TVR1, ora 21:45

Liga Campionilor CFR Cluj - FC Basel/ Primul test pentru Sorin Cartu

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2010, 12:00 Sport | Fotbal

Sorin Cartu, sanse mari sa ajunga la Steaua
Foto: Agerpres
CFR Cluj incearca sa reediteze miercuri seara debutul fantastic pe care l-a avut in Liga Campionilor 2008/2009, cand i-a invins cu 2-1 pe italienii de la AS Roma. Cu un antrenor venit la echipa cu doar doua zile in urma, clujenii ii intalnesc pe elvetienii de la FC Basel, care au obtinut calificarea in grupa dupa ce au eliminat in preliminarii pe Debrecen si Sheriff Tiraspol.

Clujul se afla la a doua aparitie a sa in grupele Ligii Campionilor, doar opt jucatori din actualul lot al CFR-ului jucand si in sezonul 2008/2009. Cu un antrenor nou, CFR este o necunoscuta pentru elvetienii de la Basel, care au ca scop clasarea pe locul al doilea in grupa.

Sorin Cartu, antrenor CFR Cluj: "Incercam sa abordam meciul ca pe unul normal. Am incredere in jucatorii mei si faptul ca joaca in Liga Campionilor ii motiveaza. Experienta noastra in Liga Campionilor este un avantaj, dar Basel are mai multi jucatori de calitate - Huggel, Streller si Frei - toti cu foarte multa experienta. Trebuie sa fim atenti in special pe final; defensiva noastra trebuie sa fie in alerta. Pe plan personal, Liga Campionilor este un moment important in cariera mea, dar am avut si altele".

Thorsten Fink, antrenor Basel: "Va fi un meci dificil pentru noi deoarece nu stim la ce sa ne asteptam acum ca ei au schimbat antrenorul. In Liga Campionilor nu exista echipe mici. Cluj este o formatie buna si in fotbal e posibil orice. Scopul nostru este sa terminam pe locul al doilea in grupa, chiar daca suntem favoritii numarul trei. Daca ne vom clasa la final pe trei nu va fi o tragedie pentru noi. Nu vreau sa dau nume deoarece prefer mai degraba sa ne concentram pe jocul nostru, dar Cluj are jucatori buni, ca de exemplu numarul 16 (Rafael Bastos)".

Ultima aparitie a ambelor echipe in Liga Campionilor a fost in sezonul 2008/2009. Atat CFR, cat si Basel au incheiat grupa pe ultimul loc. CFR a invins Roma si a remizat cu Chelsea obtinand 4 puncte, in timp ce Basel a obtinut singurul punct dupa o remiza cu Barcelona (1-1) pe Camp Nou.


Ultimele rezultate:

Rapid - CFR Cluj 2-0 (Cassio '58, '90+1)

Young Boys Berna - Basel 2-2 (Jemal '3, Degen '23/ Frei '39, Chipperfield '73)


Echipe probabile:

CFR Cluj: Stancioiu, Rada, Alcantara, Cadu, Panin, Culio, Muresan, Dica, Hora, Bastos, Traore

FC Basel: Costanzo, Inkoom, Atan, Abraham, Safari, Stocker, Shaqiri, Yapi, Huggel, Frei, Streller


Citeste mai multe despre   























3234 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    formatia clujeana (Miercuri, 15 septembrie 2010, 12:38)

    vallya3 [utilizator]

    sant convins ca va debuta cu dreptul...Hai cfr-ul
  • +3 (3 voturi)    
    .. (Miercuri, 15 septembrie 2010, 12:38)

    m [anonim]

    Nu am incredere in cartu. Este unul din cei care nu se remarca prin mari chestii, doar ca trece de la o echipa la alta cum se practica pe la noi si mai incearca cate ceva (sunt satul de numirile si destituirile in cerc inchis care se practica in liga 1. Parca se plictisesc de aceleasi jucarii si le mai schimba intre ei, ca pe surprizele Turbo).

    In alta ordine de idei, declaratia miroase a defensiva pe toata linia. Clar, scorul ideal de care se va trage cu dintii este 0-0. Daca inscriu ei primii, va fi nasol, dar ne vom linisti... Daca inscriem noi primii va fi infinit mai nasol dar ne vom linisti din nou.....
  • +2 (2 voturi)    
    autobaza (Miercuri, 15 septembrie 2010, 14:07)

    bpsrm [anonim]

    hai cu autobaza cartule!
  • 0 (0 voturi)    
    Fac egal. (Miercuri, 15 septembrie 2010, 16:45)

    Pantera Roz [utilizator]

    Si unii si altii sunt speriati,asa ca nu are ce sa iasa altceva decat egal.
  • -2 (2 voturi)    
    Mesaj pentru toti cei de mai sus: (Miercuri, 15 septembrie 2010, 17:37)

    Motanu [anonim]

    cartu nu este un antrenor valoros !
    mare t.e.a.p.a. au luat pazskany si muresan cand l-au numit antrenor !!!
    va intrebati acum care este oare motivul pentru care spun ca est un antrenor slab ???
    este simplu ! anul trecut sorin (s)cartu, a terminat cu pandurii pe locul 15, loc retrogradabil !!!
    e inadmisibil sa numesti ca antrenor o persoana care in sezonul precedent a retrogradat cu o echipa din liga 1!!!(editat de HotNews.ro)
  • +2 (2 voturi)    
    Motane... (Miercuri, 15 septembrie 2010, 19:34)

    menandy [utilizator]

    ...iar bati campii...tu compari lotul pandurilor cu cfr???!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sal (Miercuri, 15 septembrie 2010, 20:03)

    Roby [anonim]

    M-am uitat pe comentariile de mai sus si cred ca sunt cateva aspecte de retinut : Cirtu nu a rupt realemente gura targului la echipe cu pretentii dar acum desi nu recunoste nu va mai putea sa antreneze cum o facea la gruparile modeste la retrogradare, nu stiu daca ambele echipe sunt speriate mai mult cred prudente dar egalul greu poate fi realizat iar cat priveste discutia legata de parcursul modest al Clujului in Liga 1 acesta n-are nici-o legatura cu Liga Campionilor sau cell putin asa sper sa fie....sa speram ca nu ne facem de ras in seara asta si nici maine la Liverpool....
  • 0 (0 voturi)    
    experienta noastra?!? (Miercuri, 15 septembrie 2010, 20:41)

    Un stelist [anonim]

    Daca acestea sunt exact cuvintele dlui Cartu inseamna ca are o mare problema: confunda experienta celor de la CFR cu experienta lui, grav...
    Din cate imi amintesc dl Cartu nu are asemenea experienta experienta dumnealui din ultimii ani se leaga de echipe mici cu aspiratii mari, echipe ce ajung invariabil in zona de baza a clasamentului ligii 1.
  • 0 (0 voturi)    
    CFR (Miercuri, 15 septembrie 2010, 20:47)

    forza cfr [anonim]

    stie cineva unde se poate vedea online? multumesc