FC Barcelona a fost prinsa pe picior gresit de Hercules Alicante, in cea de-a doua etapa din Primera Division. Nelson Valdez i-a redus la tacere pe suporterii de pe Camp Nou, inscriind o dubla in poarta lui Victor Valdes. Rivala Real Madrid nu s-a impiedicat si a castigat cu 1-0 in fata celor de la Osasuna.

Nelson Valdez (Hercules Alicante), dubla impotriva Barcelonei Foto: Reuters

Barcelona a controlat meciul inca de la inceput, dar oaspetii au preluat conducerea in minutul 27. Victor Valdes a parat sutul lui Abraham Paz din interiorul careului, dar mingea a ajuns la Valdez, care a dechis scorul. Villa, Krkic si Pique au trecut pe langa gol, iar Valdez avea sa dea lovitura de gratie in minutul 59, invingandu-l pentru a doua oara in acest meci pe Valdes. Aceasta este prima infrangere pe Camp Nou din Primera Division a Barcelonei, dupa mai 2009.

"Nu am venit aici sa facem act de prezenta. Am profitat de fiecare oportunitate. Am stiut bine ce aveam de facut", a declarat paraguayanul Valdez la finalul meciului.

"Totul costa mult. Ne asteapta un an complicat. Echipa in acest moment nu este la potentialul maxim. Ei au inchis foarte bine culoarele interioare si este complicat sa ataci astfel de echipe solidare. Ne-a lipsit fluiditatea in joc", a fost reactia lui Pep Guardiola dupa meci.

Jose Mourinho a debutat cu o victorie in primul sau meci din Primera Division pe Santiago Bernabeu, Realul impunandu-se cu 1-0 in fata celor de la Osasuna. Singurul gol al partidei a fost marcat de Ricardo Carvalho, in minutul 48.