% ai invinsilor. Deci cine e mai slab?
    Si cat de incet la minte sa fii sa spui in gura mare "ne-a batut cea mai slaba echipa"? Pai daca cea mai slaba te-a batut, tu ce echipa esti?
  • +1 (1 vot)    
    Basel (Joi, 16 septembrie 2010, 19:01)

    filip [anonim]

    Basel a jucat bine dar le-a lipsit "ceva", oricum daca CFR mai mergeau in fata le mai dadeau goluri din centrari cu capul, pentru ca toti fotbalistii CFR-ului erau mai inalti cu un cap ca si cei elvetieni, parca erau o echipa de pitici.
    Oricum, CFR a jucat haotic si fara nici o organizare de joc, s-a castigat doar pe calitatile jucatorilor.
    Asta e impresia mea despre meci din stadion.
  • +2 (2 voturi)    
    A castigat CFR dar.... (Vineri, 17 septembrie 2010, 8:18)

    Costica [anonim]

    ...a fost cel mai urat joc de fotbal care l-am vazut ! Nene Cartule, o fi "autobaza" buna de Pandurii dar in cupele europene...Ala n-a fost joc si numai norocul si prostia elvetienilor v-au salvat. Daca mai jucati asa, v-o luati rau caci se razbuna totul...
    Steaua aseara a jucat mult mai bine ca voi si tot si-a luat 4. Va dati seama ce va face o echipa in forma?
  • +1 (1 vot)    
    Degeaba is frustrati. (Vineri, 17 septembrie 2010, 9:41)

    Mar [anonim]

    Meciurile se joaca pe goluri. Punct.