Unirea Urziceni a produs surpriza in cea de-a saptea etapa a Ligii 1 si s-a impus cu 1-0 in fata Stelei. Disciplinata si bine asezata pe teren, Unirea a ramas cu toate cele trei puncte, singurul gol al partidei fiind marcat de fostul stelist Antonio Semedo. Ialomitenii au inchis foarte bine culoarele spre poarta lui Cernea, cel mai bun jucator al gazdelor fiind Vasile Maftei.

Unirea Urziceni se muta la ChiajnaFoto: Agerpres

Vasile Maftei (Unirea Urziceni): "O victorie cat un campionat! Am castigat meciul cu o echipa formata in cateva zile, un antrenor nou!" (Gsptv)

Ilie Dumitrescu, antrenor Steaua: "Au fost momente bune de joc, am avut ocazii, i-am felicitat pe baieti pentru atitudine si le-am zis ca mergem mai departe. Am vazut atitudine, dorinta, o reactie buna dupa ce am primit gol, insa atat am putut. Responsabilitatea rezultatului este a mea, nu caut niciun fel de scuza. Am tras unele concluzii, ma gandesc ce am de facut si sper sa nu fim afectati prea tare de rezultat". (gsp.ro)

In fata unei echipe extrem de motivate a Unirii Urziceni, Steaua nu a reusit sa-si creeze prea multe faze de poarta in prima repriza. Ros-albastrii au avut posesia, insa culoarele spre poarta lui Cernea au fost inchise. Singura ocazie mare a osapetilor din prima repriza a venit in minutul 34, atunci cand Bogdan Stancu a trimis cu capul in transversala o centrare venita de la Brandan.

Dupa zece minute de la debutul reprizei secunde, Cernea a avut o interventie foarte buna in fata sutului din 5 metri al lui Bilasco. Golul Urziceniului vine in minutul 61, dupa o greseala a defensivei steliste. Semedo preia un balon la marginea careului, trece usor de Latovlevic, Geraldo si Galamaz si fostul stelist inscrie cu un sut la coltul lung, din 13 metri.

Peste opt minute, stelistii cer un hent in careu la Nicu Epaminonda, insa arbitrul nu acorda nimic. Steaua are sansa de a egala in minutul 72, dar lovitura de cap a lui Kapetanos din marginea careului mic trece pe langa poarta, iar Steaua pierde primul meci din acest sezon al Ligii 1.

Echipe de start:

Urziceni (antrenor Octavian Grigore): Cernea, Musat, E. Nicu, Maftei, Tosca, Muzac, Semedo, Todoran, Paduretu, V. Lupu, Rusescu

Rezerve: Balgradean, Vaduva, Bitfoi, Fl. Matei, D. Lupu, Gh. Alexe, Virlan

Steaua (antrenor Ilie Dumitrescu): Tatarusanu, Emeghara, Geraldo, Galamaz, Latovlevic, Onofras, Anghelov, Brandan, Radut, Stancu, Bilasco

Rezerve: Lungu, Gardos, Kapetanos, Nicolita, Surdu, Apostol