De rasul lumii/ Romania, in urma Gabon, Burkina Faso si Coreea de Nord in clasamentul FIFA

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 9 septembrie 2010, 11:00 Sport | Fotbal

Romania, locul 46 in lume
Foto: Reuters
Romania este in continua cadere in clasamentul FIFA al primelor reprezentative, echipa nationala aflandu-se pe locul 46 in lume. Interesant este insa faptul ca primele reprezentative din Gabon (31), Burkina Faso (39) si Coreea de Nord (44) se afla in fata tricolorilor. Ierarhia este condusa de Spania, ibericii fiind urmati de Olanda si de Germania.

Tricolorii au acumulat doar doua puncte in grupa preliminara pentru Euro 2012, echipa pregatita de Razvan Lucescu remizand cu Albania si Belarus.

Aceste rezultate "au aruncat" Romania pe locul 46, cea mai slaba clasare din istorie. In aceeasi situatie se mai afla Franta (pozitia 27), Polonia (locul 66) si Maroc (96).

Clasamentul FIFA:

1. Spania 1824 puncte   
2. Olanda 1663
3. Germania 1490
4. Brazilia 1482
5. Argentina 1351
6. Anglia 1191
7. Uruguay 1182
8. Portugalia 1049
9. Egipt 1034
10. Chile 1004
11. Croatia 998
12. Grecia 973
13. Italia 965
14. Norvegia 958
15. Serbia 945
16. Slovacia 919
17. Paraguay 904
18. USA 899
19. Slovenia 897
20. Ghana 889
........................................
27. Franta 835
.......................................
31. Gabon 768
.........................................
39. Burkina Faso 703
........................................
44. Coreea de Nord 640
........................................
46. Romania 631.


Citeste mai multe despre   























2304 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Bun, totusi (Joi, 9 septembrie 2010, 11:07)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Hai, mai, nu fiti rai ! Avem doar 9 puncte in urma Coreei de Nord, ce pretentii aveti? In urmatoarele meciuri mai obtinem niste egaluri si ne-am scos ! :)
    • 0 (4 voturi)    
      incurajare (Joi, 9 septembrie 2010, 12:13)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      ...presupun ca toate atacurile din presa sunt gandite cu scopul de a motiva echipa sa-si atinga adevaratul potential. ...asta ar fi punctul de vedere corect politic care ii scapa pe toti nevenitii de a-si exprima complexele prin lovirea salbatica a animalelor cazute la pamant.
      Autorul acestui articol este precum individul acela care isi batea calul cu toporul (ca sa il motiveze sa lucreze) facut celebru de toate posturile TV.
      Pacat ca suntem atat de multi in tara asta care iubim sa folosim toporul in felul acesta in loc sa facem ceva constructiv pana la urma tot pentru binele nostru.

      Respect.
    • 0 (0 voturi)    
      clasament fara valoare (Vineri, 10 septembrie 2010, 11:08)

      toto [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      Trecand peste perioada proasta prin care trecem, clasamentul asta e doar statistica fara ceva solid in spate. E vorba de rezultatele din ultimul timp si e usor sa faci puncte daca joci amicale si calificari cu echipe din Africa, unde doar 5, 6 echipe sunt de valoare. Coreea de Nord e pe locul 100. Cei de pe locul 44 sunt colegii din sud, dar pt autorul articolului e totuna, pt el scopul de a scrie ceva negativ e mai important.
  • +3 (5 voturi)    
    Aveti rabdare se poate si mai rau... (Joi, 9 septembrie 2010, 11:08)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    Mai sunt inca cateva tari care merita sa ne-o ia inainte!

    O sa scoatem din nou capul in lume de-abia peste minim 5 ani!
  • +3 (7 voturi)    
    Sandu & Dragomir (Joi, 9 septembrie 2010, 11:12)

    ttus [anonim]

    degeaba dam vina pe Razvan Lucescu, el culege doar "fructele" Federatiei lui '"Nasu" si Ligii lui Mitica
  • +6 (6 voturi)    
    Nu ma pricep la clasamente (Joi, 9 septembrie 2010, 11:14)

    Adi [anonim]

    Dar pot zice cu siguranta ca asta e cea mai slaba echipa nationala a Romaniei de cand urmaresc eu fenomenul fotbalistic. Nu leaga nimic, sunt praf atat colectiv cat si individual.
    Ce-i mai rau e ca in zare nu prea se vede nimic bun.
  • +3 (3 voturi)    
    atata timp (Joi, 9 septembrie 2010, 11:23)

    ska [anonim]

    cat cu parerea isi dau cei din familia becali...si au si influenta in fotbal nu o sa vedeti mari performante
    Sunt niste amatori incapatanati sa isi dea importanti...
    Eu zic ca mircea sandu + lucescu jr sunt de preferat unor astfel de specimene
  • +1 (3 voturi)    
    Terminati,dom'le, (Joi, 9 septembrie 2010, 11:34)

    Pantera Roz [utilizator]

    cu clasamentele astea.Baietii de la Nationala si Juniorul "e" fiinte sensibile si simtitoare si chestiile astea le dauneaza la moral.Ei "are" nevoie de liniste si incredere.Cativa ani.Pana cand vom sari peste pragul psihologic de 100.Dupa aia vom fi mai relaxati.
  • +3 (3 voturi)    
    Este logic daca ne uitam la formula de calcul (Joi, 9 septembrie 2010, 11:34)

    zwilling [anonim]

    Conform wikipedia, se iau in calcul numai rezultatele din ultimii patru ani, meciurile mai recente avand o pondere mai mare.

    Cum nationala a jucat mai mult meciuri amicale si de calificare, iar turneele finale (mondial si european) le-am vazut mai mult la tv, ar trebui sa fim multumiti ca nu suntem mai jos.

    In plus sistemul de calcul a fost schimbat de cel putin doua ori din 1990 si pana azi. Probabil ca datorita unor formule de calcul ce nu prea reflectau realitatea ajunsese Romania asa sus in clasamentul FIFA.
  • 0 (2 voturi)    
    da din pacate (Joi, 9 septembrie 2010, 11:42)

    serbancrisansergiu [anonim]

    atata vreme cat nu se munceste si nu exista interesul pentru a face ceva pentru a revigora echipa tot ce-i posibil sa fie si mai rau .....ramane de vazut chiar nu se trezesc????????????????!!!
    • -1 (3 voturi)    
      ...vorbeste (Joi, 9 septembrie 2010, 12:14)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui serbancrisansergiu

      un fost international care a castigat multe trofee ...in fotbal. Cand vorbeste experienta, te doboara, ce mai.
  • +1 (1 vot)    
    stam destul de bine (Joi, 9 septembrie 2010, 12:38)

    cititor hotnews [anonim]

    Avem 631 de puncte.
    Inca nu suntem repetenti.
    Ca sa ramai repetent,iti trebuie mult mai putine puncte.
    M.Sandu va da o declaratie prin care va sustine spusele mele.
    Doar stam bine la organizare,declara si lucescu.
  • +1 (3 voturi)    
    gibonul... (Joi, 9 septembrie 2010, 13:38)

    je [anonim]

    Ne mai si miram ca suntem sub Gabon cand nationala este antrenata de un gibon cu cercel in ureche...
    • 0 (0 voturi)    
      Atitudine (Joi, 9 septembrie 2010, 16:08)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui je

      O sa spuneti ca si cu cercel si fara cercel in ureche tot aia era. Va spun ca nu este asa. Banca echipei nationale nu e bar, discoteca, club sau ce orice altceva de genul asta. Cercelul ala reprezinta atitudinea fata de viata, fata de munca, fata de performanta, fata de sport. Cand muncesti, tragi cu dintii zi si noapte, te mobilizezi si pui suflet pentru a realiza ceva este imposibil sa nu reusesti ce ti-ai propus.
      Ti-ai trimite copilul la scoala daca diriginta lui ar fi cheala, tatuata pe tot corpul, cu 8 cercei in spranceana dreapta si 2 cercei in buric?
      Ce pretentii sa ai de la o generatie de sportivi care face reclama la bauturi alcoolice? Cine a mai pomenit asa ceva? Or sa aiba astia performante cand si-or vedea ceafa. Singura lor problema e ca daca Lucescu are un cercel, //.. In rest nimic, niente, nada, zero absolut.
      Stati sa vedeti ce dezastru vine din urma, copii pentru care actuala generatie de ratati reprezinta ,,modelul de urmat". Inca stam bine.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu ma surprinde faptul ca suntem in spatele ... (Joi, 9 septembrie 2010, 14:26)

    Motanu [anonim]

    coreei de nord !
    Si asta deoarece au particpat la CM 2010 !!!
    Dar e de-a dreptul jenant sa te depaseasca gabon-ul !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Coreea de Nord (Joi, 9 septembrie 2010, 14:35)

    Ferenc Sebok [anonim]

    Domnilor, Coreea de Nord se afla pe locul 106!
    • 0 (0 voturi)    
      Daca nu stii sa citesti in romana, nu te baga ! (Joi, 9 septembrie 2010, 16:58)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui Ferenc Sebok

      Mai ,,ferenc sebok'' uite doua motive clare datorita carora coreea de nord nu se afla pe 106, asa cum ai zis tu:
      Romania, locul 46 in lume
      ,,Romania este in continua cadere in clasamentul FIFA al primelor reprezentative, echipa nationala aflandu-se pe locul 46 in lume. Interesant este insa faptul ca primele reprezentative din Gabon (31), Burkina Faso (39) si Coreea de Nord (44) se afla in fata tricolorilor.''
      Deci in cocnlcuzie ferenc, coreea de nord se afla pe (44), nu ,,106'' cum ai spus tu !!!
      • 0 (0 voturi)    
        coreea (Joi, 9 septembrie 2010, 17:59)

        ferenc sebok [anonim] i-a raspuns lui Motanu

        Inca sustin dle Motanu ca Coreea de Sud se afla pe locul 44, Coreea de Nord se afla pe locul 106.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 9 septembrie 2010, 16:11)

    Bogdan [anonim]

    Nu e de mirare! chiar credeti ca Razvanel Patratel ar bate Burchina Faso sau Coreea de Nord? Eu cred ca nu! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Jurnalistii lui peste!!!! (Joi, 9 septembrie 2010, 18:42)

    Io [anonim]

    //.Dupa cum se poate vedea aici:
    http://de.fifa.com/worldfootball/ranking/lastranking/gender=m/fullranking.html#confederation=0&rank=195&page=2

    e Romania pe locul 42 ,Correa de nord pe locul 100 , Gabun pe 32 si asta doare....(editat de HotNews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi ca nici tu nu esti m-ai breaz ! (Joi, 9 septembrie 2010, 18:54)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui Io

      Tara se numeste Gabon, nu ,,Gabun'' cum ai scris tu !!!
      Vorba aceea:
      Rade ciob, de oala sparta...
      • 0 (0 voturi)    
        Noroc cu tine.... (Joi, 9 septembrie 2010, 19:06)

        Io [anonim] i-a raspuns lui Motanu

        Dar chiar ai citit Linkul pe care l-am postat?E in germana,iar in germana e intr-adevar Gabun.Multam de corectare,oricum.
  • 0 (0 voturi)    
    eeeeeeeee (Vineri, 10 septembrie 2010, 9:39)

    me [anonim]

    inca cativa ani cu dragomir si sandu la putere si o sa fim multumiti ca scoatem un egal cu san marino
  • 0 (0 voturi)    
    nulitatile (Vineri, 10 septembrie 2010, 20:00)

    cazimir apeteanu [anonim]

    Cata vreme fotbalul nostru, ca de altminteri tara romaneasca, va fi pe mana nulitatilor, viitorul se reduce la un singur si sigur final - falimentul!