Primarul Clujului: Descrierea elvetienilor este jignitoare, sunt cuvinte nedrepte

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:02 Sport | Fotbal

Clujul, vazut prin ochii elvetienilor
Foto: blick.ch
Sorin Apostu, primarul municipiului Cluj-Napoca, a precizat ca descrierea facuta de cotidianul elvetian Blick orasului pe care il conduce este una nedreapta. "Sunt cuvinte jignitoare, Clujul nu este cel prezentat de elvetieni. In urma acestui material, am hotarat sa nu mai vin la meci", a precizat Apostu pentru Mediafax. 

"Sunt cuvinte nedrepte folosite pentru imaginea municipiului care nu o sa ii faca pe jucatorii echipei FC Basel sa joace mai bine sau mai rau in meciul cu CFR din Champions League. Este o descriere jignitoare si cred ca sunt in asentimentul locuitorilor municipiului cand spun ca sper ca FC Basel sa piarda meciul. Clujul adevarat nu este cel prezentat de ziarul elvetian. Am decis ca in urma aparitiei acestui articol sa nu particip la meci", a spus Apostu.

Jurnalistii de la Blick au descris Clujul ca fiind un oras din lumea a treia, in care apa si energia electrica sunt un lux. In plus, imaginile reprezentative pentru urbe sunt acelea in care apar tigani, vaci pe marginea drumului, munti de gunoaie si case de lemn.


Citeste mai multe despre   






















2656 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    pai (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:15)

    ska [anonim]

    Eu m-as duce la meci sa sustin echipa sa le dea o corectie fair-play.
    Nu m-as duce la ei la meci in Basel!
    • +5 (9 voturi)    
      mesaj de protest (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:47)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui ska

      nu doar primarul Clujului, ci toti romanii care nu traiesc precum oamenii din acele imagini sunt jigniti de Blick.

      chiar daca nu stim germana, le putem scrie in alte limbi (fara injurii) sau le putem trimite un link spre un site cu imagini din Cluj.

      mail de protest aici:

      http://www.blick.ch/feedback/feedback

      pentru completarea formularului de catre cei care nu cunosc germana:
      *Anrede: alegeti Frau (doamna) sau Herr (domn)
      *Mein Thema: subiectul comentariului (ex: Cluj)
      *Mein Text: textul propriu-zis
      *Vorname = prenumele celui ce trimite mesajul
      *Name = numele
      *Strasse = strada
      *PLZ & Ort = nr & cod
      *E-Mail

      cu cat suntem mai multi cei care trimitem mesaje, cu atat mai bine! sa nu ne mai lasam umiliti de publicarea unor astfel de imagini nereprezentative pentru majoritatea oamenilor din tara noastra!
      • +1 (1 vot)    
        Blick Black (Joi, 16 septembrie 2010, 9:01)

        Transilvany [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Multumesc pentru sugestie...eu am trimis feedbackul meu...dupa 16 ani traiti in Cluj nu pot sta nepasator. Insa in ciuda faptului ca jurnalistul nu a prezentat Clujul istoric, e trist totusi ca au reusit sa gaseasca in 2010 asemenea lucruri langa Cluj. Sper sa fie si un semnal de alarma pentru autoritati. Ps: daca vreodata am sa vizitez Baselul, am sa am grija unde am sa fac fotografii...
    • +1 (5 voturi)    
      pozele (Miercuri, 15 septembrie 2010, 20:21)

      tito [anonim] i-a raspuns lui ska

      uitativa la poze si apoi comentati!!!
      Baietii nu au mintit deloc in tot ceea ce spun, au si pozele ca dovada.
      Mai mult UE ne da o groaza de bani pt ca astfel de poze sa nu mai fie la ordinea zilei in orasele din Romania insa nu e Blick, Elvetia, UE ca la noi guvernantii nu depun proiecte pt schimbarea imaginii Romaniei!!!!
      • 0 (4 voturi)    
        Nu chiar (Miercuri, 15 septembrie 2010, 23:22)

        Toader Nambar Uan [anonim] i-a raspuns lui tito

        Si ma crezi ca daca ma duc sa fac poze ale periferiilor si groapei de gunoi a orasului Basel n-o sa fie cu nimic mai sclipitor?!
  • -4 (4 voturi)    
    Asta e (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:26)

    Horia Popa [anonim]

    (null)
  • 0 (6 voturi)    
    Exagerari (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:37)

    Pantera Roz [utilizator]

    de ambele parti.Adevarul e la mijloc,ca de obicei.
  • -1 (5 voturi)    
    adevarul deformat (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:44)

    cosming [anonim]

    Deci partial e adevarat.
    Ar mai trebui adaugat faptul ca strazile se asfalteaza in fiecare an si degeaba.
  • +4 (6 voturi)    
    Ar fi bine ca cfr cluj sa le dea o lectie diseara (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:46)

    Motanu [anonim]

    Si sa castige in elvetia !!!
  • -2 (6 voturi)    
    normal (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:49)

    tot eu [anonim]

    Nu a fost primar boc ?
    Asa face si la guvern,mizerie peste tot.
  • +1 (5 voturi)    
    Mergeti la Zürich (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:54)

    Andradda [utilizator]

    Un reporter istet ar trebui sa mearga la Zürich in zona garii sa fotografieze acolo mizerie, drogati si prostitutie.

    Elvetia e intr-adevar ca o bijuterie insa zona aceea e mai mizerabila decat satrele de tigani pe care le-au vazut ei la Cluj!
    • +3 (5 voturi)    
      Mda (Miercuri, 15 septembrie 2010, 21:06)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Elvetia are si niste zone jegoase.
      Romania are si niste zone curate.

      Trageti singuri concluzia :)
  • -2 (6 voturi)    
    Cainele (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:59)

    Vizitiul [utilizator]

    Este cel mai bun prieten al omului dar nu si invers!
    • +2 (6 voturi)    
      Minusacilor :) (Miercuri, 15 septembrie 2010, 20:36)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Va pomeniti ca alt caine l-a calcat pe ala pe cap nu?

      Oricum au dreptate Elvetienii si evident Romanul fudul, se supara, in loc sa schimbe mentalitatea de jeg (scuipat pe jos, neingrijire personala si a imprejurimilor etc) :)

      Bravo mentalitatilor de "sa ne dea" :)
      • -1 (1 vot)    
        partial au dreptate (Miercuri, 15 septembrie 2010, 22:04)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

        Doar ca Elvetia ca si in restul tarilor din vestul Europei omamenii sunt MATERIALISTI, HOMOSEXUALI, MANDRI, NU SE MULTUMESC CU CE AU...........NUMAI PACATE.

        La noi oamenii sunt mai saraci ca elvetienii dar cu sanse mai ridicate de viata vesnica datorita greutatilor prin care trecem (se stie din biblie ca cei bogati intra mai greu in rai).
        • +1 (1 vot)    
          :) (Miercuri, 15 septembrie 2010, 23:23)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui razvan

          Chiar ca suntem fara scapare in cazul asta!

          Dar ai dreptate cand justifici prostia Romanilor cu indobitocirea religioasa, merg mana in mana.
  • +3 (7 voturi)    
    Obisnuinta (Miercuri, 15 septembrie 2010, 20:45)

    Adrian [anonim]

    Ei nu cunosc astfel de peisaje in Elvetia, fie ele si la periferie. COnsider ca atitudinea lor a fost corecta.

    Imaginile sunt din imprejurimile clujului, ceea ce ei au specificat.

    Sunt uimit ca mai toti sunt socati de ceea ce au aratat ei si nu de imaginile care reflecta adevarata fata a locului.
    • +3 (5 voturi)    
      Corect (Miercuri, 15 septembrie 2010, 20:48)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Acu sa vezi ce minusuri ne luam :) Cu astia defilam!
    • 0 (0 voturi)    
      curat obisnuinta (Miercuri, 15 septembrie 2010, 21:05)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      in postul tau, dar obisnuinta de a inghiti umilintre & obisnuinte de a vedea partea proasta a lucrurilor

      vagabonzi, clochards etc ce traiesc in si din gunoaies se gasesc si in elvetia (de-ai lor, ba exista si o comunitate cu traditie : ) dar aceia nu sunt reprezentativi pt societatea elvetiana deoarece majoritatea elvetienilor traiesc altfel.

      in acelasi fel, imaginile publicate de Blick nu sunt reprezentative pentru Romania: nu gasesti caini morti pe majoritatea strazilor din Romania, nu cocioabele formeaza marea majoritate a locuintelor, marea majoritate a adultilor nu traieste din adunatul fierului vechi iar majoritatea copiilor nu sunt murdari si imbracati in zdrente.

      atitudinea ziaristilor elvetieni este nu doar total gresita, ci jignitoare si umilitoare avand in vedere ca in acel articol au pretins ca in Romania cea mai mare parte din societate traieste in mizeria care se poate vedea in acele imagini.

      este ca si cum, judecand pe baza unor imagini, un roman necunoscator sau rau intentionat ar pretinde ca marea majoritate a elvetienilor sunt drogati / alcoolizati si dorm pe cartoane sub cate un pod sau in vreun gang (asa cum fac closarzii lor).
    • 0 (0 voturi)    
      Yeniche / Jenische (Miercuri, 15 septembrie 2010, 21:19)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Yeniche / Jenische este numele comunitatii de vagabonzi elvetieni / germani de care ziceam anterior (cand am scris, am avut un lapsus & mi-am amintit de numele lor abia dupa ce postasem comentariul).

      aceasta comunitate traieste si azi cam ca tiganii nostri, dar nu sunt tigani, ci europeni get-beget, originari dintr-un spatiu cultural care se intinde pe teritoriul mai multor tari de limba germana: elvetia, germania, belgia, luxembourg si franta (partea nord-estica - germanica).

      insa comunitatea Yeniche / Jenische nu e considerata a fi reprezentativa pentru nici macar una dintre societatile tarilor pomenite mai sus.

      nu poate nimeni nega existenta comunitatii Yeniche / Jenische. dar modul & standardul lor de viata nu sunt reprezentative pentru ceilalti cetateni ai tarilor respective. de ce ar fi reprezentativa pentru noi mizeria din imaginile publicate de Blick? doar pentru ca multi dintre noi s-au obisnuit sa vada doar astfel de imagini "tipic romanesti" publicate in presa occidentala?
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Miercuri, 15 septembrie 2010, 22:39)

    ion voicu [anonim]

    oare e ce i se spune lui apostu "fifty-fifty"?
    te pomenesti ca si astea or fi cuvinte nedrepte...doar ca apartin clujenilor.
    • 0 (0 voturi)    
      trebuia (Joi, 16 septembrie 2010, 18:11)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui ion voicu

      sa apara si postacul retardat voicu, sa comenteze total pe langa subiect.
  • +1 (1 vot)    
    probabil e doar o razbunare... (Joi, 16 septembrie 2010, 0:53)

    Marius [anonim]

    Articol scris in 2008 de un jurnalist clujean:

    http://www.ziuadecj.ro/editorial/nice-country-stupid-people--33917.html